Je jako Jan Pavel II., jásá Polsko. Říká "dobrý večer"

Alexandra Malachovská
15. 3. 2013 6:20
Polákům se papež František líbí. Prý se hodně podobá svému polskému předchůdci
František půjde ve stopách Jana Pavla II. (na snímku), věří Poláci.
František půjde ve stopách Jana Pavla II. (na snímku), věří Poláci. | Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - Bude jako Jan Pavel II. Tak hodnotí nového papeže katolické Polsko.

Poláci do něj vkládají velké naděje. Oceňují jeho skromnost a pokoru a zároveň připomínají, v čem se podobá svému předchůdci, slavnému rodákovi z Polska. Stejně jako jinde v Evropě, i v jejich zemi je přitom František skoro neznámý.

"Nový papež překvapil. Demonstruje oddanost prostotě a dává najevo pokoru. Již ve svém prvním vystoupení ukázal světu, že je odlišný od svých předchůdců," napsal deník Gazeta Wyborcza.

To, jak František pokorně sklonil hlavu, podle něj napovídá, že nová hlava římskokatolické církve je "velkou nadějí".

"Konkláve dokázalo vybrat papeže, který je o hlavu vyšší, než je kardinálský průměr. Především duchovně. Pro do intrik a kariérismu ponořený Vatikán může být papež, který v Buenos Aires jezdil do práce městskou hromadnou dopravou a sám si vařil, čerstvým vánkem," píše vlivný polský list.

Kardinál Jorge Mario Bergoglio, od včerejška papež František, slouží mši za zesnulého Jana Pavla II.
Kardinál Jorge Mario Bergoglio, od včerejška papež František, slouží mši za zesnulého Jana Pavla II. | Foto: Reuters

Síla gest

Komentátoři poukazují na jednoduchý styl projevu nového papeže. Oceňují, že se k věřícím obrátil prostým "dobrý večer", ale i to, že se z balkonu baziliky svatého Petra věřícím poklonil. "Je to gesto nevšední, revoluční a je znamením pokory," napsala wyborcza.pl.

Novináři si také všimli, že si Jorge Mario Bergoglio neoblékl červenou sametovou pelerínu, jak to dělali jeho předchůdci, když poprvé předstoupil před věřící. "Nový skromný styl zdůraznila výhradně bílá sutana a čepec, tedy papežské minimum," píše list.

A paralely s Janem Pavlem II.? Třeba papežova slova, že je z "konce světa".

"Jan Pavel II. přišel z ´dalekého kraje´, František ´z konce světa´," napsal deník Rzeczpospolita. František totiž věřícím z balkonu řekl, že jeho bratři kardinálové došli při hledání římského biskupa "až na konec světa". A Jan Pavel II. v roce 1978 prohlásil, že "přichází z dalekého kraje".

Všudypřítomný Jan Pavel II. (snímek z jeho blahořečení).
Všudypřítomný Jan Pavel II. (snímek z jeho blahořečení). | Foto: Reuters

"Dějiny se vracejí"

Polský primas Józef Kowalczyk ve čtvrtek v televizi TVP prohlásil, že Jan Pavel II. se nepochybně stane pro nového papeže vzorem. Připomněl, že právě on jej jmenoval kardinálem a arcibiskupem Buenos Aires.

"Jde o výraznou podobu gest. Dějiny se tak trochu vracejí," myslí si i Marcin Przeciszewski z Katolické informační agentury. "V roce 1978 byl vybraný papež ´z dalekého kraje´, Slovan, z jiné kultury. Nyní máme papeže ´z konce světa´. Je to velká šance," uvedl v televizi TV24.

Argentinec z rodiny italských emigrantů, který vystudoval v Německu, v sobě podle Poláků spojuje Evropu s tzv. novým světem. Připomínají, že když v roce 1978 konkláve vybralo do čela katolické církve Karola Wojtylu, bylo to také vnímáno jako přelom v církvi.

"Nikdo si však ve skutečnosti neuvědomoval, do jaké míry tento Polák ovlivní Polsko i celou postkomunistickou Evropu," píše Gazeta Wyborcza. "Nyní je třeba oslavovat volbu prvního Latinoameričana. Je to také ohromný přelom, ale možná jeho skutečnou váhu doceníme opět teprve po několika letech."

Smysl pro humor

A ještě jednu věc polská média připomínají. Slova newyorského kardinála Timothyho Dolana, který prozradil, že po přípitku na svou počest se prý František k přítomným kardinálům obrátil se slovy: "Drazí bratři, ať vám Pánbůh odpustí!"

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy