Javlinskij o Rusku: Medveděv není žádným reformátorem

Martin Novák Martin Novák
12. 10. 2010 18:25
Ruský politik a známý ekonom Grigorij Javlinskij v interview pro Aktuálně.cz prezidenta nešetří
Grigorij Javlinskij při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Grigorij Javlinskij při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Praha - S příchodem Dmitrije Medveděva se Rusko příliš nezměnilo, o modernizaci a reformách nemůže být ani řeči, soudí jeden z nejostřejších a nejznámějších ruských kritiků Kremlu, ekonom Grigorij Javlinskij.

Politik, který v Rusku zastával názor, že země by měla spolupracovat s Evropskou unií a USA a stát by se neměl příliš vměšovat do ekonomiky.

Dlouholetý poslanec, předseda liberální strany Jabloko a neúspěšný kandidát na funkci ruského prezidenta se zúčastní v Praze setkání Fórum 2000. Aktuálně.cz poskytl rozhovor.

A.cz: Jste známý tvrzením, že Rusko se nemůže úspěšně ekonomicky reformovat, pokud nenastanou také politické změny. Pokud nebudou média svobodná a nenastane svobodná soutěž politických stran. Jsou podle Vás v Rusku vidět určité změny od chvíle, kdy se stal v roce 2007 prezidentem Dmitrij Medveděv?

Grigorij Javlinskij
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Grigorij Javlinskij

 

  • Jeden z nejznámějších ruských politiků a ekonomů.
  • Narodil se v roce 1952 ve Lvově na Ukrajině.
  • V roce 1990 ještě v dobách Sovětského svazu vypracoval plán přechodu z plánované na tržní ekonomiku, známý pod názvem "500 dnů."
  • Vedl politickou stranu Jabloko, v letech 1996 a 2000 neúspěšně kandidoval na prezidenta.
  • V letech 1993 až 2003 byl poslancem dolní komory ruského parlamentu (Státní dumy).
  • Nyní učí ekonomii na moskevské Státní univerzitě.
  • Patří k dlouhodobým kritikům Vladimira Putina, především jeho hospodářské politiky.

Ne. Mé představy a představy současného vedení státu zůstávají naprosto odlišné. Současná vláda a prezident se domnívají, že teď není vhodná doba zavádět svobodu tisku, opravdové pluralitní volby nebo nezávislou justici. Trvají na autoritativním způsobu vládnutí.

A.cz: Takže není žádný rozdíl mezi Putinem a Medveděvem?

Není, je to to samé.

A.cz: A jsou Medveděv s Putinem nadále pevní spojenci, nebo už mezi nimi existuje určitá rivalita?

Jsou jednoznačně spojenci. Medveděv - stručně řečeno - provádí politickou linii, narýsovanou Putinem. Mezi jejich názory nejsou ve skutečnosti žádné rozdíly, alespoň já žádné nevidím. Jen používají odlišná slova. Medveděv pořád mluví o modernizaci, Putin zase o ekonomickém růstu.

Příští prezident? Asi Putin

A.cz: A kdo bude příštím prezidentem? Medveděv nebo znovu Putin?

Nevím, ale nedivil bych se, kdyby to byl opět Putin. Je to docela pravděpodobné.

A.cz: Jak se podle Vás Putinova vláda vypořádala s finanční krizí?

Krize u nás vznikla kvůli problémům ekonomik v Evropě a Spojených státech. Ruská ekonomika jen reaguje na situaci trhů v Evropě a USA. Rusko nemá ekonomický systém, který může do větší míry operovat nezávisle a odděleně od ostatních. Je dodavatelem energie velkým hráčům globální ekonomiky. Pokud je ve světě poptávka po palivech, energii či nerostných surovinách velká, Rusko stoupá. Pokud je malá, Rusko padá. Proto je nutné především diverzifikovat ruskou ekonomiku a vytvořit skutečně moderní systém.

A.cz: Měl by tedy být v Rusku silnější privátní sektor?

O to ani nejde. Důležité je zabezpečit vlastnická práva, nedotknutelnost soukromého majetku. Stát má stále snahu dostat pod kontrolu cokoliv, co je úspěšné a výnosné. Aby z toho měla užitek byrokracie ve státních strukturách. Snaží se kontrolovat finanční toky.

Rovnost před zákonem

A.cz: Medveděv přece má vizi modernizace ruské ekonomiky. Chce menší závislost na příjmech z exportu ropy a zemního plynu, bije za projekt jakéhosi ruského Silicon Valley ve Skolkovu nedaleko Moskvy…

Modernizovat ruskou ekonomiku ale především znamená, jak už jsem zmínil, ctít vlastnická práva. Dnes stále v Rusku nikdo neví, jestli si jeho majetek nebo výsledky jeho podnikání zítra nepřivlastní policie, stát, jeho konkurent nebo jeho soused. Dvacet let od začátku hospodářských reforem v Rusku stále není na dosah vlastnické právo, které by respektoval stát a všichni lidé.

V devadesátých letech se v Rusku udělalo mnoho chyb a přehmatů. Nepodařilo se vytvořit základnu pro respektování vlastnického práva. Rusko také potřebuje společenské přeměny. Musí existovat rovnost před zákony. To je bezprecedentní, protože v dějinách Ruska nikdy rovnost všech jeho obyvatel před zákonem neexistovala.

Stát by se měl modernizovat rozdělením moci. Mezi nezávislou legislativu, justici a výkonnou moc, vládu. Bez toho se nedá hovořit o modernizaci ruské ekonomiky. Medveděv za modernizaci považuje Ruska považuje iPhone nebo budování ruského Silicon Valley ve Skolkovu.

Silicon Valley není modernizace

A.cz: Takže myšlenka na vytvoření velkého centra pro vědu a technologii, jakou razí Medveděv ve Skolkovu coby ruském Silicon Valley, je špatná? Tudy cesta pro Rusko nevede?

Rozepře mezi Putinem a Medveděvem? Žádné nejsou, říká Grigorij Javlinskij.
Rozepře mezi Putinem a Medveděvem? Žádné nejsou, říká Grigorij Javlinskij. | Foto: Ondřej Besperát

Není to špatná myšlenka. Samozřejmě, někteří chytří lidé tam udělají nebo vytvoří zajímavě věci, ale to nemá mnoho společného s modernizací Ruska. To je jiný příběh. Kdyby něco podobného vzniklo někde v České republice, jistě by tam vznikly také zajímavé věci nebo výrobky, ale nezmění to lidi, kteří žijí dejme tomu v Olomouci, Brně nebo kdekoliv jinde.

A.cz: Problémem Ruska posledních let je terorismus, radikálové z Dagestánu a jiných míst Kavkazu. Vidíte nějaké řešení, nějaký lék?

Je to skutečně jeden z nejkomplikovanějších problému současného Ruska. Může se zmírnit, i když netvrdím, že se stoprocentně vyřeší. Vrátím se k tomu, co už jsem říkal. Musí platit zákony a rovnost před zákonem. Musí se bojovat proti korupci, respektovat vlastnická práva. Musí být kontrola nad policií, nesmí se dopustit nelegální násilí. Populace na Kavkaze pak bude více důvěřovat státu a jeho institucím. To by mohlo zmírnit ten problém. Dnes tam lidé spíš nenávidí současný systém. Korupci, nedostatek práv. Lidé neví, co bude zítra. Bojí se policie, armády, bojí se teroristů. Je těžké tam žít.


 

 

Právě se děje

Další zprávy