"Všem moc chybí." Američan unikl teroru z 11. září, teď zemřel při útoku v Keni

Zahraničí Zahraničí
17. 1. 2019 19:33
To úterní zářijové ráno jel zrovna pozdě do práce. Z vestibulu metra v americkém New Yorku vystupoval ve chvíli, kdy se k zemi zřítila první z věží Světového obchodního centra. Kdyby ten den přijel včas, pravděpodobně by v době teroristického útoku už seděl ve své kanceláři, která se nacházela v jednom z mrakodrapů.
Jason Spindler.
Jason Spindler. | Foto: Reuters

Mužem, který ráno 11. září 2001 spěchal do práce, byl americký byznysmen Jason Spindler. Měl obrovské štěstí. Série koordinovaných útoků, které měla na svědomí teroristická organizace al-Káida, si vyžádala téměř 3000 mrtvých. Dvě unesená letadla tehdy nabourala do severní a jižní věže Světového obchodního centra, třetí letadlo narazilo do sídla ministerstva obrany USA

Spindler útokům al-Káidy unikl. O skoro osmnáct let později se mu ale stala osudnou ozbrojená akce jiné teroristické skupiny - somálského Šabábu. Čtyřicetiletý Spindler zemřel toto úterý, když členové Šabábu zaútočili na hotel v keňské metropoli Nairobi.

"Všem nám moc chybí. Je smutné, že tak mladý, chytrý člověk zahyne kvůli terorismu," uvedla pro zpravodajský server NBC News Sarah Spindlerová, matka zesnulého muže, který by příští týden oslavil jednačtyřicetiny. 

Americký podnikatel se v době útoku nacházel uvnitř luxusního keňského hotelu DusitD2, který islamisté napadli. Včetně něj zemřelo 21 lidí. Radikálové budovu přepadli v úterý odpoledne.

Nejprve se ozvala exploze v autě na parkovišti před jednou z budov komplexu, jehož součástí je i hotel DusitD2. Sebevražedný atentátník se poté odpálil ve vstupní hale hotelu a zbylí útočníci začali střílet po prchajících hostech.

Osm hodin po první explozi vnikla do hotelu speciální policejní jednotka, která teroristy postupně zneškodnila. Zásah skončil až ve středu ráno.

Zkušený byznysmen

Spindler si pobyt v poměrně drahém hotelu mohl dovolit. Šlo o bohatého byznysmena, zakladatele investiční poradenské firmy I-DEV International. Společnost, jejíž provoz rozjel Spindler v roce 2007, pomáhá s obchodováním v zemích s rozvíjejícími se trhy. Podle americké televize KTRK se firma také snaží zavádět v rozvojových zemích nové technologie.

Když Američan I-DEV International zakládal, měl za sebou už řadu let zkušeností z oblasti byznysu. V době teroristických útoků v New Yorku pracoval jako analytik pro nadnárodní společnost Citigroup.

Právě ta si pronajímala největší prostory v budově číslo 7, která tvořila komplex Světového obchodního centra. I ona se během dne nakonec sesula k zemi.

"Byl celý od prachu," vzpomíná jeho matka na osudné chvíle z roku 2001. Spindler se totiž rozhodl k místu katastrofy vydat, aby pomohl ostatním.

Pomoc v rozvojových zemích

Pomáhání lidem bylo i následující náplní jeho života. V Nairobi Spindler žil poslední tři roky. "Jeho tragická smrt je ztrátou nejen pro jeho blízké, ale i pro komunitu lidí, kteří se zaměřují na zlepšení života ostatních skrze sociální podnikání," uvedla v prohlášení Newyorská univerzita, na níž Spindler získal doktorát v oboru práva. Předtím úspěšně absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu. 

Newyorská univerzita se také ve středu nechala slyšet, že lidé, kteří si zesnulého podnikatele z dob studií pamatují, na něj vzpomínají jen s láskou.

Spindler například v letech 2005 až 2006 pobýval v jihoamerickém Peru, kde pomáhal s rozvojem obchodu. Stojí to v jeho životopisu na profesní sociální síti LinkedIn. Američan působil na severu Peru v rámci Mírových sborů, nezávislé federální agentury USA, kterou kdysi založil prezident John F. Kennedy. Podle Sarah Spindlerové se soustředil na pomoc zemědělcům - pokoušel se třeba o to, aby měli větší finanční užitek z ovoce, které vlastnoručně vypěstují. 

"Jason Spindler byl výjimečným člověkem, kterého miloval v podstatě kdokoliv, kdo s ním přišel v Keni nebo jinde ve světě do kontaktu," napsal na Twitter jeho kamarád Chris Schroeder, taktéž úspěšný americký podnikatel. 

Spindlerovi rodiče už odletěli do Nairobi, aby si tam vyzvedli tělo. Tragicky zesnulého syna označili za muže, který žil proto, aby pomáhal druhým. 

Video: Na luxusní hotel v Keni zaútočili teroristé

Na luxusní hotel v Keni zautočili teroristé | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 32 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 37 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy