reklama
 
 

"Všem moc chybí." Američan unikl teroru z 11. září, teď zemřel při útoku v Keni

17. 1. 2019 19:33
To úterní zářijové ráno jel zrovna pozdě do práce. Z vestibulu metra v americkém New Yorku vystupoval ve chvíli, kdy se k zemi zřítila první z věží Světového obchodního centra. Kdyby ten den přijel včas, pravděpodobně by v době teroristického útoku už seděl ve své kanceláři, která se nacházela v jednom z mrakodrapů.

Mužem, který ráno 11. září 2001 spěchal do práce, byl americký byznysmen Jason Spindler. Měl obrovské štěstí. Série koordinovaných útoků, které měla na svědomí teroristická organizace al-Káida, si vyžádala téměř 3000 mrtvých. Dvě unesená letadla tehdy nabourala do severní a jižní věže Světového obchodního centra, třetí letadlo narazilo do sídla ministerstva obrany USA

Spindler útokům al-Káidy unikl. O skoro osmnáct let později se mu ale stala osudnou ozbrojená akce jiné teroristické skupiny - somálského Šabábu. Čtyřicetiletý Spindler zemřel toto úterý, když členové Šabábu zaútočili na hotel v keňské metropoli Nairobi.

"Všem nám moc chybí. Je smutné, že tak mladý, chytrý člověk zahyne kvůli terorismu," uvedla pro zpravodajský server NBC News Sarah Spindlerová, matka zesnulého muže, který by příští týden oslavil jednačtyřicetiny. 

Americký podnikatel se v době útoku nacházel uvnitř luxusního keňského hotelu DusitD2, který islamisté napadli. Včetně něj zemřelo 21 lidí. Radikálové budovu přepadli v úterý odpoledne.

Nejprve se ozvala exploze v autě na parkovišti před jednou z budov komplexu, jehož součástí je i hotel DusitD2. Sebevražedný atentátník se poté odpálil ve vstupní hale hotelu a zbylí útočníci začali střílet po prchajících hostech.

Osm hodin po první explozi vnikla do hotelu speciální policejní jednotka, která teroristy postupně zneškodnila. Zásah skončil až ve středu ráno.

Zkušený byznysmen

Spindler si pobyt v poměrně drahém hotelu mohl dovolit. Šlo o bohatého byznysmena, zakladatele investiční poradenské firmy I-DEV International. Společnost, jejíž provoz rozjel Spindler v roce 2007, pomáhá s obchodováním v zemích s rozvíjejícími se trhy. Podle americké televize KTRK se firma také snaží zavádět v rozvojových zemích nové technologie.

Když Američan I-DEV International zakládal, měl za sebou už řadu let zkušeností z oblasti byznysu. V době teroristických útoků v New Yorku pracoval jako analytik pro nadnárodní společnost Citigroup.

Právě ta si pronajímala největší prostory v budově číslo 7, která tvořila komplex Světového obchodního centra. I ona se během dne nakonec sesula k zemi.

"Byl celý od prachu," vzpomíná jeho matka na osudné chvíle z roku 2001. Spindler se totiž rozhodl k místu katastrofy vydat, aby pomohl ostatním.

Pomoc v rozvojových zemích

Pomáhání lidem bylo i následující náplní jeho života. V Nairobi Spindler žil poslední tři roky. "Jeho tragická smrt je ztrátou nejen pro jeho blízké, ale i pro komunitu lidí, kteří se zaměřují na zlepšení života ostatních skrze sociální podnikání," uvedla v prohlášení Newyorská univerzita, na níž Spindler získal doktorát v oboru práva. Předtím úspěšně absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu. 

Newyorská univerzita se také ve středu nechala slyšet, že lidé, kteří si zesnulého podnikatele z dob studií pamatují, na něj vzpomínají jen s láskou.

Spindler například v letech 2005 až 2006 pobýval v jihoamerickém Peru, kde pomáhal s rozvojem obchodu. Stojí to v jeho životopisu na profesní sociální síti LinkedIn. Američan působil na severu Peru v rámci Mírových sborů, nezávislé federální agentury USA, kterou kdysi založil prezident John F. Kennedy. Podle Sarah Spindlerové se soustředil na pomoc zemědělcům - pokoušel se třeba o to, aby měli větší finanční užitek z ovoce, které vlastnoručně vypěstují. 

"Jason Spindler byl výjimečným člověkem, kterého miloval v podstatě kdokoliv, kdo s ním přišel v Keni nebo jinde ve světě do kontaktu," napsal na Twitter jeho kamarád Chris Schroeder, taktéž úspěšný americký podnikatel. 

Spindlerovi rodiče už odletěli do Nairobi, aby si tam vyzvedli tělo. Tragicky zesnulého syna označili za muže, který žil proto, aby pomáhal druhým. 

Video: Na luxusní hotel v Keni zaútočili teroristé

Na luxusní hotel v Keni zautočili teroristé | Video: Reuters |  01:31

autor: Zahraničí | 17. 1. 2019 19:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama