Jaruzelskému hrozí 8 let vězení

čtk, man
31. 3. 2006 14:37
Varšava - Čtvrt století poté, co generál Wojciech Jaruzelski vyhlásil v Polsku výjimečný stav a potlačil odborové hnutí Solidarita, mu za tento čin hrozí osm let vězení.
Dobová titulní strana časopisu Time.
Dobová titulní strana časopisu Time. | Foto: Aktuálně.cz

Žalobu na bývalého prezidenta podali zástupci Institutu národní paměti. "Zřejmě jde o to, mě úplně zadupat do země," komentoval Jaruzelski v dnešním deníku Trybuna připravované obvinění.

Institut národní paměti, což je obdoba českého Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu, vyšetřuje vyhlášení výjimečného stavu od roku 2004.

Tisíce lidí skončily ve vězení 

Dnes dvaaosmdesátiletý Jaruzelski vyhlásil výjimečného stavu v noci z 12. na 13. prosince 1981. Jeho cílem bylo především paralyzovat sílící opoziční odborový svaz Solidarita.

Během roku a půl trvajícího výjimečného stavu byly uvězněny tisíce členů Solidarity a odpor proti vyhlášení stanného práva stál život 11 lidí.

Při následných "prověrkách" byly vyhozeny z práce tisíce lidí, mezi nimi také 800 novinářů.

Proti opozici bylo nasazeno 70 tisíc vojáků, 30 tisíc příslušníků státní bezpečnosti, 1 750 tanků a 1 400 obrněných transportérů.

Do všech nejdůležitějších státních institucí a podniků byli nasazeni místo ředitelů vojenští komisaři.

Exprezidenta trápí invaze do Československa

Bývalý prezident později na svou obhajobu opakovaně prohlašoval, že jeho rozhodnutí bylo "menším zlem", jež údajně zabránilo sovětské intervenci v Polsku. Podle historiků ale takový zásah nehrozil.

V minulých dnech obdržel Jaruzelski od prezidenta Lecha Kaczyńského státní vyznamenání, Kříž sibiřských vyhnanců. Včera jej však vrátil poté, co prezidentská kancelář oznámila, že vyznamenání mu bylo uděleno omylem.

V roce 1968 se Jaruzelski jako ministr obrany podílel na invazi polské armády do Československa. Loni v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že této události hluboce lituje a dodnes jej vzpomínky na ni trápí.

Prezidentem Polska byl až do roku 1990. Ve funkci jej pak nahradil jeho bývalý soupeř, předák Solidarity Lech Walesa.


 

 

Právě se děje

Další zprávy