JAR si připomíná Mandelovo propuštění z vězení

Lucie Kalivodová
11. 2. 2010 19:42
Mandelovi příznivci si připomínají klíčovou událost své historie
Nelson Mandela krátce po propuštění z vězení - 11. února 1990. Ruku v ruce se svou ženou Winnie.
Nelson Mandela krátce po propuštění z vězení - 11. února 1990. Ruku v ruce se svou ženou Winnie. | Foto: Reuters

Kapské Město - Ve čtvrtek uplynula dvě desetiletí od chvíle, kdy byl propuštěn z vězení Nelson Mandela, bojovník proti jihoafrickému apartheidu. Jedenadevadesátiletý vůdce černošského odporu proti rasistickému režimu bílé menšiny strávil za mřížemi sedmadvacet let.

Po jeho propuštění zpoza mříží došlo k radikálním politickým změnám, které vyústily v konec apartheidu a vznik demokratické republiky. Mandela se stal v roce 1994 jejím prvním černošským prezidentem.

Čtvrtečním pochodem od brány Drakensteinovy věznice (dříve věznice Victora Verstera), kde stojí Mandelova socha, si jeho příznivci připoměli klíčovou událost své historie.

"Udělal nemyslitelné," řekla Poppy Shabalalová, která se účastnila průvodu. "Mandela sjednotil černochy a bělochy a ukončil apartheid. Dnes jsem tady proto, abych ukázala svůj vděk za to, co udělal," dodala.

Mandela už se na veřejnosti objevuje jen zřídka. Dnes však učiní výjimku a k večeru by měl zavítat do parlamentu.

"Snažíme se, aby si dnes dostatečně odpočinul během dne. Aby měl na večer dostatek síly," řekl jeho vnuk Mandla Mandela. Během pobytu ve vězení se stal Mandela mezinárodním symbolem odporu proti apartheidu.

Foto: Reuters

V roce 1990 byl na jihoafrickou vládu vyvinut jak vnitrostátní, tak mezinárodní tlak, jehož následkem byl Mandela osvobozen. V devadesátých letech byly v JAR zrušeny zákony na segregaci, nová vláda zavedla volby pro všechny rasy a vznikla jedna z nejliberálnějších ústav na světě.

Mandelovi jsou však připisovány zásluhy i za to, že se jeho strana Africký národní kongres (ANC) v nové republice místo boje s bílými zaměřil spíše na usmíření a v zemi začal pomalu vzkvétat obchod. To zajišťovalo zemi až do loňského roku hospodářský růst. JAR se stala na černém kontinentu velmocí.

Poté, co skončil Mandelův prezidentský mandát, uchýlil se do ústraní. Příležitostně se setkává se zahraničními politiky, jinak se, nositel Nobelovy ceny míru, věnuje pravidelné četbě denního tisku a sledování televize.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy