Japonští vojáci po 70 letech vyrazili do světa. První misí je Jižní Súdán

ČTK ČTK
21. 11. 2016 17:30
Pacifistická ústava, která byla po skončení druhé světové války napsána pod dohledem Spojených států, původně zakazovala nasazení armády při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany země. To ale změnily bezpečnostní zákony, které loni schválil japonský parlament. Japonští vojáci se tak mohou v Jižním Súdánu připojit k mírovým silám OSN. V jihosúdánském hlavním městě Jubě v pondělí ráno přistálo 67 vojáků, dalších 63 by mělo dorazit odpoledne. Zbývající příslušníci 350členného kontingentu prý dorazí nejpozději 15. prosince.
Členové japonských mírových sil na letišti v Jubě.
Členové japonských mírových sil na letišti v Jubě. | Foto: Reuters

Juba – Kontingent japonských vojáků v pondělí přistál v Jižním Súdánu. Jde o první zahraniční misi japonské armády od druhé světové války.

Její nasazení v zahraničí umožňují nové bezpečnostní zákony, které loni schválil japonský parlament. Doposud to zakazovala pacifistická ústava země, napsala agentura Reuters.

Japonští vojáci se v Jižním Súdánu připojí k mírovým silám OSN. Společně budou budovat infrastrukturu ve zbídačeném vnitrozemí, které mnoho let sužovala občanská válka.

Příslušníci japonských ozbrojených sil podle nových předpisů smějí reagovat na volání o pomoc pracovníků Spojených národů. Pravděpodobně také budou chránit základny OSN, na které bylo spácháno několik útoků.

Podle kritiků existuje riziko, že mise vtáhne japonské vojáky do ozbrojeného konfliktu. Japonská ústava, která byla napsána pod dohledem USA po druhé světové válce, zakazovala používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany země. Ústava vznikla jako důsledek války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

Pracovník japonského vojenského úřadu Cujoši Higuči řekl, že v jihosúdánském hlavním městě Jubě v pondělí ráno přistálo 67 vojáků, dalších 63 by mělo dorazit odpoledne. Zbývající příslušníci 350členného kontingentu prý dorazí nejpozději 15. prosince.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 znepřátelení politici – prezident Salva Kiir a někdejší viceprezident Machar – dosáhli dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život už desítky tisíc lidí a více než dva miliony byly nuceny kvůli násilnostem opustit domovy.

Jezdím tam pravidelně od roku 2013, situace se neustále zhoršuje, na začátku července v zemi vypukly nové nepokoje, říká dobrovolnice Lenka Huberová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy