Japonští velrybáři vypluli, aktivisté jsou připraveni

Zahraničí Zahraničí
6. 12. 2011 14:34
Trojice japonských lodí plánuje ulovit u břehů Antarktidy 900 kytovců
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská velrybářská flotila vyrazila směrem k Antarktidě, a to navzdory mezinárodním protestům.

Trojice lodí, vedená 720tunovým plavidlem Jušin Maru, má v plánu během následujících měsíců ulovit pod záminkou "vědeckého výzkumu" 900 plejtváků malých a plejtváků myšoků.

Velrybáři doufají, že současná expedice bude úspěšnější než ta poslední. Tu totiž museli předčasně ukončit kvůli násilným střetům s ekologickými aktivisty.

Letos proto přijali mimořádná bezpečnostní opatření, ale zakladatel organizace Sea Shepherd Conservation Society Paul Watson dopředu avizoval, že výpady proti velrybářům nekončí.

Komerční lov velryb je sice už pětadvacet let celosvětově zakázán, ale Japonsko dostalo výjimku. Ta mu umožňuje každoročně zabít několik stovek velryb pro vědecké účely.

Kritici ale připomínají, že namísto v laboratořích končí kytovci jako delikatesa v japonských restauracích, obchodech i školních jídelnách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy