Vrah na Twitteru hledal zoufalé lidi, kteří chtějí spáchat sebevraždu. Sám je zabil

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 10. 2020 18:58
Japonský soud rozplétá případ, který šokoval veřejnost. Devětadvacetiletý Takahiro Shiraishi na Twitteru hledal zoufalé lidi, kteří chtěli spáchat sebevraždu. Každého z nich pozval k sobě do bytu a nabídl jim, že jim pomůže.
Takahiro Shiraishi na archivním snímku z roku 2017 již po svém zatčení.
Takahiro Shiraishi na archivním snímku z roku 2017 již po svém zatčení. | Foto: Profimedia.cz

Podle některých výpovědí údajně sliboval, že se zabije s nimi. Ve čtvrtek se u tokijského soudu přiznal k zabití devíti lidí. "Vrahovi z Twitteru" nyní hrozí trest smrti, který se v Japonsku provádí oběšením.

Shiraishi měl na svém profilu napsáno: "Chci pomoci lidem, kteří opravdu trpí. Napište mi kdykoliv." Ozvalo se mu devět lidí: jeden muž a osm mladých žen. Tři z nich byly dívky, které chodily teprve na střední školu. Nejmladší oběti bylo patnáct let.

Japonec je podle obžaloby sexuálně zneužil a následně uškrtil. Jejich těla rozřezal v koupelně a schoval do mrazáku. Policie uvedla, že měl ve svém dvoupatrovém bytě ve městě Zama, asi hodinu a půl vzdáleném od Tokia, několik cestovních chladicích boxů plných nejrůznějších částí těl svých obětí.

Policie ho dopadla na Halloween 31. října 2017, asi dva měsíce po první vraždě a krátce po té poslední. Její obětí byla třiadvacetiletá žena z Tokia, jejíž zmizení na policii ohlásil její bratr. Sám po ní ale začal pátrat na vlastní pěst. Naboural se do jejího twitterového účtu a zjistil, že si s Shiraishim psala. Chtěla se připravit o život, ale bála se umřít sama. Muž jí stejně jako ostatním nabídl, že sebevraždu provedou společně.

Těla jsem rozřezal v koupelně

Na stejné sociální síti bratr poslední oběti našel ženu, která vraha dokonce znala osobně, a s její pomocí Shiraishiho kontaktovali. V té době už policie měla videozáznam z tokijského metra, na kterých byla v den zmizení hledaná žena spolu s podezřelým.

Když policisté přišli do Shiraishiho bytu a zeptali se, kde je hledaná žena, ukázal podezřelý na chladící box na zemi a řekl: "Uvnitř." Muž se na místě přiznal i k ostatním vraždám. Ukázal policii ostatky a popsal, jak části těl, které se mu nikam nevešly, vyhodil do smetí spolu s osobními věcmi svých obětí. "Těla jsem rozřezal v koupelně," přiznal.

Lákat ženy na Twitteru

Případ před třemi lety tak bezpečnou zemi jako Japonsko velmi zneklidnil. Zároveň poukázal na dlouhotrvající fenomén vysoké sebevražednosti. Japonsko je stále jednou ze zemí s největším počtem sebevražd na počet obyvatel na světě. Twitter od té doby v Japonsku uživatelům, kteří zveřejňují sebevražedné myšlenky, může nabízet odkazy na poradenské linky.

Takahiro Shiraishi lovil své oběti právě na této sociální síti, protože se mu osvědčila v jeho předchozím zaměstnání. V Tokiu se živil jako takzvaný lovec žen pro kluby v tokijské čtvrti vyhlášené prostitucí. Kvůli tomu byl dokonce odsouzen k podmíněnému trestu. V té době se rozhodl odstěhovat z Tokia do města Zama, kde začal lákat ženy do svého bytu.

Shiraishi se k soudu dostal až po několika měsících psychologických testů. Středečního soudu se podle zpravodajské stanice BBC zúčastnilo asi 600 lidí z řad veřejnosti. Devětadvacetiletý Japonec se ke všemu přiznal a hrozí mu trest smrti oběšením. Jeho právníci se trest snaží zmírnit pomocí argumentů, že všechny oběti se samy chtěly zabít.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy