Vrah na Twitteru hledal zoufalé lidi, kteří chtějí spáchat sebevraždu. Sám je zabil

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 10. 2020 18:58
Japonský soud rozplétá případ, který šokoval veřejnost. Devětadvacetiletý Takahiro Shiraishi na Twitteru hledal zoufalé lidi, kteří chtěli spáchat sebevraždu. Každého z nich pozval k sobě do bytu a nabídl jim, že jim pomůže.
Takahiro Shiraishi na archivním snímku z roku 2017 již po svém zatčení.
Takahiro Shiraishi na archivním snímku z roku 2017 již po svém zatčení. | Foto: Profimedia.cz

Podle některých výpovědí údajně sliboval, že se zabije s nimi. Ve čtvrtek se u tokijského soudu přiznal k zabití devíti lidí. "Vrahovi z Twitteru" nyní hrozí trest smrti, který se v Japonsku provádí oběšením.

Shiraishi měl na svém profilu napsáno: "Chci pomoci lidem, kteří opravdu trpí. Napište mi kdykoliv." Ozvalo se mu devět lidí: jeden muž a osm mladých žen. Tři z nich byly dívky, které chodily teprve na střední školu. Nejmladší oběti bylo patnáct let.

Japonec je podle obžaloby sexuálně zneužil a následně uškrtil. Jejich těla rozřezal v koupelně a schoval do mrazáku. Policie uvedla, že měl ve svém dvoupatrovém bytě ve městě Zama, asi hodinu a půl vzdáleném od Tokia, několik cestovních chladicích boxů plných nejrůznějších částí těl svých obětí.

Policie ho dopadla na Halloween 31. října 2017, asi dva měsíce po první vraždě a krátce po té poslední. Její obětí byla třiadvacetiletá žena z Tokia, jejíž zmizení na policii ohlásil její bratr. Sám po ní ale začal pátrat na vlastní pěst. Naboural se do jejího twitterového účtu a zjistil, že si s Shiraishim psala. Chtěla se připravit o život, ale bála se umřít sama. Muž jí stejně jako ostatním nabídl, že sebevraždu provedou společně.

Těla jsem rozřezal v koupelně

Na stejné sociální síti bratr poslední oběti našel ženu, která vraha dokonce znala osobně, a s její pomocí Shiraishiho kontaktovali. V té době už policie měla videozáznam z tokijského metra, na kterých byla v den zmizení hledaná žena spolu s podezřelým.

Když policisté přišli do Shiraishiho bytu a zeptali se, kde je hledaná žena, ukázal podezřelý na chladící box na zemi a řekl: "Uvnitř." Muž se na místě přiznal i k ostatním vraždám. Ukázal policii ostatky a popsal, jak části těl, které se mu nikam nevešly, vyhodil do smetí spolu s osobními věcmi svých obětí. "Těla jsem rozřezal v koupelně," přiznal.

Lákat ženy na Twitteru

Případ před třemi lety tak bezpečnou zemi jako Japonsko velmi zneklidnil. Zároveň poukázal na dlouhotrvající fenomén vysoké sebevražednosti. Japonsko je stále jednou ze zemí s největším počtem sebevražd na počet obyvatel na světě. Twitter od té doby v Japonsku uživatelům, kteří zveřejňují sebevražedné myšlenky, může nabízet odkazy na poradenské linky.

Takahiro Shiraishi lovil své oběti právě na této sociální síti, protože se mu osvědčila v jeho předchozím zaměstnání. V Tokiu se živil jako takzvaný lovec žen pro kluby v tokijské čtvrti vyhlášené prostitucí. Kvůli tomu byl dokonce odsouzen k podmíněnému trestu. V té době se rozhodl odstěhovat z Tokia do města Zama, kde začal lákat ženy do svého bytu.

Shiraishi se k soudu dostal až po několika měsících psychologických testů. Středečního soudu se podle zpravodajské stanice BBC zúčastnilo asi 600 lidí z řad veřejnosti. Devětadvacetiletý Japonec se ke všemu přiznal a hrozí mu trest smrti oběšením. Jeho právníci se trest snaží zmírnit pomocí argumentů, že všechny oběti se samy chtěly zabít.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy