Japonský tanker byl terčem teroristického útoku

Zahraničí Zahraničí
6. 8. 2010 11:50
Sebevraždený útok provedla organizace napojená na al-Káidu.

Dubaj - Japonský tanker, který minulou středu poškodila v Hormuzském průlivu exploze, se stal terčem teroristického útoku. Oznámila to v pátek tisková agentura WAM sídlící ve Spojených arabských emirátech. Agentura se odvolává na zprávy vyšetřovatelů.

Tanker s jedenatřicetičlennou posádkou se krátce po středeční půlnoci střetl s neznámým objektem. Při srážce, které předcházela menší exploze, byl trup lodi nad čarou ponoru lehce poškozen, nikdo na palubě nebyl ale zabit.

"Ohledání plavidla provedeného týmy specialistů potvrdilo, že se tanker stal terčem teroristického útoku," sdělila WAM, citovaná agenturou Reuters.

Přede dvěma dny se k útoku přihlásily Brigády Abdalláha Azzama, organizace napojená na al-Káidu a operující ve východním Středomoří. Ta oznámila, že na plavidlo zaútočil sebevražedný atentátník.

Hormuzským průlivem, mořskou úžinou mezi Íránem, Ománem a Spojenými arabskými emiráty, proplují každým dnem tankery se 17 miliony barelů ropy. To je čtyřicet procent celkového množství suroviny přepravovaného po moři.

Teroristické skupiny hlásící se k al-Káidě hrozily v minulosti opakovaně, že zaútočí na lodi plující úžinou.

Vyšetřovatelé incidentu zpočátku nevylučovali, že se tanker mohl střetnout s některou z amerických ponorek, které střeží lodní dopravu v průlivu. Na trupu lodi však našli stopy výbušniny pocházející z podomácku vyrobené nálože.

Střet s obří vlnou, které vznikají na moři zejména při špatném počasí, pokládali od počátku za nepravděpodobný.

Tanker M.Star má délku 333 metrů, veze náklad 270 tisíc tun ropy a jeho posádku tvoří 16 Filipínců a 15 Indů. Po nezbytných opravách v Dubaji plavidlo v pátek zamířilo do Japonska.

Při explozi byl zraněn jeden člen posádky.

 

Právě se děje

Další zprávy