Japonský robot vyrazí k asteroidu, na Zemi přiveze vzorky

Vzorky mohou zodpovědět otázku o vzniku života.
Japonská mise na asteroid | Video:

Tokio - Evropská sonda Rosetta má následovníka - japonského robota Hajabusa 2.

Ten má za úkol dostihnout asteroid 1999 JU3, na planetce přistát, odebrat z ní vzorky a přivézt je zpět.

Půjde o vzácnou zásilku, která může vědcům pomoci - stejně jako evropský robot Philae - zodpovědět otázku, jak vznikl život na Zemi.

Na mezihvězdné dobrodružství se Hajabusa 2 vypraví v neděli ve 13:24 japonského času (05:24 SEČ) z Kosmického centra Tanegašima.

Vrátit by se měl v roce 2020. Stihne olympijské hry, které bude v témže roce hostit Tokio, prozradili japonští vědci.

Poté, co robot v roce 2019 dosáhne povrchu kilometrové planetky, vyhloubí kráter, vypustí menší sondy, které odeberou vzorky a vrátí se do mateřské lodi.

První mise nevyšla podle plánu

Hajabusa 2 je následovnicí Hajabusy 1, jež měla stejný úkol splnit na asteroidu Itokawa. Po sedmi letech chaotické cesty vesmírem a mnoha selháních přístrojů se ale vrátila "jen" s trochou prachu.

Zavrtat pod povrch se prvnímu robotovi nepodařilo vzhledem k tomu, že ho zradilo téměř všechno - navigace, motory i rádiová komunikace. Vědci země vycházejícího slunce mohli být rádi, že se sonda vůbec vrátila.

"Tentokrát to vyjde, slibují Japonci. Na Hajabuse jsme pracovali dva a půl roku. Podařilo se nám prokázat, že máme dostatečnou technologii na to, abychom to dokázali," řekl novinářům manažer projektu Hitoši Kuninaka.

O to, co planetka 1999 JU3 skrývá pod svým povrchem, se Japonci enormně zajímají, protože doufají, že by tam mohli najít organické sloučeniny.

Hajabusa 2 má oproti své předchůdkyni významné vylepšení - výbušné zařízení zvané Impactor. To robot vystřelí před dosednutím, a povrch asteroidu tak naruší ještě před dosednutím. Vzniknout by měl kráter o rozloze jednoho metru.

 

Právě se děje

Další zprávy