Japonský premiér míří do Pearl Harboru. Omluvu za útok z roku 1941 ale nechystá

ČTK ČTK
27. 12. 2016 6:40
Japonský premiér Šinzó Abe v pondělí položil věnce na americkém vojenském hřbitově na Havaji, kde během dvoudenní návštěvy zavítá do přístavu Pearl Harbor a uctí tam památku obětí japonského útoku z prosince 1941. Na památném místě se v úterý objeví po boku odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamy.
Foto: Reuters

Honolulu – Japonský premiér dorazil na americké souostroví Havaj 75 let od útoku, po kterém se Spojené státy zapojily do druhé světové války.

Krátce po příletu zavítal na hřbitov tehdejších amerických vojáků, kde položil věnec a uctil chvílí ticha válečné oběti. Ještě před příletem Šinzó Abe prohlásil, že chce svojí návštěvou potvrdit odhodlání své země nikdy neopakovat zvěrstva z minulých válek. Vyjádřil taky naději, že jeho čin potvrdí usmíření mezi Japonskem a Spojenými státy, které jsou nyní spojenci.

Výslovnou omluvu za činy tehdejšího vedení své země ale japonský premiér nechystá.

Šinzó Abe se tak v úterý stane prvním japonským úřadujícím premiérem, který se vydá na základnu Pearl Harbor, kde v prosinci 1941 zemřelo během útoku přes 2400 amerických vojáků.

Jeden z přeživších Alfred Rodrigues v pondělí agentuře AP řekl, že návštěvu vítá. Omlouvat se podle něho není nutné. "Válka je válka. V podstatě dělali, co se od nich čekalo, a my také. Necítím vůči nim žádnou zášť," prohlásil americký veterán.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy