Odchod císaře Akihita: Byl otevřený diskusi o válce, navštívil i oběti zvěrstev

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
30. 4. 2019 10:59
Abdikace císaře Akihita je v Japonsku velmi probíraným tématem. Ostatně změny na císařském trůnu se nestávají často, ta poslední proběhla v roce 1989 a předtím ve dvacátých letech, připomíná Michal Kolmaš, který o této zemi přednáší na Metropolitní univerzitě Praha. "Je to instituce, o které Japonci v běžném životě vlastně moc nevědí, ale když se něco stane, on tu společnost podrží," říká pro Aktuálně.cz o pozici císaře. Sám Kolmaš kdysi odcestoval do Japonska kvůli svému zájmu o tamní elektronickou hudbu, nyní patří mezi přední české odborníky na tuto asijskou zemi.
Císař Akihito abdikoval. | Video: Associated Press

A.cz: Jakou pozici má císař v Japonsku? Dá se to k přirovnat k nějakému jinému panovníkovi ve světě?

Michal Kolmaš: Císař dnes hraje jen symbolickou roli, menší než třeba britská královská rodina. Nevystupuje příliš na veřejnosti. Je ale nejvyšším představitelem japonského náboženství Šintó, což znamená, že se na veřejnosti objevuje hlavně při šintoistických rituálech, kterých je relativně hodně.

Císař je vlastně instituce, o které Japonci v běžném životě moc nevědí, ale když se něco stane, on tu společnost podrží. Například když v roce 2011 došlo k zemětřesení a tsunami, byl symbolem naděje, záchytným bodem.

Má současně řadu ceremoniálních funkcí, jezdí do zahraničí, zve si návštěvy. V tom je současný císař Akihito velmi dobrý, hájí dobré jméno Japonska ve světě.

Takže do politiky prakticky nezasahuje?

Nemá politickou roli, což ostatně nemá od nějakého 12., 13. století, je to tradice dlouhá osm set let. Začalo to tím, že bohaté rodiny vytvořily funkci regenta, zástupce císaře. Velmi často se stávalo, že císař byl ještě dítě nebo zdravotně indisponován, a tak místo něj vládl regent.

Vlivným japonským rodinám ale moc nad císařem vyhovovala, a tak pozici regenta prosadily i v období, kdy byl císař dospělý a zdravý. Když přišla éra šógunů, byli to oni, kdo vykonával praktickou politickou moc. Pozice regenta existuje dodnes, většinou císaře zastupuje jeho syn nebo jiný člen císařské domácnosti. Sám Akihito už svým synem zastupován byl, stejně tak předchozí císař Hirohito byl regentem pět let před svým nástupem na trůn v dvacátých letech.

Neobjevily se někdy snahy zrušit císařství a přejít k republikánskému uspořádání?

Na japonské straně rozhodně ne. Lidé císařství milovali a milují. Hned po druhé světové válce někteří poradci generála Douglase MacArthura, který byl nejvyšším velitelem amerických sil v Asii, žádali, aby bylo s císařem nakládáno jako s Adolfem Hitlerem a dalšími válečnými zločinci. Ale to kromě nich nechtěl nikdo. MacArthur se obával, že by japonská společnost sklouzla do chaosu, což bylo velmi pravděpodobné. Také už začínala konfrontace se Sovětským svazem a Japonsko bylo později klíčovým spojencem USA v regionu během studené války. Cílem Spojených států bylo udržet Japonsko stabilní, aby se ze země stala základna pro americké vojsko v Tichomoří.

V Japonsku ale diskuse o císařově vině ve válce nebo případné změně režimu na republiku nikdy pořádně neproběhla. Když se někdo zmínil o možnosti císařství zrušit, tak to vyvolalo vlnu společenského odsouzení.

Tehdy korunní princ Akihito se svou ženou Mičiko v roce 1958.
Tehdy korunní princ Akihito se svou ženou Mičiko v roce 1958. | Foto: Reuters, Kyodo/via REUTERS

Císař Akihito byl známý i tím, že na rozdíl od jiných představitelů nepopíral zločiny japonské armády během druhé světové války…

Císařská rodina je v otázce války mnohem otevřenější než premiér Šinzó Abe. Věřím, že císař tím i Abeho štval. Tím, že jezdil na Filipíny či do Koreje a omlouval se tam. Říkal, že chápe utrpení obětí zvěrstev, která Japonci napáchali, byl otevřený diskusi o historii.

V roce 1990, rok po nástupu nového císaře na trůn, starosta Nagasaki prohlásil, že předchozí císař Hirohito (Akihitův otec - pozn. red.) měl spoluvinu za události druhé světové války. Několik týdnů nato se stal terčem atentátu ze strany jednoho nacionalisty. Starosta skončil v nemocnici a císař Akihito ho tam okamžitě jel navštívit, popřál mu uzdravení a šťastný život.

Při nástupu císaře se pojmenovává éra nového vládce. Kdo název vybírá?

Komise, v jejímž čele stojí premiér. Je složena z různých vysoce postavených politiků, ale i odborníků a univerzitních profesorů zabývajících se literaturou nebo historií. Ti navrhli několik možných názvů. Nakonec ale rozhoduje premiér, který má největší slovo.

Nový název Reiwa vznikl na základě návrhu profesora tokijské univerzity Nakanišiho Susumua, věhlasného odborníka na japonskou básnickou klasiku Manjóšú. V ní jsou znaky, které spojil do názvu nové éry. Reiwa je tedy vytvořené slovo.

Co vlastně znamená?

To se dá těžko přeložit. Jsou tam dva znaky, první je štěstí nebo řád a druhý je harmonie. O významu druhého znaku panuje shoda, v prvním případě se vedou spory. Vláda nabízí vlastní interpretaci a tvrdí, že Reiwa znamená "šťastná harmonie". Já jsem se do té básnické sbírky díval a tam je ten termín použit pro pocit štěstí, který se dostaví, když přivoníte k rozkvetlým švestkám. Tradiční japonská šintoistická poezie je plná přírodních motivů.

Sám název tedy nacionalistický není - navíc je profesor Nakaniši velkým pacifistou a obráncem mírové ústavy. Pro premiéra Abeho je nicméně dost možná důležitější původ toho názvu než název samotný. Reiwa je prvním jménem, které vychází z tradiční japonsky psané literatury. Všechny předchozí éry vycházely z čínsky psané poezie. A jistě není náhoda, že si nacionalistický premiér vybral termín, který se odkazuje k japonské tradici.

Co můžeme čekat od nového císaře Naruhita?

Myslím, že bude velmi podobný Akihitovi. Sám řekl, že chce pokračovat v politice svého otce, a podobně jako on sdílí zájem o utlačované a znevýhodněné. Mírnou změnou bude, že Naruhito má zahraniční vzdělání - studoval na univerzitě v britském Oxfordu, což není běžné. Dosud se císaři vzdělávali na tokijské univerzitě pro nobilitu Gakušúin, a tak je možné, že on bude aktivnější třeba v mezinárodních institucích, zejména OSN. Ale obecně nečekám větší změny..

 

Právě se děje

Další zprávy