Japonsko: Za sarin v metru bude smrt

Redakce ZAH, čtk
15. 9. 2006 11:14
Tokio - Japonský nejvyšší soud dnes zamítl odvolání Šókó Asahary, který byl odsouzen k trestu smrti za útok sarinem v tokijském metru v roce 1995.

Podle japonské tiskové agentury Kjódó je tak již nyní jisté, že bude Asahara popraven oběšením.

Asahara, zakladatel a duchovní vůdce sekty Óm šinrikjó, byl v únoru 2004 shledán japonským tribunálem vinným z organizace útoku, při němž stoupenci sekty vypustili v tokijském metru nervový plyn. Připravili o život 12 lidí a na pět a půl tisíce dalších přiotrávili.

Tribunál Asaharu odsoudil k trestu smrti.

Tokijské metro po teroristickém útoku, při němž byl použit sarin.
Tokijské metro po teroristickém útoku, při němž byl použit sarin. | Foto: Aktuálně.cz

Asaharovi obhájci promeškali v březnu termín pro odvolání proti rozsudku. Tvrdili, že se tak stalo kvůli duševní nezpůsobilosti odsouzeného, který s nimi prý nemohl mluvit o obhajobě. Tyto argumenty dnes japonský nejvyšší soud zamítl.

Asaharovo duševní zdraví obhajoba během procesu často připomínala. Téměř slepý vůdce sekty, která měla na vrcholu své působnosti až 40 tisíc stoupenců, často při soudních státních nesrozumitelně mumlal nebo vykřikoval.

Minulý měsíc ale soudní psychiatr prohlásil, že Asahara možná duševní chorobu jen předstírá a že je schopen účastnit se procesu.

 Tisková agentura Kjódó po dnešním rozhodnutí nejvyššího soudu uvedla, že Asahara již nemá možnost popravě uniknout. Podle nejmenovaného představitele japonského ministerstva spravedlnosti, citovaného agenturou AP, nicméně Asaharův tým obhájců může ještě požádat o nové soudní řízení. Popravu musí rovněž schválit ministr spravedlnosti.

Převážná část japonské veřejnosti ale trest smrti pro Asaharu podporuje.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Sekta Óm šinrikjó jako vůbec první na světě uskutečnila atentát chemickou zbraní.

K trestům smrti bylo za útok v tokijském metru už dříve odsouzeno dalších 13 členů skupiny.

Nyní jednapadesátiletý Asahara také nese odpovědnost za přípravu a provedení nejméně 15 vražd, jiných teroristických útoků a únosů nepohodlných osob.

Ve víře sekty, kterou Asahara založil v roce 1987, se prolínalo učení buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Sekta hlásala, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří jen skupina vyvolených, náležících k sektě. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce.

Po útoku v tokijském metru bylo množství nebezpečných zbraní a chemikálií objeveno v komplexech Óm šinrikjó na úpatí hory Fudži. Po zásazích japonské vlády proti členům sekty změnila organizace v roce 1999 svůj název na Alef a dnes se prohlašuje za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady nicméně jeho asi patnáct set členů nadále považují za hrozbu pro společnost a drží je pod přísným dohledem.

 

Právě se děje

Další zprávy