Japonské město postižené jadernou havárií ve Fukušimě se probouzí k životu. Znovu otevřelo školu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
26. 4. 2017 7:45
Od jaderné havárie v japonské Fukušimě uplynulo už šest let. Vzpamatovat se z ní se dodnes snaží i nedaleké město Naraha. Její vedení ukončilo teprve po 4 letech od incidentu evakuaci obyvatel a dovolilo lidem vrátit se do místa postiženého radiací. V městečku teď dokonce vznikla základní škola, do jejíchž tříd zasedla víc než stovka žáků. Do kdysi liduprázdné Narahy se tak postupně vrací život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Naraha - Proto tohle kdysi liduprázdné japonské městečko je to velký zlom. 

Kdysi osmitisícovou Narahu museli lidé v roce 2011 opustit kvůli nedaleké havári ve fukušimské jaderné elektrárně. Teď se do ní nejen vracejí lidé, ale brány znovu otevřela i místní škola.

To ukazuje, že strachu z radiace se postupně zbavují i mladé japonské rodiny. Naraha se tak po šesti letech od jaderné katastrofy pomalu probouzí k životu.

Do základní školy se tady letos zapsalo celkem 105 žáků. Výuka začala 1. dubna, kdy Japonsko tradičně vítá nový školní rok. 

Vše ale není bez problémů. 

Kuchařky ve školní jídelně musí každý den dál měřit hodnotu radiace v potravinách.

Některé školní třídy mají málo žáků.

Školnímu baseballovému týmu chybí hráči.

Otevření školy i přesto považuje její ředitel za důležitý zlom. "Město bez školy není opravdové město," řekl americkému listu The New York Times ředitel školy Sačiko Araki. 

Město potřebuje mladé lidi

Jeho škola má přitom co nabídnout.

Žáci tady najdou třeba dvě vědecké laboratoře, počítače, knihovnu nebo tělocvičnu.

Balkón v zadní části budovy zase nabízí krásný výhled na moře. Každý student taky zadarmo dostane školní uniformu. 

Škola se snaží, jak může, aby do města přilákala mladé lidi.  Řada japonských rodin se ale pořád svého bývalého bydliště bojí. Přesněji řečeno radiace v něm. 

Lidé museli z Narahy hned po jaderné havárii v nedaleké Fukušimě.

Tamní elektrárnu v březnu 2011 vážně poškodilo zemětřesení a hlavně následné tsunami. Masivní únik radioaktivity způsobilo roztavení jádra reaktorů. 

Naraha přitom leží jen 20 kilometrů od místa tragédie. 

Japonská vláda ukončila evakuaci města v roce 2015. Tehdy se i přes přetrvávající, byť mnohem menší riziko vrátili do Narahy hlavně starší lidé.

Před jadernou katastrofou v ní žilo přes 8000 obyvatel. Dosud se zpátky vrátil v průměru asi každý pátý obyvatel.

Také starosta Yukiei Matsumoto uznává, že pokud se do města nevrátí dostatek mladých lidí, město nemá budoucnost.

Šišky ani žaludy nesbírat, varují učitelé

Ve Naraze už znovu fungují nemocnice, pošta a banka. Chybí tady ale třeba supermarket.

Nehodu v nedaleké Fukušimě dodnes připomínají i přístroje na měření radiace, které jsou rozmístěné na parkovištích. 

Budova nové školy, jejíž vybudování vyšlo na 18 milionů dolarů (4,5 miliardy korun), i její okolí jsou důkladně monitorované.

A i učitelé jsou velmi opatrní.

Někteří z nich například zakázali kvůli radiaci dětem sbírat žaludy a borové šišky, které si měli přinést na hodinu výtvarné výchovy. 

Japonci na 11. březen 2011 nezapomenou. Záběry připomínají ničivé zemětřesení a tsunami, a jejich následky včetně havárie v elektrárně Fukušima. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy