Japonské město postižené jadernou havárií ve Fukušimě se probouzí k životu. Znovu otevřelo školu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
26. 4. 2017 7:45
Od jaderné havárie v japonské Fukušimě uplynulo už šest let. Vzpamatovat se z ní se dodnes snaží i nedaleké město Naraha. Její vedení ukončilo teprve po 4 letech od incidentu evakuaci obyvatel a dovolilo lidem vrátit se do místa postiženého radiací. V městečku teď dokonce vznikla základní škola, do jejíchž tříd zasedla víc než stovka žáků. Do kdysi liduprázdné Narahy se tak postupně vrací život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Naraha - Proto tohle kdysi liduprázdné japonské městečko je to velký zlom. 

Kdysi osmitisícovou Narahu museli lidé v roce 2011 opustit kvůli nedaleké havári ve fukušimské jaderné elektrárně. Teď se do ní nejen vracejí lidé, ale brány znovu otevřela i místní škola.

To ukazuje, že strachu z radiace se postupně zbavují i mladé japonské rodiny. Naraha se tak po šesti letech od jaderné katastrofy pomalu probouzí k životu.

Do základní školy se tady letos zapsalo celkem 105 žáků. Výuka začala 1. dubna, kdy Japonsko tradičně vítá nový školní rok. 

Vše ale není bez problémů. 

Kuchařky ve školní jídelně musí každý den dál měřit hodnotu radiace v potravinách.

Některé školní třídy mají málo žáků.

Školnímu baseballovému týmu chybí hráči.

Otevření školy i přesto považuje její ředitel za důležitý zlom. "Město bez školy není opravdové město," řekl americkému listu The New York Times ředitel školy Sačiko Araki. 

Město potřebuje mladé lidi

Jeho škola má přitom co nabídnout.

Žáci tady najdou třeba dvě vědecké laboratoře, počítače, knihovnu nebo tělocvičnu.

Balkón v zadní části budovy zase nabízí krásný výhled na moře. Každý student taky zadarmo dostane školní uniformu. 

Škola se snaží, jak může, aby do města přilákala mladé lidi.  Řada japonských rodin se ale pořád svého bývalého bydliště bojí. Přesněji řečeno radiace v něm. 

Lidé museli z Narahy hned po jaderné havárii v nedaleké Fukušimě.

Tamní elektrárnu v březnu 2011 vážně poškodilo zemětřesení a hlavně následné tsunami. Masivní únik radioaktivity způsobilo roztavení jádra reaktorů. 

Naraha přitom leží jen 20 kilometrů od místa tragédie. 

Japonská vláda ukončila evakuaci města v roce 2015. Tehdy se i přes přetrvávající, byť mnohem menší riziko vrátili do Narahy hlavně starší lidé.

Před jadernou katastrofou v ní žilo přes 8000 obyvatel. Dosud se zpátky vrátil v průměru asi každý pátý obyvatel.

Také starosta Yukiei Matsumoto uznává, že pokud se do města nevrátí dostatek mladých lidí, město nemá budoucnost.

Šišky ani žaludy nesbírat, varují učitelé

Ve Naraze už znovu fungují nemocnice, pošta a banka. Chybí tady ale třeba supermarket.

Nehodu v nedaleké Fukušimě dodnes připomínají i přístroje na měření radiace, které jsou rozmístěné na parkovištích. 

Budova nové školy, jejíž vybudování vyšlo na 18 milionů dolarů (4,5 miliardy korun), i její okolí jsou důkladně monitorované.

A i učitelé jsou velmi opatrní.

Někteří z nich například zakázali kvůli radiaci dětem sbírat žaludy a borové šišky, které si měli přinést na hodinu výtvarné výchovy. 

Japonci na 11. březen 2011 nezapomenou. Záběry připomínají ničivé zemětřesení a tsunami, a jejich následky včetně havárie v elektrárně Fukušima. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy