Japonské město postižené jadernou havárií ve Fukušimě se probouzí k životu. Znovu otevřelo školu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
26. 4. 2017 7:45
Od jaderné havárie v japonské Fukušimě uplynulo už šest let. Vzpamatovat se z ní se dodnes snaží i nedaleké město Naraha. Její vedení ukončilo teprve po 4 letech od incidentu evakuaci obyvatel a dovolilo lidem vrátit se do místa postiženého radiací. V městečku teď dokonce vznikla základní škola, do jejíchž tříd zasedla víc než stovka žáků. Do kdysi liduprázdné Narahy se tak postupně vrací život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Naraha - Proto tohle kdysi liduprázdné japonské městečko je to velký zlom. 

Kdysi osmitisícovou Narahu museli lidé v roce 2011 opustit kvůli nedaleké havári ve fukušimské jaderné elektrárně. Teď se do ní nejen vracejí lidé, ale brány znovu otevřela i místní škola.

To ukazuje, že strachu z radiace se postupně zbavují i mladé japonské rodiny. Naraha se tak po šesti letech od jaderné katastrofy pomalu probouzí k životu.

Do základní školy se tady letos zapsalo celkem 105 žáků. Výuka začala 1. dubna, kdy Japonsko tradičně vítá nový školní rok. 

Vše ale není bez problémů. 

Kuchařky ve školní jídelně musí každý den dál měřit hodnotu radiace v potravinách.

Některé školní třídy mají málo žáků.

Školnímu baseballovému týmu chybí hráči.

Otevření školy i přesto považuje její ředitel za důležitý zlom. "Město bez školy není opravdové město," řekl americkému listu The New York Times ředitel školy Sačiko Araki. 

Město potřebuje mladé lidi

Jeho škola má přitom co nabídnout.

Žáci tady najdou třeba dvě vědecké laboratoře, počítače, knihovnu nebo tělocvičnu.

Balkón v zadní části budovy zase nabízí krásný výhled na moře. Každý student taky zadarmo dostane školní uniformu. 

Škola se snaží, jak může, aby do města přilákala mladé lidi.  Řada japonských rodin se ale pořád svého bývalého bydliště bojí. Přesněji řečeno radiace v něm. 

Lidé museli z Narahy hned po jaderné havárii v nedaleké Fukušimě.

Tamní elektrárnu v březnu 2011 vážně poškodilo zemětřesení a hlavně následné tsunami. Masivní únik radioaktivity způsobilo roztavení jádra reaktorů. 

Naraha přitom leží jen 20 kilometrů od místa tragédie. 

Japonská vláda ukončila evakuaci města v roce 2015. Tehdy se i přes přetrvávající, byť mnohem menší riziko vrátili do Narahy hlavně starší lidé.

Před jadernou katastrofou v ní žilo přes 8000 obyvatel. Dosud se zpátky vrátil v průměru asi každý pátý obyvatel.

Také starosta Yukiei Matsumoto uznává, že pokud se do města nevrátí dostatek mladých lidí, město nemá budoucnost.

Šišky ani žaludy nesbírat, varují učitelé

Ve Naraze už znovu fungují nemocnice, pošta a banka. Chybí tady ale třeba supermarket.

Nehodu v nedaleké Fukušimě dodnes připomínají i přístroje na měření radiace, které jsou rozmístěné na parkovištích. 

Budova nové školy, jejíž vybudování vyšlo na 18 milionů dolarů (4,5 miliardy korun), i její okolí jsou důkladně monitorované.

A i učitelé jsou velmi opatrní.

Někteří z nich například zakázali kvůli radiaci dětem sbírat žaludy a borové šišky, které si měli přinést na hodinu výtvarné výchovy. 

Japonci na 11. březen 2011 nezapomenou. Záběry připomínají ničivé zemětřesení a tsunami, a jejich následky včetně havárie v elektrárně Fukušima. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 49 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy