Japonsko se nestará dobře o oběti Fukušimy, tvrdí OSN

ČTK ČTK
26. 11. 2012 22:20
Zdravotní kontroly vycházejí z krizového plánu Černobylu, a to je špatně, tvrdí vyslanec
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko nevěnuje dostatečnou pozornost zdraví lidí postižených loňskou katastrofou v jaderné elektrárně Fukušima. K takovému závěru dospěl v pondělí zvláštní vyslanec OSN pro právo na zdraví, který prověřoval, jak úřady kontrolují a řeší zdravotní následky po havárii.

Podle Ananda Grovera japonská vláda hledí na možné zdravotní následky havárie ve Fukušimě příliš optimisticky. Informace o rozsahu území zamořeného radiací prý vláda zveřejňovala pomalu a zdravotní kontroly prováděla pouze v omezené míře a na příliš malém území.

Černobyl jako vzor zdravotních kontrol

Elektrárenští dělníci s krátkodobými pracovními smlouvami si údajně stěžují, že jim úřady neumožnili nechat se testovat. Občané se zdravotními prohlídkami prý zase nezískali výsledky testů.

Podle Grovera není správně, že zdravotní kontroly obyvatelstva vycházejí z krizového plánu přijatého po havárii jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Vláda by prý neměla podceňovat i malé dávky radiace, které mohou způsobit rakovinu a další nemoci. "Černobyl není dobrý vzor," řekl.

Grover vyzval vládu, aby více spolupracovala s oběťmi fukušimské tragédie, získávala od nich informace a zapojila je do rozhodovacího procesu.

Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima z 11. března 2011 byla nejhorší jadernou havárií ve světě od tragédie v ukrajinském Černobylu. Způsobilo ji zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály následované přívalovými vlnami cunami, které si společně vyžádaly 20.000 obětí. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci až 100.000 lidí.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy