Japonsko se nestará dobře o oběti Fukušimy, tvrdí OSN

ČTK ČTK
26. 11. 2012 22:20
Zdravotní kontroly vycházejí z krizového plánu Černobylu, a to je špatně, tvrdí vyslanec
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko nevěnuje dostatečnou pozornost zdraví lidí postižených loňskou katastrofou v jaderné elektrárně Fukušima. K takovému závěru dospěl v pondělí zvláštní vyslanec OSN pro právo na zdraví, který prověřoval, jak úřady kontrolují a řeší zdravotní následky po havárii.

Podle Ananda Grovera japonská vláda hledí na možné zdravotní následky havárie ve Fukušimě příliš optimisticky. Informace o rozsahu území zamořeného radiací prý vláda zveřejňovala pomalu a zdravotní kontroly prováděla pouze v omezené míře a na příliš malém území.

Černobyl jako vzor zdravotních kontrol

Elektrárenští dělníci s krátkodobými pracovními smlouvami si údajně stěžují, že jim úřady neumožnili nechat se testovat. Občané se zdravotními prohlídkami prý zase nezískali výsledky testů.

Podle Grovera není správně, že zdravotní kontroly obyvatelstva vycházejí z krizového plánu přijatého po havárii jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Vláda by prý neměla podceňovat i malé dávky radiace, které mohou způsobit rakovinu a další nemoci. "Černobyl není dobrý vzor," řekl.

Grover vyzval vládu, aby více spolupracovala s oběťmi fukušimské tragédie, získávala od nich informace a zapojila je do rozhodovacího procesu.

Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima z 11. března 2011 byla nejhorší jadernou havárií ve světě od tragédie v ukrajinském Černobylu. Způsobilo ji zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály následované přívalovými vlnami cunami, které si společně vyžádaly 20.000 obětí. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci až 100.000 lidí.

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy