Japonsko se nestará dobře o oběti Fukušimy, tvrdí OSN

ČTK ČTK
26. 11. 2012 22:20
Zdravotní kontroly vycházejí z krizového plánu Černobylu, a to je špatně, tvrdí vyslanec
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko nevěnuje dostatečnou pozornost zdraví lidí postižených loňskou katastrofou v jaderné elektrárně Fukušima. K takovému závěru dospěl v pondělí zvláštní vyslanec OSN pro právo na zdraví, který prověřoval, jak úřady kontrolují a řeší zdravotní následky po havárii.

Podle Ananda Grovera japonská vláda hledí na možné zdravotní následky havárie ve Fukušimě příliš optimisticky. Informace o rozsahu území zamořeného radiací prý vláda zveřejňovala pomalu a zdravotní kontroly prováděla pouze v omezené míře a na příliš malém území.

Černobyl jako vzor zdravotních kontrol

Elektrárenští dělníci s krátkodobými pracovními smlouvami si údajně stěžují, že jim úřady neumožnili nechat se testovat. Občané se zdravotními prohlídkami prý zase nezískali výsledky testů.

Podle Grovera není správně, že zdravotní kontroly obyvatelstva vycházejí z krizového plánu přijatého po havárii jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Vláda by prý neměla podceňovat i malé dávky radiace, které mohou způsobit rakovinu a další nemoci. "Černobyl není dobrý vzor," řekl.

Grover vyzval vládu, aby více spolupracovala s oběťmi fukušimské tragédie, získávala od nich informace a zapojila je do rozhodovacího procesu.

Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima z 11. března 2011 byla nejhorší jadernou havárií ve světě od tragédie v ukrajinském Černobylu. Způsobilo ji zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály následované přívalovými vlnami cunami, které si společně vyžádaly 20.000 obětí. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci až 100.000 lidí.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy