Japonsko pustoší tajfun Halong. Utíká před ním milion lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2014 10:44
Tajfun zabil v Japonsku jednoho muže a vyžádal si 52 zraněných. Přes milion lidí má nařízenou evakuaci.
Tajfun Halong ze satelitu.
Tajfun Halong ze satelitu. | Foto: Reuters

Tokio - Jednoho mrtvého a 52 zraněných si vyžádal tajfun Halong, který v neděli zasáhl Japonsko. Úřady nařídily evakuaci 1,2 milionu lidí. Tropická bouře, která byla původně tajfunem, se postupně přesouvá nad Japonské moře.

Živel doprovázený mohutnými dešti a vichrem dosahujícím rychlosti 100 kilometrů za hodinu udeřil na západní část Japonska a způsobil velké problémy v dopravě. Odvoláno muselo být více než 200 letů a některé rychlovlaky přerušily provoz.

Stalo se tak před japonským buddhistickým svátkem Obon, kdy se pravidelně vydávají na cestu tisíce lidí.

Úřady vyhlásily v souvislosti s tajfunem Halong nejvyšší stupeň varování a upozornily mimo jiné na vysokou pravděpodobnost sesuvů půdy. Ty byly zaznamenány na ostrově Šikoku i v západojaponské prefektuře Hjógo. Bouře má poblíž Kjóta postupně opustit pevninu a odvanout na moře. V příštích 12 hodinách přitom má nadále slábnout.

Jednoho 78letého muže spláchla rozvodněná řeka v prefektuře Gifu a lékaři v nemocnici už ho nedokázali zachránit. V Mijazaki na jihu Japonska si žena ve věku kolem 70 let zlomila kotník, když se na ni převrátil mobilní záchod.

Meteorologové předpokládají, že tajfun bude postupovat na sever přes hlavní japonský ostrov Honšú. Silný vítr a lijáky jsou předpovídány i ve východní části Japonska, včetně oblasti metropole Tokia.

Japonsko každý rok zasáhne průměrně jedenáct tajfunů. Většina z nich se podle meteorologů objevuje mezi červencem a říjnem. Na začátku července v zemi udeřil tajfun Neoguri, který připravil o život nejméně sedm lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy