reklama
 
 

Japonsko odsoudilo zařazení masakru v Nankingu na seznam UNESCO

10. 10. 2015 9:03
Tokio zároveň vyzvalo k všeobecné reformě registru Paměť světa UNESCO, který je podle jeho tvrzení využíván k politickým cílům. Nankingský masakr, který je známý také jako "znásilnění Nankingu", se udál v roce 1937 během druhé čínsko-japonské války.

Tokio/Ženeva - Japonsko dnes označilo za "krajně politováníhodné" páteční zapsání dokumentů vztahujících se k masakru v Nankingu na seznam Paměť světa UNESCO. Tokio zároveň vyzvalo k všeobecné reformě registru, který je podle jeho tvrzení využíván k politickým cílům. Informovala o tom agentura AFP.

Program Paměť světa vznikl v roce 1992 za účelem podpořit záchranu a uchování kulturního dědictví zaznamenaného v dokumentech jako jsou rukopisy, tištěné publikace, elektronické publikace či zvukové záznamy nebo film.

Nankingský masakr, který je známý také jako "znásilnění Nankingu", se udál v roce 1937 během druhé čínsko-japonské války. Japonská armáda tehdy dobyla Nanking, který byl od roku 1928 hlavním městem Čínské republiky.

Během zhruba šestitýdenního řádění japonští vojáci hromadně popravovali zajaté čínské vojáky, masakrovali civilisty a znásilňovali ženy. Zavládlo rabování a žhářství; japonská armáda zničila ohněm třetinu města a tři čtvrtiny všech obchodů.

Přesný počet obětí není znám; Čína uvádí, že zemřelo 300 tisíc lidí, ale někteří uznávaní zahraniční analytici uvádějí nižší počty.

Nankingský masakr je nesmírně citlivou otázkou v už tak dost napjatých vztazích mezi Japonskem a Čínou. Peking především kritizuje skutečnost, že se Tokio nikdy za masakr neomluvilo.

autor: ČTK | 10. 10. 2015 9:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama