Japonsko odkoupí ostrovy na sporné hranici s Čínou

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 9. 2012 13:17
Nákup souostroví Senkaku vyostří japonsko-čínské vztahy
Pohled na souostroví Senkaku.
Pohled na souostroví Senkaku. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda hodlá odkoupit ostrovy ve Východočínském moři, o něž se v posledních týdnech pře s Čínou.

Podle agentury Kjódó je japonský kabinet připraven za tři neobydlené ostrovy známé jako Senkaku (čínsky Tiao-jü) zaplatit 2,05 miliardy jenů, tedy v přepočtu přibližně 520 milionů korun.

Vlastníci souostroví s prodejem souhlasí, řekl podle zpravodajského serveru Japan Today japonský vicepremiér Hirojuki Nagahama.

Tajemník japonské vlády Osamu Fudžimura sice informaci na tiskové konferenci odmítl potvrdit, uvedl ale, že jednání o odkoupení sporných ostrovů skutečně probíhají.

"Vyjasňujeme si požadavky, jednání však zdárně probíhají. Podrobnosti zatím zveřejňovat nebudeme, jako vláda učiníme závazné prohlášení až poté, co budou řádně ukončeny všechny příslušné úkony," prohlásil Fudžimura.

Japonská média a agentura Reuters nicméně s odkazem na nejmenované zdroje informovaly, že vláda již shromažďuje finanční prostředky a premiér Jošihiko Noda čínskou stranu informuje o plánovaném nákupu ještě během září. Žádný čínsko-japonský summit nicméně zatím oficiálně v plánu není.

Spor vyhrotil starosta Tokia

Celkem pět ostrovů, které se nacházejí asi 200 kilometrů severovýchodně od Tchaj-wanu, spravuje Japonsko. Nároky na ně ale kromě Číny vznáší i Tchaj-wan.

Skalnatá země sice není obydlená, okolní vody jsou nicméně velmi bohaté na ryby a předpokládá se, že navíc obsahují značné zásoby zemního plynu.

Také proto odkoupení ostrovů na sporném území téměř jistě vyostří japonsko-čínské sousedské vztahy.

Ty jsou napjaté už od druhé světové války, kdy Japonsko okupovalo velkou část Číny a kolonizovalo Korejský poloostrov. Poválečné územní spory se nevyřešily ani sedm desetiletí po skončení válečného konfliktu.

Neobydlené ostrovy vzbuzují emoce na obou stranách hranice.
Neobydlené ostrovy vzbuzují emoce na obou stranách hranice. | Foto: Reuters

Zatím poslední eskalaci napětí ve Východočínském moři vyvolali čínští aktivisté, kteří v srpnu přistáli na jednom z ostrovů. Japonci je zatkli a deportovali. Druhý den na tom samém ostrově desítky japonských nacionalistů vztyčily vlajku své země, což vyvolalo další vlnu nevole mezi čínským obyvatelstvem.

Jak ale upozorňuje agentura AFP, odkoupením souostroví Senkaku chce japonská vláda situaci spíš zklidnit.

Téma odkoupení sporných ostrovů totiž již dříve otevřel nacionalistický starosta Tokia Šintaró Išihara, který prohlásil, že pokud tak neučiní vláda, odkoupí ostrovy radnice a investuje do jejich rozvoje. Za tímto účelem už Tokio vypsalo veřejnou sbírku.

Japonská vláda ale v rámci dobrých sousedských vztahů s Čínou a Tchaj-wanem žádný rozvoj pustých ostrovů neplánuje.

"Prakticky se nic nezmění, ať už budou ostrovy vlastnit soukromníci, vláda, nebo Tokio. Jde jen o gesto. Na vládu tlačí z jedné strany nacionalisti, z druhé strany asertivní Čína. Jediné možné východisko je udržovat status quo," cituje Japan Today Jošinobu Jamamotu z katedry mezinárodních vztahů Tokijské univerzity.

 

Právě se děje

Další zprávy