Japonsko nevzdává záchranu rukojmí, jejich osud je nejasný

ČTK ČTK
24. 1. 2015 10:16
Ultimátum, dle kterého Japonsko mělo zaplatit Islámskému státu 200 milionů dolarů, vypršel v pátek.
Foto: Reuters

Tokio/Ammán - Japonská vláda stále nevzdala snahu o záchranu dvou japonských rukojmí, kteří jsou v moci radikálů z hnutí Islámský stát (IS). V sobotu to podle agentury AP prohlásil náměstek japonského ministra zahraničí Jasuhide Nakajama, který v Ammánu koordinuje vyjednávání.

Ultimátum Tokiu na zaplacení výkupného ve výši 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun) vypršelo v pátek, nyní islamisté hrozí zabitím dvojice.

"Nevylučujeme žádnou možnost a pečlivě ověřujeme všechny informace," řekl Nakajama. "Nevzdáváme se. Mým úkolem je dostat je domů a udělám pro to vše," dodal.

Osud dvojice, která je podle všeho zadržována někde na území Sýrie, je stále nejasný. "Situace zůstává vážná a my děláme vše, co můžeme, abychom dosáhli propuštění rukojmích," uvedl mluvčí japonské vlády. Řekl také, že japonští diplomaté jsou v kontaktu například s kmenovými vůdci, aby získali na únosce přímý kontakt.

Japonsko v minulosti podle tamních médií několikrát zaplatilo únoscům japonských občanů. Tentokrát se tak vzhledem k výši požadované částky pro teroristy a tomu, že oba Japonci vstoupili do oblasti s vědomím rizika, ale nejspíš nestane.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy