Japonsko má roboty skoro všude, jen ne ve Fukušimě

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 3. 2011 15:28
Jadernou krizi musejí technici zvládnout bez pomoci robotických zařízení.
Jaderná elektrárna Fukušima před havárií a po ní
Jaderná elektrárna Fukušima před havárií a po ní | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko staví roboty, kteří hrají na housle, běhají maraton a řídí svatby. V poškozené jaderné elektrárně Fukušima však nenasadilo žádného.

Jinde v jaderné energetice jsou roboti běžně používáni. Inženýři v EU například zkonstruovali takového, který v zamořené oblasti překoná i zdi, protože je umí přelézt.

Elektrárenská společnost, jež provozuje Fukušimu, během tamní jaderné havárie nenasadila žádného.

Nezáviděníhodný a možná smrtelně nebezpečný úkol chladit reaktory a vyhořelé palivo dostali za úkol pracovníci zbytkového týmu, kteří dostávali jenom přestávky, aby se vyhnuli nadměrnému ozáření.

Jeden představitel ministerstva vědy sdělil, že ve Fukušimě je robot, který měří na místě úroveň radiace. Hidehiko Nišijamaová z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost ale řekla: „Nemáme žádné zprávy o tom, že by tam byl používán jakýkoli robot."

Takové zařízení by ve čtvrtek, kdy se pracovníci monitorující radiaci museli stáhnout od elektrárny, protože se už příliš přehřívala, přišlo vhod.

Japonsko je proslulé nejmodernějšími technologiemi, současně však anachronicky využívá lidské pracovní síly u činností, které jsou v jiných zemích již dávno automatizovány. Spadá sem například řízení výtahů nebo systémy varující motoristy, že na silnici probíhá stavební činnost.

Jak vážné důsledky může mít nedostatečná robotizace, ukazuje nehoda, ke které došlo v září roku 1999 v Tokaimuře ležící severovýchodně od Tokia. V Japonsku patří k těm nejhorším.

Šéfové roboty nechtějí

Zahynuli při ní dva pracovníci, kteří v laboratoři vyvolali při přípravě jaderného paliva nevhodným postupem štěpnou reakci. Nedošlo k výbuchu, ale celkem 27 zaměstnanců bylo ozářeno. 

Japonsko je přitom v robotice světovou špičkou. Používá roboty k automatizaci těch nejkomplikovanějších výrobních procesů i k hledání obětí zavalených během zemětřesení.

Roboti byli nasazeni i po dvou neslavně známých jaderných katastrofách v americké elektrárně Three Mile Island a sovětském Černobylu. Určitě budou nakonec využiti i ve Fukušimě.

Všechny nebezpečné činnosti spojené s chlazením reaktorů dělají lidé
Všechny nebezpečné činnosti spojené s chlazením reaktorů dělají lidé | Foto: Reuters

Kim Seungho, který vyvíjel a konstruoval roboty pro jihokorejské jaderné elektrárny, ale říká, že omezený rozpočet a odpor vedení centrál jsou hlavní příčinou toho, že v mnoha zařízeních v Jižní Koreji a ve světě nejsou žádní roboti určení pro použití při mimořádných situacích.

„Provozovatelé jaderných elektráren nemají rádi představu, že mohou existovat havarijní situace, které by člověk nezvládl," řekl Kim, náměstek ředitele jihokorejského Výzkumného ústavu pro atomovou energii, v telefonickém rozhovoru.

 

Právě se děje

Další zprávy