Japonsko má málo elektřiny, chce zavést letní čas

ČTK ČTK
30. 3. 2011 8:57
U Fukušimy naměřili v moři 3355násobek povolené hodnoty radioaktivního izotopu jódu
Kvůli nutným úsporám chtějí Japonci zavést letní čas.
Kvůli nutným úsporám chtějí Japonci zavést letní čas. | Foto: Reuters

Tokio - Kvůli sníženým dodávkám elektřiny a nutnosti úspor v důsledku poničení japonské energetické infrastruktury zvažuje japonská vláda podle DPA zavedení letního času. Ten dosud v zemi vycházejícího slunce nebyl.

Po zemětřesení musela být v některých regionech přerušena dodávka proudu a experti se obávají dlouhodobějšího nedostatku energie v Japonsku.

U poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 naměřili v moři 3355násobek povolené hodnoty pro výskyt radioaktivního izotopu jódu.

Šéfa společnosti provozující elektrárnu, poničenou zemětřesením a vlnou tsunami z 11. března, hospitalizovali kvůli vysokému krevnímu tlaku.

Koncentrace radioaktivního jódu v moři je podle agentury DPA velmi vysoká, ale mluvčí TEPCO Hidehiko Nišijama obavy z případných dopadů na lidské zdraví tlumil.

Ryby, které jsou uskladněné v mrazících boxech v Bangkoku a pocházejí z Japonska, musí nyní projít důkladnou kontrolou.
Ryby, které jsou uskladněné v mrazících boxech v Bangkoku a pocházejí z Japonska, musí nyní projít důkladnou kontrolou. | Foto: Reuters

"Jód 131 má poločas rozpadu osm dní, a i když vezmeme v potaz jeho koncentraci v mořském prostředí, do doby, než se dostane k lidem, bude do značné míry rozložen," prohlásil Nišijama na tiskové konferenci.

Podle mluvčího vlády Jukia Edana se nedá říct, kdy bude situace v elektrárenském komplexu pod kontrolou. Mluvčí přitom poukázal na dosud nejhorší jadernou katastrofu v Černobylu v roce 1986.

"Zvažujeme různá opatření, ale v této fázi nejsme v situaci, kdy bychom mohli říct, že to budeme mít v určitém časovém horizontu pod kontrolou," citovala Edanu agentura Reuters.

Ředitel společnosti zřejmě nezvládl stresovou situaci

Krizové týmy téměř nepřetržitě bojují s únikem radioaktivní vody ze čtyř reaktorů elektrárny a chtějí zprovoznit chladicí systémy reaktorů. Elektřinu z externích zdrojů už inženýři do komplexu přivedli.

Japonské ministerstvo obchodu hodlá navrhnout, aby provozovatelé jaderných elektráren svá zařízení povinně napojili na záložní zdroje energie pro případy, kdy zemětřesení nebo tsunami přeruší běžné napájení chladících systémů reaktorů a bazénů s vyhořelým palivem.

Stresovou situaci z posledních týdnů zřejmě nevydržel prezident společnosti TEPCO Masataka Šimizu, jenž byl v úterý hospitalizován kvůli vysokému tlaku a závratím. Firmu nyní povede jiný člen vedení Cunehisa Kacumata, informovaly tiskové agentury.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 8 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
Další zprávy