Japonsko má málo elektřiny, chce zavést letní čas

ČTK ČTK
30. 3. 2011 8:57
U Fukušimy naměřili v moři 3355násobek povolené hodnoty radioaktivního izotopu jódu
Kvůli nutným úsporám chtějí Japonci zavést letní čas.
Kvůli nutným úsporám chtějí Japonci zavést letní čas. | Foto: Reuters

Tokio - Kvůli sníženým dodávkám elektřiny a nutnosti úspor v důsledku poničení japonské energetické infrastruktury zvažuje japonská vláda podle DPA zavedení letního času. Ten dosud v zemi vycházejícího slunce nebyl.

Po zemětřesení musela být v některých regionech přerušena dodávka proudu a experti se obávají dlouhodobějšího nedostatku energie v Japonsku.

U poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 naměřili v moři 3355násobek povolené hodnoty pro výskyt radioaktivního izotopu jódu.

Šéfa společnosti provozující elektrárnu, poničenou zemětřesením a vlnou tsunami z 11. března, hospitalizovali kvůli vysokému krevnímu tlaku.

Koncentrace radioaktivního jódu v moři je podle agentury DPA velmi vysoká, ale mluvčí TEPCO Hidehiko Nišijama obavy z případných dopadů na lidské zdraví tlumil.

Ryby, které jsou uskladněné v mrazících boxech v Bangkoku a pocházejí z Japonska, musí nyní projít důkladnou kontrolou.
Ryby, které jsou uskladněné v mrazících boxech v Bangkoku a pocházejí z Japonska, musí nyní projít důkladnou kontrolou. | Foto: Reuters

"Jód 131 má poločas rozpadu osm dní, a i když vezmeme v potaz jeho koncentraci v mořském prostředí, do doby, než se dostane k lidem, bude do značné míry rozložen," prohlásil Nišijama na tiskové konferenci.

Podle mluvčího vlády Jukia Edana se nedá říct, kdy bude situace v elektrárenském komplexu pod kontrolou. Mluvčí přitom poukázal na dosud nejhorší jadernou katastrofu v Černobylu v roce 1986.

"Zvažujeme různá opatření, ale v této fázi nejsme v situaci, kdy bychom mohli říct, že to budeme mít v určitém časovém horizontu pod kontrolou," citovala Edanu agentura Reuters.

Ředitel společnosti zřejmě nezvládl stresovou situaci

Krizové týmy téměř nepřetržitě bojují s únikem radioaktivní vody ze čtyř reaktorů elektrárny a chtějí zprovoznit chladicí systémy reaktorů. Elektřinu z externích zdrojů už inženýři do komplexu přivedli.

Japonské ministerstvo obchodu hodlá navrhnout, aby provozovatelé jaderných elektráren svá zařízení povinně napojili na záložní zdroje energie pro případy, kdy zemětřesení nebo tsunami přeruší běžné napájení chladících systémů reaktorů a bazénů s vyhořelým palivem.

Stresovou situaci z posledních týdnů zřejmě nevydržel prezident společnosti TEPCO Masataka Šimizu, jenž byl v úterý hospitalizován kvůli vysokému tlaku a závratím. Firmu nyní povede jiný člen vedení Cunehisa Kacumata, informovaly tiskové agentury.

 

Právě se děje

Další zprávy