Japonsko čekají předčasné volby, premiér rozpustil sněmovnu

ČTK ČTK
21. 11. 2014 9:57
Šinzó Abe si od nových voleb slibuje posílení mandátu.
Šinzó Abe - předčasné volby - Japonsko - vítězství
Šinzó Abe - předčasné volby - Japonsko - vítězství | Foto: Reuters

Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe rozpustil dolní komoru japonského parlamentu, čímž si otevřel cestu k uspořádání předčasných voleb, dva roky po příchodu k moci a dva roky před řádným termínem. Očekává se, že se volby uskuteční 14. prosince.

"Banzai, banzai, banzai," zvolali poslanci na zvěst, že jejich mandát zaniká; tradiční pokřik zhruba odpovídá českému "hurá" či "sláva". V nové sněmovně se počet zákonodárců sníží z 480 na 475.

Abe avizoval rozpuštění sněmovny už ve středu spolu s odkladem plánovaného zvýšení daně z obratu, a to o 18 měsíců až do dubna 2017. Přehodnotit plány přiměly premiéra mimo jiné údaje o hospodářském poklesu země.

Podle pondělního sdělení Tokia japonská ekonomika překvapivě sklouzla do recese, když hrubý domácí produkt po propadu ve druhém čtvrtletí klesl ve třetím kvartálu v ročním přepočtu o 1,6 procenta.

Abe si od voleb slibuje posílení svého mandátu. Koalici vedené Abeho Liberálnědemokratickou stranou (LDP) prakticky nehrozí, že by mohla ztratit většinu v dolní komoře parlamentu, vzhledem ke slabé opozici.

V posledních průzkumech veřejného mínění přesahovala podpora LDP 36 procent, zatímco pro opoziční Demokratickou stranu Japonska (DPJ) by hlasovalo jen 7,9 procenta respondentů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy