Umí překládat, pošlou SMS a v létě chladí. Japonské roušky mají speciální funkce

Jana Václavíková Jana Václavíková
1. 8. 2020 18:46
Japonský technologický start-up Donut Robotics měl velkou zakázku na výrobu robotů, kteří by na letišti ukazovali lidem cestu a dorozumívali se s nimi hned několika jazyky. Kvůli pandemii koronaviru se ale vše odložilo a vedení hledalo alternativu, aby firma nezkrachovala. Přišla s nečekaným řešením: schopnosti chystaných robotů mohou mít i roušky.
Speciálně vylepšené japonské roušky C-Mask, které dokážou překládat japonštinu do osmi jazyků.
Speciálně vylepšené japonské roušky C-Mask, které dokážou překládat japonštinu do osmi jazyků. | Foto: Reuters

Roušky s názvem C-Mask by měly po připojení k mobilnímu telefonu překládat japonštinu do osmi různých jazyků nebo přepisovat mluvenou řeč do formy textu. Dokážou také poslat SMS zprávu, telefonovat a zesílit pomocí reproduktoru hlas majitele roušky. To vše, aniž by se člověk musel dotknout mobilu nebo obličeje.

Speciálně vylepšené japonské roušky C-Mask, které dokážou překládat japonštinu do osmi jazyků.
Speciálně vylepšené japonské roušky C-Mask, které dokážou překládat japonštinu do osmi jazyků. | Foto: Reuters

Start-up umístil svůj návrh na internet a požádal zájemce o financování výroby. Cílem bylo vybrat díky tzv. crowdfundingu sedm milionů jenů (v přepočtu 1,5 milionu korun). Tuto částku získal už za tři minuty. "Stopli jsme to po 37 minutách, kdy jsme vybrali 28 milionů jenů (téměř šest milionů korun)," uvedl pro agenturu Reuters generální ředitel firmy Taisuke Ono. 

Firma měla podle něj za cíl vytvořit takové roušky, které by byly účinné a na více použití a zároveň by uměly něco navíc. 

"Umožnila nám to pandemie," vysvětluje Ono americkému deníku New York Times, proč by v jiné době stejný produkt neuspěl. "I kdybychom něco takového vytvořili, nikdo by do toho neinvestoval a neprodalo by se to. Nyní se světový trh několikrát zvětšil," dodává. 

První kusy jejich multifunkčních roušek se začnou v Japonsku prodávat v září v přepočtu za 850 korun. Následně by si je mohli pořídit i zákazníci ve Spojených státech, Evropě nebo Číně, píše časopis Forbes.

Chladivé roušky na léto

Donut Robotics však není jedinou japonskou společností, která mění vzhled a funkci roušek. "Když je tady poptávka, tak trh reaguje rychle," vysvětluje Yukiko Iidaová, expertka na roušky z konzultační firmy Environmental Control Centre. "Lidé je nosí každý a celý den, takže pozorujeme zlepšení v usnadnění nošení a dorozumívání," dodává. Podle ní díky koronaviru přichází "rychlá evoluce v technologii roušek". 

Japonská rouška s čističem vzduchu od firmy Gloture.
Japonská rouška s čističem vzduchu od firmy Gloture. | Foto: Gloture.jp

Evoluce však neprobíhá jen v technických vylepšeních, ale také v použitých materiálech. Na žádost zákazníků přinesla například oděvní firma Uniqlo roušky z látky s technologií AIRism, používané při výrobě triček a tílek. Rouška by měla být prodyšná, chladivá a rychleschnoucí a také by měla poskytovat ochranu před UV zářením, uvádí japonský turistický server Matcha

Chladivé roušky nabízí podle japonského deníku Japan Times i společnost Knit Waizu, která do nich všila kapsy na polštářky, které dokážou hodinu a půl ochlazovat obličej. Roušky jsou k dostání v automatech v Japonsku vedle lahví s vodou a limonádami. Jak to vypadá, se můžete podívat v přiloženém tweetu.

Ochlazení slibuje i společnost Yonex, specializující se na sportovní oblečení. Její rouška pohlcuje pot a teplo a údajně dokáže snížit teplotu obličeje až o tři stupně Celsia.

Dál v Japonsku vznikají i roušky s motorizovaným čističem vzduchu, průhledné roušky, aby byl vidět výraz obličeje, roušky nesmývající make-up nebo se systémem, který povrch zahřeje na dvě stě stupňů Celsia, čímž zabije bakterie a viry.

Maskované Japonsko

Lékařské roušky, jak je známe dnes, vznikly koncem 19. století a měly sloužit při operacích. K boji s epidemiemi se začaly používat až začátkem 20. století, kdy se Mandžuskem, historickou oblastí na severovýchodě Číny, šířil mor.

Rouška s chladícím gelem od japonské firmy Yonex.
Rouška s chladícím gelem od japonské firmy Yonex. | Foto: Yonex.com

Jejich nošení tehdy propagoval malajsijský lékař Wu Lien-teh, který v oblasti působil. Později se stal prvním Malajsijcem nominovaným na Nobelovu cenu, v jeho případě za medicínu.  

Později se nošení roušek rozšířilo po světě. Velkou oblibu mají právě v Japonsku, kde je lidé kromě pandemie koronaviru nosí i při nachlazení, proti znečištění ovzduší a pylům nebo aby se jen skryli, píše list New York Times. Japonský deník dodává, že lidé na ostrovech pořádají i soutěže krásy v rouškách, kde porota hlasuje o tom, která z "maskovaných krásek", jak jim přezdívají, je nejatraktivnější.

Video: Roušky po nás chtěli i překupníci, lidé měli strach o život, popisuje šílenství Kůs

Roušky s nanovlákny jsou beznadějně vyprodané. Objednávky chodily co minutu, líčí šéf Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy