Japonská velrybářská flotila vyplouvá na lov

lem
18. 11. 2007 13:40
Po čtyřiceti letech chce zase lovit plejtváky
Japonsko lovu velryb vévodí.
Japonsko lovu velryb vévodí. | Foto: reuters

Tokio - V neděli dopoledne opustila japonský přístav Šimonoseki flotila čtyř velrybářských lodí. Po více než 40 letech chtějí japonští velrybáři ulovit i plejtváka, a porušit tak moratorium.

Přestože se mezi tisícovkou předpokládaných ulovených velryb objevuje padesát ohrožených plejtváků dlouhoploutvých, úřady argumentují vědeckými účely.

Greenpeace velí: Do boje!

Rozhodnutí Tokia lovit tento druh velryb vyvolalo nejen v Japonsku odmítavé reakce.

"Plejtváci jsou velmi citliví a žijí ve společenstvích. Nebezpečná může být i smrt jen jednoho z nich," prohlásil mluvčí japonské pobočky Greenpeace Juniči Sato.

Japonské úřady ale trvají na tom, že populace těchto velryb se dostala k normálu a jejich ochrana tak není třeba.

"Když z jednoho tisíce plejtváků odstraníme padesát, nebude to mít žádný vliv na jejich budoucnost," prohlásil mluvčí rybářské asociace Hideki Moronuki.

Japonsko ukončilo komerční lov velryb v roce 1986, ale nadále loví ohrožené druhy zvířat pro vědecké účely. Maso z usmrcených zvířat však končí v japonských restauracích.

Ročně umírají tisíce kytovců

I přes moratorium lov velryb neustále probíhá. Podle dostupných údajů zabily především Japonsko a Norsko v minulém roce pro "vědecké účely" více než 2 300 velryb. Ty ale nejsou jedinými kytovci, kteří rok co rok hynou v sítích rybářů.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) a Společnost na ochranu mořských savců odhadují, že tímto způsobem každoročně hyne na 300 000 kytovců (velryb, sviňuch obyčejných nebo delfínů). K tomu je třeba přičíst ještě okolo 300 000 tuleňů.

 

Právě se děje

Další zprávy