Vyhledejte úkryt, KLDR odpálila raketu, varovala Japonce televize. Za chybu se později omluvila

ČTK ČTK
17. 1. 2018 12:41
Šlo jen o planý poplach. Podle japonské televize mohl za chybu jeden ze zaměstnanců, který se spletl při publikování zprávy.
Kim Čong-un na inspekci jaderné zbraně na nedatované fotce, kterou zveřejnila severokorejská agentura KCNA.
Kim Čong-un na inspekci jaderné zbraně na nedatované fotce, kterou zveřejnila severokorejská agentura KCNA. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská veřejnoprávní televize NHK se omluvila, že v úterý omylem varovala před severokorejskou raketou. Televize v úterý večer na svých internetových stránkách zveřejnila upozornění, že KLDR odpálila raketu směrem k japonskému území a že by lidé měli vyhledat úkryt. Po pěti minutách vydala opravu.

Ve středu televize uvedla, že za planý poplach může jeden ze zaměstnanců, který chtěl publikovat jinou zprávu s vysokou důležitostí, ale spletl se.

Událost se stala jen pár dní poté, co poplach varující před okamžitou hrozbou útoku balistické rakety vyděsil obyvatele Havajských ostrovů. V sobotu na Havaji lidé obdrželi na mobilní telefon textovou zprávu, která výslovně upozorňovala, že nejde o cvičení.

Poplach byl zakrátko odvolán s tím, že jde o omyl.

Severní Korea letos pokusně odpálila přes japonské území dvě balistické rakety, které dopadly do moře. Na přelet raket upozorňovaly v severním Japonsku občany sirény. Obyvatelé zároveň dostali na mobilní telefon textovou zprávu, která je vyzývala k vyhledání úkrytu. Televizní vysílání bylo přerušeno varovným hlášením.

Varovná zpráva, podle níž KLDR odpálila další raketu směrem k Japonsku, se objevila na internetových stránkách televize NHK i v úterý večer. Navíc byla rozeslána na mobilní telefon zhruba 300 000 lidí, kteří mají objednaný on-line zpravodajský servis NHK, uvedla agentura Reuters.

Televize také sdělila, že neví, kolik příjemců mylné varování četlo a jestli se někdo z nich řídil instrukcemi a vyhledal úkryt. O žádné panice ale nebyly zprávy.

Japonská vláda ve středu televizi NHK vyzvala, aby se postarala, že se chyba již nebude opakovat. "Tento poplašný systém je nesmírně důležitý pro bezpečnost občanů. Žádáme proto, aby televize zajistila, že se to nebude opakovat," řekl na tiskové konferenci mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Televize nyní zkoumá, jaká přijmout preventivní opatření.

Video: Podívejte se, jak loni v listopadu KLDR skutečně vypálila novou raketu

KLDR vypálila novou raketu. Jižní Korea reagovala okamžitou demonstrací síly: vypálila tři rakety | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy