Japonská byrokracie zdržuje mezinárodní pomoc

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 3. 2011 13:17
Problémy hlásí především pátrací týmy se psy
Záchranářský pes z jihokorejského týmu.
Záchranářský pes z jihokorejského týmu. | Foto: Reuters

Tokio - Přestože Japonsko čelí po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami nejhorší katastrofě ve svých dějinách, neupouští od přísné byrokracie.

Mezinárodním pátracím a záchranným týmům tím brání v rychlé pomoci.

Problémy působí zejména nekompromisní pravidla pro dovoz zvířat. Papírování se totiž nevyhnou ani záchranné týmy se psy.

Při pátrání po zavalených nebo jinak uvězněných osobách přitom jde o každou minutu. Naděje, že se v troskách podaří najít živé lidi, rychle klesají.

Na byrokratické překážky si podle televize ABC stěžují například pátrací týmy ze Švýcarska, Německa, Spojených států nebo Ruska. 

Právě Švýcaři mohli, nebýt byrokracie, začít pomáhat mezi prvními. "Mají mnoho pravidel, takže to opravdu zabere hodně času," cituje ABC na svém webu jednoho ze švýcarských záchranářů.

Při pátrání v troskách jsou psi nenahraditelní
Při pátrání v troskách jsou psi nenahraditelní | Foto: Reuters

Snahu skupiny záchranářů z Velké Británie naopak zmařil "úřednický šiml" na vlastní ambasádě v Tokiu. Zastupitelský úřad jim podle serveru BBC nechce vydat povolení ke vstupu do země, protože by tím za ně formálně převzal odpovědnost. Byrokratický problém se nepodařilo vyřešit ani po intervenci britského ministerstva vnitra.

"Je to vážně pobuřující, když vám vlastní země brání pomáhat. Jedná se o dvaatřicátou přírodní pohromu, k níž jsme vyjeli, a zatím jsme měli problém s papírováním jen dvakrát. V Afghánistánu a Číně, kde byly potíže s tamními úřady," cituje BBC ředitele týmu britských Mezinárodních záchranných sil Willieho McMartina.

S žádostí o urychlení oficialit při vstupu zahraničních pátracích a záchranných týmů do země už se na japonské úřady obrátil i ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

Celkem svou pomoc Japonsku nabídlo jedenadevadesát zemí. Tokio už patnáct nabídek využilo. Jde především o specializované pátrací týmy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy