Japonec Sumiteru Taniguči, který přežil výbuch atomové bomby v Nagasaki, zemřel ve věku 88 let

ČTK ČTK
31. 8. 2017 7:21
Zemřel bojovník proti jaderným zbraním Sumiteru Taniguči, který přežil výbuch atomové bomby ve městě Nagasaki. V době útoku mu bylo teprve 16 let. Utrpěl rozsáhlé popáleniny na zádech a levé paži, které se dlouho a komplikovaně hojily. Poté, co se uzdravil, se stal jedním z předních aktivistů proti jaderným zbraním a svého času také patřil mezi přední kandidáty na Nobelovu cenu za mír.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ministerstvo obrany USA

Nagasaki (Japonsko) - Japonec Sumiteru Taniguči, který v srpnu 1945 přežil výbuch atomové bomby ve městě Nagasaki, zemřel ve věku 88 let na rakovinu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Taniguči pracoval jako pošťák onoho rána, kdy Spojené státy na Nagasaki svrhly bombu, která zabila více než 70 tisíc  lidí. Poté, co se uzdravil z rozsáhlých popálenin, které utrpěl, se stal jedním z předních aktivistů proti jaderným zbraním a svého času také patřil mezi přední kandidáty na Nobelovu cenu za mír.

V době útoku mu bylo teprve 16 let. Utrpěl rozsáhlé popáleniny na zádech a levé paži, které se hojily mnoho let. Jel na kole asi 1,8 kilometru od epicentra exploze. "Z ničeho nic jsem uviděl, jak se zezadu rozzářilo světlo podobné duze. Silný výbuch mě odmrštil a udeřil se mnou o zem," řekl při vzpomínkové ceremonii 70 let po útoku.

"Když jsem se probral, visela mi kůže na levé ruce od ramene po špičky prstů jako cáry hadru. Sáhl jsem si na záda a zjistil jsem, že šaty jsou pryč a na ruce mi zůstala slizká, spálená kůže. Všude kolem byla do černa spálená těla, ze zřícených budov se ozývalo volání o pomoc, byli tam lidé, ze kterých opadávala kůže nebo jim vyhřezly vnitřnosti. Celé město se změnilo na ohnivé moře. Bylo to peklo."

Svržení atomové bomby na Nagasaki 9. srpna 1945 následovalo tři dny po svržení první bomby na Hirošimu. Nagasaki přitom nebylo prvotním cílem - tím mělo být město Kokura, ale výhled na něj ten den zakryly mraky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy