Japonci zvažují, že vodu z Fukušimy vypustí do Pacifiku

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 3. 2014 20:25
Doporučuje jim to předseda komise, která má na starosti likvidaci jaderné havárie. Ve Fukušimě se každý den kontaminuje 400 tun vody.
Elektrárna Fukušima tři roky po zemětřesní a následné vlně tsunami stále představuje riziko.
Elektrárna Fukušima tři roky po zemětřesní a následné vlně tsunami stále představuje riziko. | Foto: Reuters

Tokio - Od jaderné havárie v japonské atomové elektrárně Fukušima uplynuly už tři roky. Situace v místě katastrofy ale zůstává vážná.

Japonci v areálu elektrárny stále hromadí statisíce tun kontaminované vody, kterou použili k chlazení paliva roztavených reaktorů.

Nyní uvažují, že ji záměrně vypustí do Tichého oceánu.

Doporučil jim to předseda komise, která má likvidaci nejhorší jaderné havárie za poslední čtvrtstoletí na starosti.

Jednou z věcí, kvůli níž v noci nespím, je strategie nakládání Tepca s (radioaktivní) vodou.

"Jednou z věcí, kvůli níž v noci nespím, je strategie nakládání společnosti TEPCO (provozovatel elektrárny - pozn. red.) s (radioaktivní) vodou. Skladování tak obrovského množství vody uvnitř komplexu není dlouhodobě udržitelné. Tepco dělá pokroky, ale stále nejsem spokojen. Pokaždé když udělají pět kroků kupředu, ustoupí dva zpátky," cituje deník The Guardian Dala Kleina, předsedu výše zmíněné komise.

Odpouštění je bezpečnější

"Kontrolované odpouštění kontaminované vody je mnohem bezpečnější než její skladování v areálu elektrárny," míní Klein, jenž dříve působil mimo jiné jako předseda amerického úřadu pro jadernou bezpečnost.

Radioaktivní voda hromadící se v areálu zničené elektrárny už několikrát unikla do životního prostředí. Loni v létě elektrárenský gigant přiznal, že z Fukušimy každý den do oceánu uniká 300 tun kontaminované vody.

Netěsnosti se podařilo najít a zabezpečit, nehody se však opakují. Už několikrát se navíc ukázalo, že zbytečně, například vinou špatně sestavených vodních tanků.  

Také proto musí se zabezpečením elektrárny pomáhat japonská vláda, která už za to utratila 500 milionů dolarů (téměř 9,7 miliardy korun).

Korea a Čína jsou proti

Peníze byly použity mimo jiné na vybudování podzemní zmražené stěny, která má zabránit tomu, aby radioaktivní voda kontaminovala podzemní vodní zdroje v okolí. Tepco představilo ambiciózní plán vybudování dvoukilometrové zmražené bariéry kolem celého komplexu.

Klein nicméně trvá na tom, že je řízené a pomalé odpouštění kontaminované vody do oceánu lepším řešením. Problém je v tom, že by to zřejmě vyvolalo značnou nevoli rybářů a okolních zemí, konkrétně Jižní Korey a Číny.

Řešení je ale třeba najít, protože životní prostředí havárií trpí stále víc. Každý den do prostoru reaktorů prosakuje na 400 tun spodní vody, která se kontaminuje.

Manažer Fukušimy Akria Ono prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do oceánu není na pořadu dne. Zároveň ale připustil, že to až do vyřešení havárie nemůže vyloučit.  

 

Právě se děje

Další zprávy