Japonci vyrobili prádlo, které likviduje zápach

ČTK ČTK
13. 11. 2012 9:14
Japonská textilka šije z látky slipy. Existují i protizápachové boty a košile
Evropan, zvyklý na automatické pračky, se podiví, ale tohle je opravdu tradiční indická prádelna. Na tisíc rodin se u řeky Gomti živí praním špinavého prádla, za něž v přepočtu dostane dvě stě dolarů měsíčně.
Evropan, zvyklý na automatické pračky, se podiví, ale tohle je opravdu tradiční indická prádelna. Na tisíc rodin se u řeky Gomti živí praním špinavého prádla, za něž v přepočtu dostane dvě stě dolarů měsíčně. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská textilka Seiren několik let bádala nad tkaninou, která by ze spodního prádla vypudila případný zápach. A přišla na ni.

Teď vyrábí slipy schopné zápach potlačit.

Původně byl výrobek určen nemocnicím, ale pro velký zájem veřejnosti se začal prodávat na celém trhu. Informoval o tom mluvčí společnosti Nami Jošida.

"Trvalo nám několik let, než jsme vymysleli slipy, které budou pohodlné a schopné rychle likvidovat výrazný zápach. Původně jsme mysleli na nemocnice a zdravotnické provozy, ale začal je nakupovat velký počet běžných občanů, zejména podnikatelů, kteří tráví celé dny na jednáních," řekl Jošida.

Tajemství tkaniny bez zápachu spočívá v tom, že jsou do vlákna zapracována miniaturní keramická zrníčka.

Firma technologii rozšířila už na 22 výrobků - od protizápachových bot po košile schopné absorbovat pach z podpaždí.

Japonci velmi dbají na diskrétnost, takže například případné zvuky z toalet kryjí ptačím zpěvem nebo zurčením vodopádu.

 

Právě se děje

Další zprávy