Japonci si oblíbili kalendáře s Putinem. Skupují hlavně ty, kde se mazlí se zvířaty

ČTK ČTK
7. 1. 2020 11:55
Kalendář s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který v minulosti býval v západním tisku i terčem posměšků kvůli "nepřekonatelné mužnosti" ruského vůdce, se letos stal naprostým hitem. A to v Japonsku, píše na své internetové stránce britský list The Mirror.
Prezidnet Ruské federace Vladimír Putin si hraje se psy na archivním snímku z roku 2013.
Prezidnet Ruské federace Vladimír Putin si hraje se psy na archivním snímku z roku 2013. | Foto: Reuters

"Každoroční kalendář s vyobrazením Putina dříve poutal mezinárodní pozornost kvůli snímkům zachycujícím do pasu vysvlečeného ruského prezidenta při rybaření nebo při sestupu do díry vysekané v ledu vstříc mrazivé koupeli. V současnosti se stal globálním produktem, na který se netrpělivě čeká. Ale kalendář s Putinem na rok 2020 získal na oblibě ze zcela jiné příčiny," napsal list.

"Domníváme se, že příčina obliby kalendáře tkví v tom, že jej (ruského prezidenta) lze vidět, jak se mazlí se zvířaty," vysvětlil deníku manažer japonského obchodu Loft, který prodává kalendáře s Putinem čtvrtým rokem a letos má hned tři verze.

Nejpopulárnější je právě se zvířaty, a to hlavně mezi mládeží obojího pohlaví.

"Méně těla, více Trumpa, sbohem, přetvářko, a vítej, Merkelová," dá se podle deníku říci o verzi kalendáře, ve které se ruský prezident stylizuje do role seriózního mezinárodního vůdce. O tom svědčí i snímky se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a také s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Zlé jazyky ovšem tvrdí, že do kalendáře byl speciálně zařazen snímek zachycující Putina, jak kráčí před Donaldem Trumpem, čímž poněkud smazává výškový rozdíl mezi oběma prezidenty.

Kalendáře s Putinem jdou mezi obdivovateli ruského vůdce na dračku každý rok. A často inspirují i k parodiím. "Soustředěný pohled prezidenta Putina přiměje každého Japonce horlivě pracovat po celý rok!" píše ruský server Masaka (výraz "masaka" má v japonštině označovat cosi nevídaného až neuvěřitelného) o letošním kalendáři z pohledu fiktivního japonského reportéra.

Sedmašedesátiletý šéf Kremlu je podle něj "nejpopulárnější kalendářový hrdina" v celém Japonsku a už pátým rokem předstihuje všechny ostatní idoly ostrovního císařství. Pověrčiví Japonci totiž věří, že kalendář s Putinem přinese do domovů blahobyt. "Jaký je to (Putin) chytrý člověk! Chce přimět miliony Japonců žít podle ruského kalendáře a slavit jejich svátky!" poznamenává smyšlený reportér.

Kreml pro letošek schválil šest verzí nástěnného kalendáře s Putinem a jednu stolní.

 

Právě se děje

Další zprávy