Japonci se vracejí k jádru. Spustili první reaktor v Sendai

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 8. 2015 6:31
Vláda povolila spuštění prvního z celkem osmačtyřiceti odstavených jaderných reaktorů, a to přes hlasitý odpor veřejnosti. Jako první se probrala k životu elektrárna Sendai.
Policisté u jaderné elektrárny Sendai. Právě zde byl spuštěn první jaderný reaktor od havárie ve Fukušimě.
Policisté u jaderné elektrárny Sendai. Právě zde byl spuštěn první jaderný reaktor od havárie ve Fukušimě. | Foto: Reuters

Sendai - Několikaměsíční debata odborné i široké veřejnosti je u konce.

Dosud nepříliš známé město Sendai na jihozápadě Japonska se nyní zapsalo do historie tím, že tam v úterý obnovili provoz prvního z celkem osmačtyřiceti - po havárii ve Fukušimě odstavených - jaderných reaktorů v zemi.

A brzy mají následovat další.

Zatímco zastánci jaderné energetiky tvrdí, že se jedná o levnější alternativu a k přírodě nejšetrnější způsob získávání elektřiny, kritici varují, že k podobné nehodě jako ve Fukušimě může dojít znovu. Mimo jiné proto, že je řada japonských elektráren zastaralých.

Reaktor v jaderném komplexu Sendai provozovaný elektrárenskou společností Kyushu Electric Power, je třicet let starý, některé další jsou ještě starší.

Premiér proti vlastním voličům

Návrat Japonska k jádru je výhrou a zadostiučiněním pro premiéra Šinzóa Abého, který jadernou energetiku hlasitě podporuje. Tvrdí, že ekonomika jeho země by náklady na dovoz ropy a plynu dlouhodobě neunesla.

Cílem vládní strategie je to, aby jaderné elektrárny do roku 2030 pokrývaly více než pětinu energetických potřeb země. "Věříme, že pro naši energetickou politiku je důležité prosazovat restartování reaktorů, které jsou považovány za bezpečné," řekl vládní mluvčí Jošihide Suga.

Kabinet přitom jde proti vlastním voličům.

Zatím poslední celostátní průzkum, který si v loni říjnu nechala vypracovat tisková agentura Kjódo News, ukázal, že proti využívání jaderné energetiky je 60 % respondentů, zatímco pro oživení reaktorů se vyslovilo jen 31 % dotázaných. Zbytku je to jedno, nebo nemá dostatek informací.

Plány evakuace? Co to je, diví se místní

Někteří obyvatelé přilehlého okolí elektrárny Sendai se bojí, že pokud dojde k nehodě, úřady situaci nezvládnou.

"Poblíž elektrárny jsou školy i nemocnice a nám nikdo neřekl, jak by se v případě nutnosti měli evakuovat děti a staří lidé," postěžoval si reportérovi deníku The Guardian jeden z rezidentů Jošitaka Mukohara.

Pokud by došlo k něčemu podobnému jako před čtyřmi lety ve Fukušimě, tedy roztavení jádra reaktoru, musela by místní samospráva v nejkratší možné době dostat do bezpečí desítky tisíc lidí. "Samozřejmě by se utvořily dopravní zácpy, jež by dále komplikovaly sesuvy půdy a poškozené mosty i silnice," vypočítává Mukohara.

V okruhu 30 kilometrů od elektrárny, tedy ve stejném rádiu, který tvoří zakázaná zóna kolem Fukušimy, žije 220 000 lidí. Pokud by byla havárie vážnější a bylo potřeba zónu rozšířit na 50 kilometrů, pohltila by i město Kagošima a počet evakuovaných by rázem vzrostl na 900 000. "Raději si ani nechci představovat, k jakému chaosu by to vedlo," konstatoval Mukohara.

Zemětřesení přitom není jediným rizikem. V okolí elektrárny Sendai je pět vulkánů, z nichž jeden je pouhých padesát kilometrů od komplexu.

A kritici mají v zásobě ještě jeden argument - do auta, jež nebylo na silnici čtyři roky, byste také nesedli bez generální prohlídky.

"Vláda i japonský úřad pro jadernou bezpečnost nicméně ujišťují, že prohlídku provedli a reaktor je naprosto bezpečný," řekl Guardianu sedmadvacetiletý místní developer Tetsuro Setoguči.

Pokud jde o ekonomické hledisko, je každopádně jaderná elektrárna pro region zlatým dolem. Podle odhadů napumpuje do místní ekonomiky v přepočtu až 600 milionů korun ročně. "Je to moje rodné město a nerad bych ho viděl krachovat. Dostáváme mnoho dotací, a pokud by zdroj těchto příjmů vyschnul, ohrozilo by to fungování celého města," konstatuje developer

Na elektrárně je závislých mnoho pracovních míst, zejména ve stavebnictví. Jsem si jistý, že si každý dělník přeje, aby byl reaktor znovu spuštěn," dodal Setoguči.

 

Právě se děje

Další zprávy