Japonci odkryli temnou část dějin: pokusy na vojácích USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 4. 2015 17:50
Nová expozice univerzitního muzea na ostrově Kjúšú je věnována osudu posádky sestřeleného amerického bombardéru. Japonci letce zneužili k lékařským experimentům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youtube

Fukuoka - Psal se 5. květen roku 1945 a druhá světová válka se rychle chýlila ke konci.

Posádka amerického bombardéru B-29 Superfortress se vracela z operačního letu, který měl být jedním z jejích posledních v rámci americko-japonského konfliktu.

Pro dvanáct letců na palubě se ale stal tím úplně posledním. Nad městem Fukuoka jejich stroj sestřelila japonská stíhačka.

Všichni stačili vyskočit s padákem. Jeden letec ovšem zemřel při seskoku, další tři po dopadu ubili civilisté.

Kapitána bombardéru Marvina Watkinse Japonci separovali od jeho mužů a odvezli do Tokia ke krutému výslechu, zbylé členy posádky převezli do komplexu Císařské lékařské fakulty, kde je vojenští zdravotníci umučili při nehumánních experimentech.

Mořská voda do žíly

Sedmdesát let o osudu posádky sestřeleného bombardéru nikdo nevěděl nic bližšího. Univerzitní muzeum ale v sobotu otevřelo novou expozici, jejíž část je "temnému období" japonské medicíny věnována, píše agentura Kjódo.

Ze záznamů poválečných výslechů třicítky členů zdravotnického personálu laboratoře vyplývá, že lékaři letcům vpichovali mořskou vodu, aby zjistili, zda ji lze použít jako takzvaný fyziologický neboli solný roztok, který se používá například k zavodňování organismu při dehydrataci.

Další pokusy spočívaly v odstranění části jater či mozku s cílem zjistit, zda subjekty přežijí.

Nikdo z Američanů ani tisíců dalších zajatců pokusy nepřežil, a tak nemohli krutosti popsat.

Přežili však lékaři. Třiadvacet jich bylo na základě nálezu zohavených ostatků letců, jež kdosi konzervoval ve formaldehydu, odsouzeno k testům smrti, doživotí či dlouholetému vězení. Stejně skončila většina japonských lékařů, již se účastnili dalších válečných pokusů na lidech.

O dva roky později však tehdejší vojenský guvernér Japonska - americký generál Douglas MacArthur - tresty výrazně snížil a do roku 1958 byli všichni, kteří nebyli odsouzeni k smrti, na svobodě.

Pitva zaživa

Někteří z nich byli s odstupem desítek let ochotni promluvit. Například v roce 1995 se o svůj příběh - pod podmínkou anonymity - podělil tehdy dvaasedmdesátiletý bývalý zdravotník, který se přestěhoval do Spojených států a založil si tam farmu.

Reportérovi deníku The New York Times prozradil, že byl ve svých třiceti letech pověřen "operací" jednoho ze zajatců. Zákrok byl proveden bez umrtvení na pacientovi, jenž byl předtím infikován morem.

Rozřízl jsem ho od hrudníku až k žaludku a jeho nářek začal být nesnesitelný, obličej se mu zkroutil v nepopsatelné agonii až nakonec konečně umlkl.

"Ten muž věděl, co ho čeká, takže když ho přivedli a nahého připoutali k posteli, nepokoušel se ani bránit. Když jsem ale vzal do ruky skalpel, začal křičet. Rozřízl jsem ho od hrudníku až k žaludku. Jeho nářek začal být nesnesitelný, obličej se mu zkroutil v nepopsatelné agonii, až nakonec konečně umlkl," vzpomínal někdejší člen obávané tajné jednotky 731.

Amputace a pokusná přišívání

"Tyhle věci byly na každodenním pořádku, já si to ale vybavuji, protože to tentokrát bylo poprvé," dodává. Pokus byl prováděn v rámci projektu, jehož cílem bylo vyvinout morové bomby. Lékaři chtěli vědět, co bakterie dělá uvnitř těla.

Narkóza ani žádné utišující prostředky nebyly používány kvůli obavám, že by mohly ovlivnit výsledek experimentu.

Obdobné pokusy Japonci prováděli i s antraxem, cholerou a desítkou dalších patogenů. Japonští lékaři si na válečných zajatcích zkoušeli také nejrůznější operace, včetně amputací či přišívání nohou k ramenům a naopak.

Pokud pokusné objekty nezemřely přímo při experimentu, byly usmrceny bezprostředně po něm. Po skončení války Američané záznamy s výsledky pokusů zabavili a využili při vlastním projektu vývoje biologických zbraní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy