Pod povrchem Měsíce je obří tunel. Astronauti by se do něj mohli schovávat před radiací i asteroidy

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2017 17:48
Pod povrchem Měsíce je 50 kilometrů dlouhá a 100 metrů široká jeskyně. Objevila ji Japonská vesmírná agentura (JAXA). Podle vědců pravděpodobně vznikla jako lávový tunel před 3,5 miliardy let. Jeskyně by mohla mít různá využití. Odborníci ale především poukazují na její schopnost sloužit jako úkryt pro astronauty - ochránila by je před radiací, extrémními teplotami i dopadem asteroidu.
Měsíc - ilustrační foto.
Měsíc - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská vesmírná agentura (JAXA) odhalila na Měsíci obrovskou jeskyni, která by podle expertů mohla v budoucnu sloužit jako základna astronautů. Poskytla by jim ochranu před radiací a chránila by je také před extrémními výkyvy teplot a asteroidy, informovala ve čtvrtek agentura AFP.

Data, která shromáždila japonská lunární sonda SELENE, potvrdila existenci 50 kilometrů dlouhé a 100 metrů široké jeskyně.

Vědci Japonské vesmírné agentury jsou přesvědčeni, že dutina vznikla vulkanickou činností na Měsíci zhruba před 3,5 miliardy let.

Podle JAXA se jedná o takzvaný lávový tunel, tedy podpovrchový útvar vytvořený ztuhlou lávou.

Lávový tunel vzniká v případech, kdy u lávového kanálu došlo ke vzniku stropu a následnému vyprázdnění kanálu po ukončení přívodu lávy. Lávové tunely se nacházejí v mnoha sopečných oblastech na Zemi, například na Islandu, na Havaji, na Sicílii či na souostroví Galapágy.

Experti JAXA společně se svými americkými kolegy odhalili tunel v oblasti zvané Mariovy hory (Marius Hills) na přivrácené straně Měsíce. Vědci existenci lávového tunelu pod povrchem Měsíce v této oblasti předpokládali, doposud ale neměli hypotézu potvrzenou.

"Vnitřek jeskyně jsme neviděli. Doufáme, že další průzkum nám poskytne více podrobností," uvedla JAXA.

Jeskyni Japonci objevili s pomocí radarového systému, který dokáže zkoumat podpovrchové struktury. Sonda původně odhalila otvor široký 50 metrů a stejně hluboký. To podnítilo spekulace o existenci rozsáhlejšího podpovrchového prostoru.

Podle prvních zjištění je jeskyně dostatečně pevná a její horniny by mohly obsahovat ložiska ledu a vody.

Ochrana před radiací i zimou a horkem

Jeskyně by mohla v budoucnu sloužit jako základna, kterou by astronauti využívali jako přístřešek pro sebe a své vybavení. Byli by tak mimo jiné chráněni před teplotami, které na denní straně stoupají k 123 stupňům Celsia a na noční straně klesají k minus 181 stupňům Celsia. V kráterech "věčného stínu" (na pólech) dokonce až k minus 248 stupňům Celsia.

Teplota v hloubce jeden metr pod povrchem je naopak konstantní, a sice minus 35 stupňů Celsia.

Astronauti by se díky jeskyni také vyhnuli rizikům, jako je radiace a dopady asteroidů, které znásobuje fakt, že Měsíc má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru.

Japonsko v červnu oznámilo, že kolem roku 2030 plánuje vyslat na Měsíc svého astronauta, pravděpodobně v rámci mezinárodní mise.

Čína chce prý své kosmonauty vypravit na Měsíc kolem roku 2036 a založit tam kolonii. Kolonizovat Měsíc hodlá okolo roku 2030 i Rusko.

A také Spojené státy chystají návrat na Měsíc. "Američtí astronauti se vrátí na Měsíc, nejen aby tam po sobě zanechali stopy a vlajky, ale aby vystavěli základny, které potřebujeme pro vyslání Američanů na Mars a dále," řekl tento měsíc americký viceprezident Mike Pence.

Unikátní záběry odvrácené strany Měsíce na pozadí se Zemí ukázal na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Pořídila je speciální kamera na palubě amerického satelitu DSCOVR. | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy