Chtěli nejlepší hry v historii. Radost Japoncům ale zničil covid, říká Čech z Kjóta

Martin Novák Martin Novák
10. 6. 2021 6:12
Každý pořadatel olympijských her slibuje, že právě ty jeho budou v něčem nové, jedinečné, nezapomenutelné. O olympiádě v Tokiu, která začne 23. července, to bezpochyby říci lze. I když ne ve smyslu, v jakém by si Japonci představovali.
Příslušníci bezpečnostních složek trénují 9.června organizaci maratónského olympijského běhu v Sapporu.
Příslušníci bezpečnostních složek trénují 9.června organizaci maratónského olympijského běhu v Sapporu. | Foto: Reuters

Hry budou bez zahraničních diváků a není jisté, jestli tribuny nezůstanou úplně prázdné. O tom, zda alespoň někteří japonští diváci budou moci spatřit sportovce v akci na vlastní oči, se stále nerozhodlo.

Na rozdíl od jiných zemí pandemie koronaviru v Japonsku zatím neustupuje. Země se potýká se čtvrtou vlnou, od loňského jara v asijské zemi zemřelo na covid-19 přes 13 600 lidí a více než tři čtvrtě milionu se jich nakazilo.

Nejsou to sice závratná čísla například ve srovnání s mnoha evropskými zeměmi - včetně České republiky s desetinou obyvatel, kde zemřelo 30 tisíc nemocných a nakazilo se 1,66 milionu lidí. Pořádat ale za takové situace grandiózní podnik, jako jsou olympijské hry, je složité. V Tokiu stále platí mimořádná opatření a maximálně možné omezení kontaktů mezi lidmi.

Organizační výbor už oznámil akreditovaným novinářům, že nebudou mít přístup nikam mimo sportoviště a ubytování. Budou navíc monitorováni přes GPS.

Problémem Japonska je v tuto chvíli nízká proočkovanost. Předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová v úterý slíbila, že očkování veškerého personálu, který má na starosti průběh her, začne v polovině června.

Vytrvalost a nezlomnost

Hlasy, že olympiáda se raději měla zrušit, nejsou v zemi ojedinělé. Členka olympijského výboru a bronzová medailistka v judu z her v Soulu v roce 1988 Kaori Jamagučiová tvrdí, že Japonsko bylo k pořádání her dotlačeno.

"Pro koho tato olympiáda bude a o čem? Ztratila smysl a pořádá se jen kvůli samotnému pořádání. Bohužel jsme už propásli možnost ji zrušit," napsala Jamagučiová v komentáři pro agenturu Kjódó.

Předseda neziskové organizace Česko-japonská společnost Ondřej Hýbl mnoho let žil a pracoval v Kjótu, do České republiky se vrátil loni kvůli pandemii koronaviru. Podle něj je v zemi patrné zklamání.

"Japonci se na hry moc těšili a s jejich pověstnou precizností je chtěli udělat absolutně nejlepší v historii. Měl to být zlatý hřeb nového úspěšného a hrdého období, ke kterému směřovaly reformy nastartované premiérem Šinzóem Abem. Po organizační stránce Japonsko chtělo ukázat světu svůj perfekcionismus a pohostinnost," vysvětluje pro Aktuálně.cz.

"V současné situaci ale o ideál usilovat nelze. Lze jen minimalizovat škody a uspořádat něco, co se původnímu plánu nebude ani vzdáleně podobat. Frustrace je značná jak mezi těmi, kteří přesto chtějí hry uspořádat, tak u těch, kteří jsou proti. O rok odložené hry se ale snad nakonec mohou stát symbolem jiných japonských rysů: vytrvalosti a nezlomnosti," dodává Hýbl.

Podpora her půl na půl

Poslední průzkumy dotazující se, zda pořádat, či nepořádat, vyznívají nejednoznačně. V průzkumu televize TBS na začátku června se vyslovilo pro zrušení či odložení olympiády 55 procent lidí. Hry se měly uskutečnit loni v létě, tehdy to však bylo nemyslitelné a někdejší premiér Abe oznámil roční odklad.

Přední japonský virolog a vládní poradce pro otázky pandemie Hitoši Ošitani nyní řekl britskému deníku Times, že měsíc a půl před začátkem sportovního svátku situaci nepovažuje za dobrou.

"Vláda a organizační výbor neustále opakují, že hry budou bezpečné. Ale každý ví, že existuje velké riziko rozšíření infekce jak v Japonsku, tak i ve světě po skončení her. Není možné zajistit stoprocentní bezpečnost," cituje list virologa.

Podle Hýbla k frustraci Japonců přispívá i nespokojenost s tím, jak stát pandemii zvládá.

"Očkování se rozbíhalo velice pomalu, vláda si teď dala za cíl do začátku her naočkovat alespoň čtyřicet až padesát procent populace. V deseti prefekturách včetně Tokia byl prodloužen mimořádný stav do 19. června. O den později má padnout rozhodnutí, jestli hry budou alespoň s účastí japonských diváků. Za téhle situace organizovat olympiádu s radostí a podporou lze opravdu jen těžko. Společnost je v názoru na hry hodně rozdělená, olej do ohně přilévají i některá média. Mezi lidmi, se kterými jsem v kontaktu, je podpora či odmítání her tak půl na půl," říká Hýbl.

Video: Martin Doktor o odkladu olympiády

Odložit olympiádu je dobré rozhodnutí, ale bylo překotné, mohlo proběhnout víc v klidu a stálo by to míň peněz, myslí si sportovní ředitel ČOV. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sestra severokorejského vůdce zavrhla nová diplomatická jednání se Spojenými státy

Sestra severokorejského vůdce zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy