Janukovyč má poslední možnost. Uspět může jen na Krymu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 2. 2014 20:00
Svržený ukrajinský prezident má podporu krymské vlády. Sehraje roli "ruské loutky"?
Foto: Reuters

Kyjev - Parlament v Kyjevě ho sice před týdnem sesadil, svržený prezident Viktor Janukovyč ale ještě může sehrát důležitou roli. Ne proto, že sám sebe stále považuje za hlavu státu, ale jako ruská "loutka" na Krymu.

Má podporu krymských poslanců i nové proruské vlády Krymu, kterou tamní parlament schválil navzdory protestům z Kyjeva.

Podle politologů sice ztratil vliv ve své zemi, v situaci, kdy Rusko prosazuje své zájmy na Krymu, ale může být ještě důležitý.

Krym je momentálně hlavní baštou proruských odpůrců změny režimu na Ukrajině.

"Janukovyč nemá vlastní mocenské nástroje. Zřekla se ho jeho vlastní strana a poslušnost mu vypověděla většina regionálních šéfů, dokonce v jeho rodném Doněcku. Nepodporují ho ani oligarchové, kteří mu dlouho pomáhali. Nikdo nechce kvůli němu riskovat," uvedl pro Radio Svoboda politolog Volodymyr Fesenko.

Krym ho ale může zachránit, upozornil.

"Legitimní prezident"

Novým regionálním premiérem na poloostrově, který Ukrajině patří od roku 1954, byl ve čtvrtek jmenován Sergej Aksjonov ze strany Ruská jednota. Ten prohlásil, že považuje Janukovyče za stále legitimního prezidenta a podřídí se jeho rozkazům.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na tiskové konferenci 28. 2. 2014.
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na tiskové konferenci 28. 2. 2014. | Foto: Reuters

Přestože je podle současného kyjevského vedení změna vlády neplatná, krymští politici tvrdí, že k ní měli souhlas "legitimního prezidenta".

Na páteční tiskové konferenci Janukovyč zopakoval, že je legitimní prezident a z funkce nemíní odstoupit. Ke Krymu pak uvedl, že nevidí nic zvláštního na tom, že se v civilních objektech na Krymu objevili vojáci bez označení.

"Je to přirozená reakce na banditský převrat, který nastal v Kyjevě," konstatoval. Zároveň se však vyslovil proti vojenské intervenci cizí země na Ukrajině.

"Je to uzurpace moci, kterou podnikla hrstka radikálů. Obyvatelé Krymu se nenechají řídit nacionalisty a banderovci. Vytvoření oddílů domobrany je normální reakce. Lidé chtějí ochránit své domy," uvedl. Zároveň konstatoval, že Krym musí zůstat součástí Ukrajiny při zachování široké autonomie.

Odmítl podepsat

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém čtvrtečním prohlášení uvedlo, že Janukovyč se sesadil z funkce tím, že odmítl podepsat zákon schválený parlamentem, podle nějž se Ukrajina musí řídit ústavou z roku 2004. Ta výrazně rozšiřuje pravomoci parlamentu a prezidentovi je naopak odebírá.

Podle dohody, kterou Janukovyč - za přítomnosti evropských politiků - v Kyjevě podepsal, měl usnesení parlamentu schválit do 48 hodin. Místo toho však uprchl z ukrajinské metropole a byl několik dnů nezvěstný.

V pátek vysvětlil, že tak učinil z bezpečnostních důvodu. Tvrdil, že jeho automobil byl cestou do Charkova, kde se měl zúčastnit sjezdu své strany, ostřelován. Proto prý musel odcestovat na Krym, odkud mu pak k útěku do Ruska údajně pomohli vojáci.

Ozbrojenci v Simferopolu, 28. 2. 2014.
Ozbrojenci v Simferopolu, 28. 2. 2014. | Foto: Reuters

"Byli to vlastenecky smýšlející důstojníci," řekl, aniž upřesnil, zda šlo o ukrajinské, nebo ruské důstojníky.

Ruští poslanci, kteří v minulých dnech navštívili Krym, také tvrdí, že "legitimním prezidentem" Ukrajiny je pouze Janukovyč. "Posledním právoplatným dokumentem je dohoda opozice s Janukovyčem. Veškerá usnesení parlamentu a zákony, které jsou schvalovány podle ústavy z roku 2004, jsou neplatná," říká ruský poslanec Leonid Sluckij.

"Rusko začíná vydávat Ukrajincům ruské pasy na základě zjednodušených pravidel. Žádáme dodržování dohod mezi Janukovyčem a opozicí. Pokud se krymský parlament obrátí na Rusko s žádostí o připojení, pak to Rusko projedná velmi rychle," uvedl.

Ukrajinský parlament minulý týden rozhodl o sesazení Janukovyče z funkce hlavy státu, když odhlasoval usnesení o "zřeknutí se prezidenta Ukrajiny plnění ústavních pravomocí". Následně pak ukrajinské orgány činné v trestním řízení zahájily trestní stíhání Janukovyče pro podezření z masové vraždy civilistů a vyhlásily po něm mezinárodní pátrání.

 

Právě se děje

Další zprávy