Janukovyč dával na úplatky desítky milionů denně. Brali ministři i opozice

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
1. 6. 2016 20:09
Údajné záznamy Strany regionů ukazují, že za čtyři roky, kdy byl Viktor Janukovyč v úřadu, padlo na úplatky v přepočtu 47 miliard korun. Peníze šly do kapsy tehdejších i už bývalých úředníků a vysoce postavených funkcionářů. Včetně těch opozičních. Záznamy zveřejnil investigativní novinář a nynější poslanec Serhij Leščenko. Bývalý vysoce postavený člen ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) Viktor Trepak materiály předal i ukrajinskému protikorupčnímu úřadu.
Viktor Janukovyč na archivním snímku.
Viktor Janukovyč na archivním snímku. | Foto: Reuters

Kyjev - Někdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, svržený během revoluce na začátku roku 2014, vyplatil během svého působení v úřadu na úplatcích nejméně dvě miliardy dolarů (asi 47 miliard korun).

V přepočtu to dělá okolo 33 milionů korun denně.

Tvrdí to alespoň investigativní novinář a nynější poslanec ukrajinského parlamentu Serhij Leščenko. Zveřejnil údajné podrobné záznamy Janukovyčovy Strany regionů.

Tabulku s "výdaji" do rukou získal i bývalý vysoce postavený člen ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) Viktor Trepak, který v minulosti vyšetřoval Janukovyčovy finanční machinace, a předal ji státnímu protikorupčnímu úřadu.

Úplatky dostávala i volební komise

"Díky nejrůznějším detailům víme, že je to pravé. Mnoha drobným detailům, které sedí na události nebo činnosti, které se objevovaly za Janukovyče," vysvětluje Leščenko, který dříve působil mimo jiné jako zástupce šéfredaktora ukrajinského online deníku Ukrajinska Pravda a od roku 2014 je poslancem za Blok Petra Porošenka.

Záznamy podle něj obsahují podrobné zápisy o úplatcích, jejichž adresáty byli tehdejší ukrajinští úředníci, a to včetně členů volební komise z roku 2012.

Trepak podle serveru Kyiv Post odmítl zveřejnit konkrétní jména, peníze ale podle něj brali i lidé z opozičních stran.

Článek, který v listu Ukrajinska Pravda zveřejnili Leščenko a jeho dva kolegové, si servítky nebere.

"Rozmanitost jmen, která zahrnují bývalé i současné poslance, exministry, členy ústřední volební komise, vrcholové manažery televizních stanic, hlavy firem zabývajících se průzkumy i politické konzultanty, je pozoruhodná," píší.

"Najdete tu příjmení a iniciály, které se shodují s bývalým ministrem a poslancem (Volodymyrem) Sivkovyčem, exministryní spravedlnosti (Elenou) Lukašovou, exministrem zahraničí (Leonidem) Kožarem, šéfem ústřední volební komise (Michailem) Ochendovským...," uvádějí autoři.

Úplatky od Janukovyče a jeho strany měly podle zjištění nejrůznější podoby - od přímo vyplácených částek až po luxusní hodinky za 67 000 dolarů. "Typické byly úplatky ve výši 500 000 nebo milionu dolarů. Často dosahovaly i výše pěti, osmi milionů, nebo dokonce dvaceti milionů v hotovosti," uvedl Trepak.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Řada věcí se na Ukrajině stále nezměnila

Britský The Telegraph připomíná, že i současné ukrajinské politické elity jsou spojovány s korupcí.

Viktora Trepaka nové porevoluční vedení pověřilo vyšetřováním finančních prohřešků Janukovyčovy vlády. Podle jeho slov mu ale při šetření bránilo ukrajinské státní zastupitelství - a nový prezident Petro Porošenko, který nad zastupitelstvím dohlíží, ho nakonec nechal vyhodit.

"Od revoluce se toho nepochybně mnoho podstatně změnilo, hodně ale zůstalo při starém. Principy utváření vládních institucí, rozhodovací a personální problémy zůstávají stejné," cituje server Mirror of the Week někdejšího pracovníka ukrajinských bezpečnostních složek.

To, jak se nyní protikorupční úřad postaví k prošetření nově zveřejněných materiálů, bude podle Trepaka zásadní. "Vyšetřování těchto materiálů bude pro antikorupční úřad testem. Buďto bude silným protikorupčním úřadem, nebo se změní v krotký politický nástroj stejně jako ostatní donucovací orgány," uvedl.

Viktor Janukovyč zastával prezidentský úřad od února 2010 do února 2014, kdy uprchl do Ruska. Za sebou přitom nechal tisíce dokumentů, které svědčí o korupci, k níž docházelo za jeho vlády. Na Ukrajině po něm zbylo i luxusní sídlo s vlastní soukromou zoologickou zahradou a španělská galeona. Proti Janukovyčovi nebylo u soudu dosud spuštěno žádné trestní řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy