Čeští studenti vzpomenou na Jána Kuciaka. Na akci vystoupí jeho kolegyně i slovenský raper Vec

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 5. 2018 19:43
Benefiční akce proběhne příští úterý 22. května. Nabídne třeba diskusi s novináři z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.
Fotografie z piety za Jána Kuciaka u slovenské ambasády.
Fotografie z piety za Jána Kuciaka u slovenské ambasády. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Studenti žurnalistiky na pražské Univerzitě Karlově uctí příští týden v úterý památku slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Těla zavražděné dvojice nalezla slovenská policie letos v únoru.

Akce, která proběhne na Fakultě sociálních věd UK na Smetanově nábřeží, má současně rozšířit povědomí o práci investigativních novinářů v Česku a podpořit České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Na benefici vystoupí například jeho zakladatelka Pavla Holcová. Ta s Kuciakem spolupracovala na kauze týkající se působení italské mafie na Slovensku. Článek, který se měl případu věnovat, už ale Kuciak nestihl dokončit. 

"Naše fakulta tuto benefici podpořila, jsme rádi, že našim studentkám a studentům není jedno, co se kolem nich děje," řekla pro Aktuálně.cz děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová.

Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje do Českého centra pro investigativní novinařinu.

Sám Kuciak získal vysokoškolský diplom ze žurnalistiky na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře.

"Krv na rukách"

Pražští studenti chtějí pomocí události s názvem "Neprůstřelná benefice" dát najevo rozhořčení nad smrtí dvou mladých lidí. Kuciak i jeho partnerka byli zavražděni v pouhých sedmadvaceti letech. Letos v květnu se měla dvojice brát.

"Pro udržení liberální demokracie jsou investigativní novináři naprosto zásadní," uvedl Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který na úterní akci také vystoupí. "Finanční podpora investigativní žurnalistiky, byť třeba i jen drobná, je podporou samotných základů demokracie," dodal.

Dál na akci promluví i Peter Bárdy, šéfredaktor webu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval. 

Po skončení dvouhodinové panelové diskuse začne hudební program a vystoupí i slovenský raper Vec. Ten už zpíval na březnovém Koncertu pro Jána a Martinu v Bratislavě. Pro dvojici složil píseň "Krv na rukách", ve které vyzývá Slováky, aby si "nenechali skákat po hlavě".

Vražda Jána Kuciaka způsobila zemětřesení na slovenské politické scéně a vyvolala pochybnosti o bezpečí novinářů. Kuciak se mimo jiného věnoval rozkrývání aktivit italských podnikatelů na východním Slovensku a jejich vazbám na spolupracovníky bývalého premiéra Roberta Fica.

Video: Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy

Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy | Video: Televize JOJ
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy