Jako z verneovky. Staví se mořská raketa pro akvanauty

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 6. 2012 9:50
Video: Francouzi začnou stavět futuristickou plovoucí podmořskou laboratoř
Foto: YouTube

Paříž - Po cestě ze Země na Měsíc se francouzský spisovatel Jules Verne posmrtně dočká naplnění další ze svých odvážných vizí. A to hned té nejznámější.

Světové oceány bude již brzy brázdit plovoucí oceánografická laboratoř Sea Orbiter, podobně jako to dělala ponorka Nautilus ve Verneově románu 20 tisíc mil pod mořem.

Ambiciózní koncept francouzského architekta Jacquese Rougeria spatřil světlo světa před dvanácti lety. Teď už je prý konečně všechno připraveno.

Se stavbou futuristicky vyhlížejícího plavidla by se mělo začít příští rok. Vyjde na zhruba 43 milionů dolarů a má lidstvu otevřít nové možnosti průzkumu mořského světa.

Většina Sea Orbiteru bude plout ponořená tak, aby posádka mohla provádět nepřetržité podvodní experimenty.

Antény budou čnět do výšky 13,2 metru, zatímco spodní paluba, odkud budou akvanauti vyplouvat do otevřeného moře, má sahat až do hloubky 11,7 metru. Pro představu: jediná podvodní základna na světě Aquarius leží v hloubce 20 metrů.

Dohromady má plovoucí laboratoř měřit 51 metrů, z toho 31 zůstane skryto pod hladinou. Výtlak dosáhne 1000 tun.

S Nautilem si Sea Orbiter nezadá ani co se týče vybavení. Posádka dostane k dispozici dvě podmořské sondy a další nejmodernější techniku.

Nejvyšší paluba je vyhrazena pro panoramatickou rozhlednu, střední paluba pro motory, výtah a dekompresní komory. Na zbylých dvou palubách nad hladinou bude můstek, veškeré navigační přístroje i místnost, v níž se budou akvanauti připravovat na ponory.

Na první podhladinové palubě (- 2 metry) bude kajuta kapitána, pokoje pro hosty a multimediální místnost. O patro níž, v hloubce 4,5 metru, je místo pro laboratoř, observatoř a lůžka pro osm členů posádky.

Pohon zajistí mořské proudy

Skutečně jako z románu 20 tisíc mil pod mořem působí vybavení další podhladinové paluby, tentokrát v hloubce sedmi metrů. Kromě observatoře na ní bude jídelna s panoramatickým výhledem.

Podmořské bifé s panoramatickým výhledem.
Podmořské bifé s panoramatickým výhledem. | Foto: YouTube

Ještě o necelých dva a půl metru hlouběji bude obytná část dalších osmi akvanautů, dekompresní komora, observatoř, kuchyň a dok pro ponorku.

V nejspodnější části (-11,7 metru) bude rovněž osm lůžek, zásoby vody i paliva a výstupní brána.

Plovoucí komplex má začít růst už příští rok.

"Všechny technické záležitosti už jsme vyřešili, dokončili jsme i veškeré modelování a výpočty. Naším cílem je umožnit vědcům nepřetržitý a dlouhodobý pobyt pod hladinou," cituje CNN mluvčího projektu Ariela Fuchse.

Sea Orbiter by se měl nechávat unášet mořskými proudy a většinu energie, kterou spotřebuje, si sám vyrobit z obnovitelných zdrojů.

Půjde-li vše podle plánu, uskuteční se první zkušební plavba už v květnu příštího roku. V létě téhož roku by se měl Sea Orbiter z Monaka vydat na první pouť světovým oceánem.

 

Právě se děje

Další zprávy