"Zmizelého" novináře zabili a rozřezali saúdští agenti, tvrdí Turci. Zveřejnili video

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 10. 2018 16:15
Chášukdží zmizel poté, co 2. října navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.
Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters

Ankara - Saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího nechala minulý týden zabít královská rodina. K tomuto závěru dospěli čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek, napsal americký deník The New York Times (NYT).

Chášukdží zmizel poté, co 2. října navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.

Turecká média navíc ve středu zveřejnila záběry z pouličních kamer nedaleko konzulátu. Videa mají dokazovat, že za zmizením novináře je saúdskoarabská tajná služba.

Na záběrech je podle médií vidět, jak vysoce postavení členové saúdskoarabské rozvědky přiletěli na letiště v Istanbulu a pak zase Turecko opustili. Dále, jak se jejich auta pohybují kolem konzulátu. A další video pak ukazuje Chášukdžího, jak na začátku října vchází do budovy konzulátu. Není však už vidět, že by z konzulátu odešel.

Média upozorňují zejména na sekvenci od 13:14, kdy novinář přišel na konzulát, před nímž parkuje černá dodávka. Ta později vjede do areálu, vyjede z něj v 15:08 a míří do rezidence konzula. Turci v minulých dnech několikrát zopakovali, že Chášukdží byl zavražděn do dvou hodin od okamžiku, kdy do objektu zastupitelského úřadu vstoupil.

Jako Pulp Fiction

Vysoce postavený turecký představitel řekl The New York Times, že 58letý novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou.

"Je to jako Pulp Fiction," citoval americký list nejmenovaný zdroj, který promluvil pod podmínkou zachování anonymity.

V den Chášukdžího zmizení do Istanbulu dorazila podle NYT dvěma různými lety skupina 15 agentů, mezi nimiž byl také odborník na pitvy. Údajní činitelé vlády a bezpečnostních složek se v Turecku zdrželi jen několik hodin, dodal zdroj NYT. Turecká bezpečnost údajně usoudila, že vražda novináře byla nařízena saúdskoarabským královským dvorem, protože pouze nejvýše postavení představitelé mohou vydávat příkazy k takto významným operacím.

List Daily Sabah ve středu zveřejnil jména, data narození a fotografie celého saúdskoarabského týmu, který označil za "skvadru vrahů". Podle turecké strany je mezi nimi několik členů tajné služby. Jedno ze zveřejněných jmen se shoduje se jménem saúdskoarabského podplukovníka z oddělení soudního lékařství.

Chášukdží si minulý týden na istanbulský konzulát přišel vyřídit doklady před svatbou. Podle tureckého deníku Daily Sabah z areálu dvě hodiny po jeho příchodu vyjela šestice vozů patřících saúdskoarabskému diplomatickému zastoupení, včetně dvou černých dodávek.

Kritizoval i korunního prince

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byl se závěrem svých bezpečnostních složek seznámen v sobotu, napsal NYT s odvoláním na vícero osob. Erdogan údajně poté pověřil úředníky, aby anonymně informovali řadu médií včetně NYT o tom, že Chášukdží byl zavražděn na půdě saúdskoarabského konzulátu.

Veřejně turecký prezident Saúdskou Arábii z vraždy novináře neobvinil. V pondělí ale Rijád vyzval, aby dokázal, že Chášukdží opustil konzulát krátce po svém příchodu, jak to tvrdí saúdskoarabští představitelé včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v úterý Saúdské Arábii vzkázal, že naléhavě očekává odpovědi ohledně osudu opozičního novináře.

Svého času populární televizní komentátor Chášukdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály včetně novinářů. Mimo jiné přispíval do amerického listu The Washington Post. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince, a sice za to, že ačkoli propaguje reformy, nepřipouští o nich žádnou debatu. Předmětem kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.

 

Právě se děje

Další zprávy