Jako první z republikánů opustil klání o Bílý dům bývalý guvernér Texasu

ČTK ČTK
12. 9. 2015 8:06
Prvním ze sedmnácti republikánských kandidátů, který vzdal svou kampaň na prezidenta USA, se stal Rick Perry. Nejdéle sloužící texaský guvernér se potýkal s nedostatkem sponzorů a jeho šance na zvolení byly podle průzkumů veřejného mínění malé. Republikánská strana má "plno báječných kandidátů", prohlásil.
Rick Perry, bývalý guvernér Texasu a republikánský kandidát na prezidenta.
Rick Perry, bývalý guvernér Texasu a republikánský kandidát na prezidenta. | Foto: Reuters

Washington - Z klání o republikánskou nominaci na kandidaturu na prezidenta Spojených států odstoupil někdejší texaský guvernér Rick Perry. Stal se tak prvním ze sedmnácti republikánských uchazečů, kteří kandidaturu vzdali, poznamenala agentura DPA.

"Končím svoji kampaň na prezidenta Spojených států," prohlásil v pátek Perry v projevu k příznivcům v St. Louis. Dodal, že Republikánská strana má plno báječných kandidátů, proto odstupuje bez obav o budoucnost. "Odstupuji s vědomím, že naše strana je v dobrých rukách," dodal.

Perryho odstoupení není nijak překvapující, neboť průzkumy veřejného mínění mu nedávaly žádnou šanci, nebyl pozván ani na první dvě významné republikánské nominační debaty. Klíčovým problémem v jeho kampani byl nedostatek sponzorů, takže musel přestat platit některým členům svého volebního týmu.

Perry, který byl nejdéle sloužícím guvernérem Texasu v historii, úřad zastával od roku 2000 až do letošního ledna, se o republikánskou nominaci ucházel již podruhé, poprvé zamýšlel kandidovat ve volbách v roce 2012. Ačkoli byl tehdy po oznámení kandidatury považován za nadějného účastníka nominačního klání, brzy jeho kampaň dostala po sérii přešlapů trhliny, takže nakonec ze souboje odstoupil. Analytici tehdy jeho výkon v debatách hodnotili jako slabý, v jedné debatě si například nemohl vzpomenout na název ministerstva, které v případě svého zvolení prezidentem chtěl zrušit.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Slovenského premiéra Pellegriniho hospitalizovali v noci kvůli vysokým teplotám

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na neděli kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Premiér kvůli tomu zrušil pracovní program.

Nezúčastní se tedy nedělní televizní předvolební debaty. Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl premiér na Facebooku. Podle deníku SME premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala.

Kdo Pellegriniho v televizní debatě nahradí, zatím není jasné, sdělil mluvčí strany Směr-SD Ján Mažgút. Pellegrini je volebním lídrem strany. V debatě má chybět i její předseda Robert Fico. Mažgút řekl, že i Fico je zdravotně indisponovaný. Volby budou na Slovensku 29. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy