Jako první upozornila na začátek 2. světové války. Ve 105 letech zemřela novinářka Hollingworthová

ČTK ČTK
10. 1. 2017 20:45
V úterý zemřela v Hongkongu ve 105 letech proslulá britská novinářka Clare Hollingworthová. Vůbec jako první v roce 1939 informovala svět o začátku druhé světové války. Pomáhala i lidem z Protektorátu Čechy a Morava. S jejím přispění uteklo před nacisty kolem dvou tisíců československých Židů a vojáků. Hollingworthová pracovala dlouhé roky jako válečná zpravodajka pro britské listy The Daily Telegraph a The Guardian. V roce 1946 přežila útok na hotel King David v západním Jeruzalémě, při kterém přišlo o život 91 lidí.
Proslulá britská novinářka zemřela ve věku 105 let.
Proslulá britská novinářka zemřela ve věku 105 let. | Foto: ČTK

Hongkong - Ve věku 105 let v úterý v Hongkongu zemřela slavná britská novinářka Clare Hollingworthová, která v roce 1939 jako první upozornila na začátek druhé světové války. S odvoláním na rodinu ženy, která působila jako válečná reportérka, o tom informovaly světové agentury. Hollingworthová v Polsku také pomáhala lidem prchajícím z Protektorátu Čechy a Morava.

Sedmadvacetiletá Hollingworthová působila v roce 1939 jako novinářka v Polsku pouze týden, když během cesty na polsko-německou hranici narazila na stovky německých tanků, které posléze vtrhly na polské území. Jako první tak Britka informovala o nadcházející invazi nacistického Německa do Polska, která stála na počátku druhé světové války.

Už od března 1939, kdy nacistické Německo obsadilo Čechy a Moravu a vytvořilo na jejich území protektorát, pomáhala Hollingworthová lidem prchajícím z českých zemí před nacisty. Ve spolupráci s Britským výborem pro uprchlíky z Československa, jehož pobočku v Katovicích vedla, pomohla na útěku před nacisty kolem 2000 lidí - československých Židů, vojáků a dalších. Se stejným výborem jako Hollingworthová spolupracoval i sir Nicolas Winton, další britský zachránce převážně židovských dětí z bývalého Československa.

Hollingworthová pracovala dlouhé roky jako válečná zpravodajka pro britské listy The Daily Telegraph a The Guardian. Pracovala i na palestinských územích, v Alžírsku, v Číně, v Jemenu a ve Vietnamu. V roce 1946 přežila útok na hotel King David v západním Jeruzalémě, při kterém přišlo o život 91 lidí. Od 80. let žila v Hongkongu, kde také v úterý zemřela.

Nejslavnějším novinářským počinem Hollingworthové ale zůstala zpráva, kterou napsala krátce před začátkem druhé světové války. Na konci srpna 1939 zavolala svému známému Robinu Hankeymu, který pracoval na britské ambasádě ve Varšavě, a řekla mu, že začala válka. Hankey jí ale údajně odvětil, že říká nesmysly, protože vlády Německa a Polska stále ještě vyjednávají. Prý tehdy držela telefon ven z okna, aby Hankey mohl slyšet hluk tanků. "Tisíc tanků se shromáždilo na polské hranici, deset divizí je údajně připraveno k rychlému úderu," zněl titulek deníku The Telegraph nad jejím článkem z 29. srpna 1939. Válka vypukla 1. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy