Jako patnáctiletého ho na deset let zavřeli do Guantánama. Od kanadské vlády teď dostal miliony

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2017 7:47
V roce 2002 byl patnáctiletý Omar Khadr dopaden a převezen na základnu Guantánamo, kde nakonec strávil deset let. Již v roce 2010 se přiznal k pěti válečným zločinům. Za to byl v Kanadě odsouzen k osmi letům vězení, které si ve vlasti začal odpykávat po převozu v roce 2012. Po třech letech ho soud i přes odpor tehdejší vlády propustil na kauci. Nyní ho ale vláda odškodnila deseti a půl miliony kanadských dolarů (185 milionů korun) za příkoří, které utrpěl vězením.
Věznice Guantánamo, ilustrační foto.
Věznice Guantánamo, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadská vláda odškodnila svého občana a někdejšího vězně na americké základně Guantánamo na Kubě Omara Khadra deseti a půl miliony kanadských dolarů (v přepočtu 185 milionů korun) za příkoří, které utrpěl vězněním. Nyní 30letý Khadr, který byl kdysi na Guantánamu nejmladším vězněm, tvrdí, že se k zločinům, za které byl odsouzen, doznal, aby se dostal z amerického vězeňského zařízení. Podle listu Globe and Mail si muž peníze okamžitě vyzvedl.

Khadr byl v Afghánistánu dopaden v roce 2002, kdy mu bylo 15 let, a následně byl převezen na základnu Guantánamo, kde strávil deset let. Po dohodě s vyšetřovateli se v roce 2010 přiznal k pěti válečným zločinům, mimo jiné k zabití amerického vojáka ze zvláštních jednotek. Za to byl v Kanadě odsouzen k osmi letům vězení, které si ve vlasti začal odpykávat po převozu v roce 2012. Po třech letech ho soud i přes odpor tehdejší vlády propustil na kauci.

Khadr své někdejší doznání již před několika lety odvolal a jeho právní zástupci tvrdili, že byl ve vězení týrán. Kanadský nejvyšší soud v roce 2010 rozhodl, že Kanada porušila Khadrova práva mimo jiné tím, že vyslala na Guantánamo své zpravodajce, kteří vězně vyslechli a kteří následně Američanům výsledky své práce poskytli.

Kanadská vláda a Khadr, který původně žádal odškodnění 20 milionů kanadských dolarů (356 milionů korun), se ale dohodli na urovnání sporu.

Khadrův případ vyvolává v zemi značné kontroverze. Zastánci odsouzence poukazují na to, že byl zneužit jako dětský voják, zatímco někdejší konzervativní vláda shovívavost odmítala s tím, že Khadr se přiznal k závažným zločinům.

Khadr, jehož rodinu pojily podle médií vazby na někdejšího vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, prohlašuje, že nikdy nikoho nezabil a že se přiznal jen kvůli repatriaci do vlasti. AP uvedla, že do Afghánistánu ho odvezl jeho otec, který byl členem Al-Káidy. V Afghánistánu svého syna přiřadil k výrobcům bomb. Khadrův otec zemřel v roce 2003 při střetu s pákistánskými bezpečnostními jednotkami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

Další zprávy