Ženy zatýkají i kvůli nevhodným botám. Jak funguje obávaná íránská mravnostní policie

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
26. 9. 2022 6:05
Írán bouří po smrti Mahsy Amíniové, která upadla do kómatu poté, co ji kvůli nevhodnému oblečení zadržela obávaná mravnostní policie. Dvaadvacetiletá žena o tři dny později zemřela v nemocnici. Provinila se údajně jen tím, že jí vykukovaly vlasy z muslimského šátku. Při rozsáhlých protestech, které její úmrtí provázejí, lidé pálí hidžáby a volají po svobodě.
Video: Aktuálně.cz/Associated Press/Reuters/Twitter

Mravnostní policie známá jako Gasht-e Ershad hlídkuje v rušných ulicích po celém Íránu. Má za úkol dohlížet na dodržování islámských mravů a zadržovat osoby, které jsou nevhodně oblečení. Ročně v průměru stíhá 18 tisíc osob, 90 procent z nich jsou ženy. Mezi přestupky patří nevhodné nošení hidžábu nebo chození s mužským přítelem.

Podle íránských zákonů, které vychází z islámského práva šaría, má žena mít ve společnosti zakryté vlasy, krk, poprsí a musí nosit dlouhé, volné oblečení, které jí zakrývá postavu. 

Důstojníci mravnostní policie mají pravomoc zastavit ženy přímo na ulici a posoudit, jestli neukazují příliš vlasů, zda jejich kalhoty a kabáty nejsou krátké nebo přiléhavé nebo jestli nejsou příliš nalíčené. Muže hlídky zastavují například kvůli příliš dlouhým vousům.

Taktika jednotek sahá od slovních upozornění přes peněžní pokuty až po násilné zatahování žen do policejních aut nebo cel. Za porušení pravidel hrozí ženám vězení a bičování, v lepším případě dostávají pokutu.

Právě kvůli porušení nařízení o nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulé úterý zatkla Mahsu Amíníovou. Její rodina tvrdí, že před smrtí byla zdravá. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto.

Současná mravnostní policie získala svůj perský název Gasht-e Ershad za vlády bývalého íránského ultrakonzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který zvítězil ve volbách v roce 2004. Do té doby povinný způsob oblékání hlídaly jiné jednotky.

Rozsah toho, jak přísně jsou pravidla oblékání vynucována a jak tvrdý trest hrozí za jejich nedodržování, se proměňoval v závislosti na tom, který politik byl v Íránu u moci.

Příliš erotické boty

Situace v zemi se zhoršila po nástupu současného prezidenta Ebráhíma Raísího loni v srpnu. Ten brzy po uvedení do úřadu podepsal rozkaz k posílení restrikcí. Patří mezi ně zavedení kamer, které sledují nezahalené ženy. Policie je pak pokutuje nebo posílá do nápravných center.

Některé výpovědi Íránek zatčených mravnostní policií, přinesla britská zpravodajská stanice BBC. "Byla jsem zadržena i s dcerou poté, co jsme byly zastaveny na ulici kvůli naší rtěnce," popsala nejmenovaná obyvatelka města Isfahán. Příslušníci Gasht-e Ershad je odvedli na policejní stanici a požádali jejího manžela, aby přišel a podepsal papír, že je bez hidžábu nepustí ven. 

Další žena z Teheránu stanici vylíčila, že jí jedna z členek mravnostní policie upozornila na nevhodné boty a sdělila, že mohou být pro muže "příliš erotické". Následně ji zatkla.

"Zavolala jsem manželovi a požádala ho, aby mi přinesl jiný pár bot. Poté jsem podepsala dokument, ve kterém jsem přiznala, že nosím nevhodné oblečení. Nyní mám záznam v trestním rejstříku," dodala.

BBC také anonymně hovořila s jedním důstojníkem mravnostní policie. Své hlídkování v ulicích íránských měst popsal slovy, že je to "jako bychom se vydali na lov". Upřesnil také, že oddíly Gasht-e Ershad pracují ve smíšených šestičlenných týmech složených ze čtyř mužů a dvou žen, které se zaměřují hlavně na veřejná místa, kde se shromažďují velké davy lidí.

Nejmenovaný muž rovněž uvedl, že pokud neidentifikuje dostatečný počet lidí, kteří porušují pravidla oblékání, velitel mu vytkne, že nepracuje správně. Obzvlášť obtížné pro něj prý je, když se lidé brání zatčení. "Očekávají, že je budeme nutit, aby se dostali dovnitř dodávky. Víte, kolikrát jsem se při tom rozplakal?" 

Střediska na "převýchovu"

Mravnostní policie má pod sebou i převýchovná střediska, kde jsou zadržovány ženy a někdy i muži za nedodržování zákonů. První z takových edukačních center vzniklo před třemi lety. Jejich zaměstnanci zadržovaným lidem - převážně ženám - přednášejí kurzy o islámu a také důležitosti hidžábu. Než je propustí, musí podepsat slib, že se budou řídit státními předpisy o odívání

"Od jejich vzniku, který nemá oporu v žádném zákoně, pracovníci těchto center svévolně zadržovali bezpočet žen pod záminkou, že se neřídí státem vynuceným hidžábem. S ženami pak zachází jako se zločinci," řekl americké stanici CNN ředitel Centra pro lidská práva v Íránu se sídlem v New Yorku Hadi Ghaemi.

Strach Íránců ze střetu s mravnostní policii dokonce vedl k vytvoření speciální aplikace, která měla díky sledování místa pohybu hlídkujících jednotek Gasht-e Ershad pomoci lidem se jim vyhnout. Existovala však jen krátce a úřady ji necelý den po spuštění zakázaly a zablokovaly. Po smrti Mahsy Amíniové ji lidskoprávní organizace United for Iran spustila znovu.

Video: Protesty v Íránu. Ženy si stříhají vlasy a pálí hidžáby

Video: Aktuálně.cz/Associated Press/Reuters/Twitter
 

Právě se děje

Další zprávy