Svědkem útoku v Londýně byl i polský exministr Sikorski. Natočil video na místě činu

ČTK ČTK
22. 3. 2017 18:47
Bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski byl ve středu svědkem incidentu před londýnským parlamentem, kde útočník ozbrojený mužem nejprve najel autem do lidí na ulici a následně pobodal policistu, který později svým zraněním podlehl. Sikorski pořídil video z místa činu, když odjížděl z Westminsterského paláce.
Lidé ošetřují zraněné po londýnském útoku. | Video: Radosław Sikorski, Reuters

Londýn - Svědkem středečního incidentu u britského parlamentu, který policie vyšetřuje prozatím jako teroristický útok, byl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Na twitteru zveřejnil video, které pořídil z taxíku krátce poté, co útočník najel na Westminsterském mostu do skupiny chodců.

"Auto na Westminsterském mostě právě srazilo nejméně pět lidí," uvedl Sikorski na twitteru. V následujícím tweetu dal svolení všem, kdo chtějí použít jeho video z incidentu na mostě. "V modlitbách jsem s oběťmi," dodal polský exministr.

Sikorski podle agentury AP právě odjížděl z Westminsterského paláce, v němž sídlí britský parlament, když uslyšel cosi, co připomínalo dopravní nehodu. Slyšel jsem "něco jako by auto narazilo do plechu", uvedl.

"Podíval jsem se a viděl osobu ležící na chodníku. Zapnul jsem kameru a viděl lidi ležící na ulici a na chodníku," popsal incident Sikorski polské stanici TVN24.

"Viděl jsem jednu osobu, která nejevila známky života, další muž krvácel na hlavě. Celkem jsem viděl nejméně pět vážně zraněných," dodal bývalý šéf polské diplomacie. Sanitky na místo neštěstí podle něj dorazily za dvě až tři minuty.

Podle dosavadních informací najel muž středního věku asijského vzhledu do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně dojel k budově britského parlamentu, vystoupil a pobodal jednoho policistu, který později svým zraněním podlehl. Muže posléze zastřelili další policisté.

Podle stanic BBC a Sky News si zřejmě teroristický útok vyžádal přinejmenším čtyři mrtvé a několik vážně zraněných.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy