Do evropských zemí se vrací život. Projděte si, kde se otevírají chaty nebo posilovny

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 5. 2020 18:07
V Česku by uvolňování omezení kvůli koronaviru mělo vyvrcholit nejspíš 25. května, kdy se otevřou hotely. Řada zemí postupuje mnohem pomaleji, nějaký plán má už ale většina evropských států. Jak daleko je s uvolňováním Rakousko, co budou smět poprvé po několika týdnech lidé ve Španělsku a jaká kritéria si zvolila vláda Borise Johnsona v Británii?
Bavorsko - Ilustrační foto.
Bavorsko - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Německo: hlavně obezřetně

Němci jsou s uvolňováním opatření velmi opatrní. Vyhodnocení, jestli to bude možné, je zatím v plánu na 6. května. Shodli se na tom kancléřka Angela Merkelová a šéfové vlád jednotlivých spolkových zemí. Minulý týden německá média informovala o tom, že rychlost nákazy se v zemi znovu nepatrně zvýšila, z 0,9 na 1,0. Znamená to, že jeden infekční člověk znovu nakazí průměrně jednoho dalšího. 

I proto chtějí politici ještě počkat, jak se projeví otevření maloobchodů menších než 800 čtverečních metrů, které bylo možné od 20. dubna. Zatím je podle nich na zhodnocení výsledků příliš brzy. Nemoc covid-19 se totiž u nově nakaženého může projevit až 14 dnů od nákazy. 

Od 4. května by se do německých škol měli začít vracet první žáci a studenti, nejdříve ti, které letos čekají nějaké závěrečné zkoušky. Plán na obnovu vyučování těch dalších má vláda představit rovněž do 6. května. 

Následovat by měly i památky - muzea, výstavní síně nebo zoologické zahrady. Například berlínská zoo už funguje. Znovu budou povolené i mše. 

Obecná omezení kontaktu s lidmi spolková vláda hodlá prodloužit nejméně do 10. května. Velké akce se plošně ruší do konce srpna, zrušen byl ale například i slavný pivní festival Oktoberfest v Mnichově, který se měl konat v září.

V zemi platí povinnost nosit roušky v dopravních prostředcích a obchodech. Vláda prodloužila také varování před cestami do zahraničí a podle průzkumu institutu YouGov si otevření hranic na letní dovolenou nepřeje skoro polovina Němců.

Německo má nyní 161 tisíc nakažených a šest a půl tisíce mrtvých. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy