Trump si obviněním Obamy sám řekl o vyšetřování. Toho džina už do lahve nevrátí, řekl Anýž

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 3. 2017 16:16
Nový americký prezident Donald Trump vtrhl na politickou scénu jako lavina. Válčí s médii, řada jeho kroků otřásá politickou scénou v USA - například když svého předchůdce Baracka Obamu obvinil z odposlechů. "Prezident Trump si tím sám řekl o opravdu důkladné vyšetření celé věci - tedy nejen údajných odposlechů, ale i 'ruské' aféry. Tohohle džina už nelze vrátit do láhve," napsal mimo jiné Daniel Anýž v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
Ptali jste se novináře Daniela Anýže
Rozhovor skončil
Daniel Anýž odpovídal čtenářům v pondělí od 14 hodin.
Přečíst si rozhovor

Praha - Populista, demagog, nepřítel demokracie, ale taky politik s tahem na bránu, provokatér a spasitel tradiční Ameriky. Donald Trump na sebe od svého nástupu do funkce amerického prezidenta 20. ledna strhává obří pozornost veřejnosti i médií.

Pro novináře sledující dění v USA to znamená obrovskou výzvu. "Americká politika je sama o sobě hodně rychlá. Trumpovo prezidentství je navíc nepřehledné, jedna věc přehlušuje druhou," říká Daniel Anýž, hlavní expert Aktuálně.cz na Spojené státy, který bude osobu Donalda Trumpa sledovat dlouhodobě v rámci nového speciálu.

"Naší ambicí je vyhmátnout v tomhle nepřehledném proudu klíčové body, ze kterých by pak mělo být možné postupně složit celý příběh. Taky chceme upozornit na výjimečné věci, které s sebou Trump přinesl, jako je právě jeho komunikace na Twitteru," dodává Anýž.

Ptali jste se novináře Daniela Anýže

Rozhovor skončil
6. 3. 2017
Ptá se: Lonewolf

Již T. dokázal něco pozitívního? Jeho činnost připomíná
činnost dítěte ve stodole se sirkami. Prý slyšelo, že to chytne.
A ono jo.

Odpovídá: Daniel Anýž

Z hlediska jeho voličů se prezident Trump snaží plnit některé sliby, které jim dal. Sice zatím vesměs jen ve formě exekutivních výnosů, které bude třeba v praxi ještě uplatnit, ale například ruší mnohá Obamova regulační opatření. Zmrazil nábor státních zaměstnanců, oznámil svého kandidáta do Nejvyššího soudu - což všem je hlediska jeho voličů dobře vnímáno.

6. 3. 2017
Ptá se: Jozef Belko

Dobrý den, jak vysoká je podle Vás pravděpodobnost, že Donald Trump skončí proti své vůli v prezidentské funkci dříve než vyprší jeho funkční období? Děkuji za názor
Jozef Belko

Odpovídá: Daniel Anýž

Už jsem odpovídal výše. A upřímně: nevím. Vždy, když už to vypadá, že se Bílý dům zklidňuje, že prezident Trump se konečně chce soustředit na svoji vlastní agendu, udělá něco, co tu agendu zcela přehluší a co vede k otázce, již jste položil.

6. 3. 2017
Ptá se: Bartoš

Dobrý den,
zajímalo by mě, proč Aktuálně (včetně vašich článků) vede tak zuřivou propagandu proti Donaldu Trumpovi. Nezlobte se, ale ty články silně připomínají Rudé Právo z padesátých let. Nestálo by za pokus občas zařadit nějaký článek, který by objektivitu alespoň předstíral?

Odpovídá: Daniel Anýž

Nezlobím se, Rudé právo jsem nečetl. Až bude mít prezident Trump detailnější záměr daňové reformy, demontáže reformy zdravotnictví, investic do infrastruktury, boje proti tzv. Islámskému státu atd..., velmi rád o tom budeme psát. V tuto chvíli píšeme o tom, co je. Odpovězte si sám, co bylo největší víkendové téma? Vzkazy prezidenta Trumpa na twitteru, že Barack Obama jej v kampani odposlouchával.

6. 3. 2017
Ptá se: Karel Mares

Dobry den, kdy se Mike Pence stane 46. prezidentem U.S.A.? Dekuji. Hezky den. KM.

Odpovídá: Daniel Anýž

Dobrodružná otázka, myslím, že mnohým americkým republikánům, včetně těch v Kongresu, by právě v tuto chvíli nevadilo, když by to bylo dříve než později.

6. 3. 2017
Ptá se: Jenda

Dobrý den,

sledujete nějak do podrobna vztah administrativy DT a technologických firem v Sillicon Valley, případně situaci v celé Kalifornii?

Kalifornie jako taková (patrně hodně díky Sillicon Valley) tvoří ze všech států největší podíl na GDP (podle Wikipedia cca 14%)... a jakkoli na jedné straně DT jednoznačně hlásá podporu amerických firem, zatím to vypadá, že jeho vztah se Sillicon Valley je spíše opoziční... nejde jen o tolik (a možná příliš) probírané imigrační restrikce proti vysoce kvalifikovaným pracovníkům, ale i obecná podpora udržitelného rozvoje atd.
Jinými slovy - jak podle vás tento vztah probíhá na pozadí, bez mediálního humbuku apod.?A na to se váže doplňkový dotaz - jak v Kalifornii, tak v Texasu jsou nějaké (zřejmě obecně nepříliš populární) separatistické tendence - je zde nějaká změna vývoje v souvislosti s DT?Díky az odpověď a díky za vaše kontinuální profesionální výstupy ;)Jenda

Odpovídá: Daniel Anýž

Kalifornie je sama o sobě 7. největší ekonomikou světa, se Silicon Valley na jednom konci spektra, s obrovským zemědělským sektorem na druhém. Obě tato odvětví (stejně jako kalifornské investice do obnovitelných zdrojů) se teď cítí Trumpovou politikou ohrožena - především jeho záměrem omezit nejen ilegální, ale i légální imigraci. Už teď vidíme zásadní spory, z nichž mnohé skončí u soudů - a to, co vidíme navenek, se protáhne do vleklých bitev. Ve věci separatistických tendencí Texasu či právě Kalifornie jsem si zatím vždy myslel, že jde o "pěnu dní" - a ani teď se nedomnívám, že by věci zašly tak daleko. Jenže zároveň je pravda, že žádný novodobý prezident neohrožoval výše zmíněné klíčové sektory Kalifornie tak, jako teď Trump.

6. 3. 2017
Ptá se: Milan Hradecký

Co si pod pojmem objektivita představuje Az?Stačí jen dnešní den a porovnejte tento výraz na ostatní zprávy bez diskuze.

Odpovídá: Daniel Anýž

Omlouvám se, nejsem si jistý, nač Váš dotaz přesně míří.

6. 3. 2017
Ptá se: Jaroslav Matuška

Dobrý den,
jaký je Váš názor na článek Thierry Meyssan: Systém Clinton na diskreditaci Trumpa Předpokládám, že jste ho četl. Pokud ne, zde je odkaz: http://www.nwoo.org/2017/03/03/thierry-meyssan-system-clinton-na-diskred...
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Daniel Anýž

Dobrý den, omlouvám se, tento konkrétní článek jsem se nestačil přečíst. Napište mi, prosím, pokud chcete, na redakční email svoji emailovou adresu, odpovím v řádu dní. Díky.

6. 3. 2017
Ptá se: Tomas

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je podle vašeho názoru vidět nějaká reakce, názorový posun v souvislosti s volbou DT v Demokratické straně. Odklon od soustředění na menšiny k jakési typické demokratické většině.

Děkuji a přeji pěkný den

Odpovídá: Daniel Anýž

Demokraté se ještě stále vzpamatovávají z volebního debaklu, ale ta debata, kterou zmiňujete se už vede. V zásadě jde o to, zda se mají snažit přivést zpět voliče, které jim vzal Trump (dělníky a dokonce i odboráře), nebo zda se mají soustředit právě na koalici Obamových "menšin" všeho druhu. A vlastně tedy spoléhat na to, že Trumpovi voliči budou postupem času, během jednoho dvou volebních cyklů, generačně v menšině... Tedy že jich bude přirozeně ubývat.

6. 3. 2017
Ptá se: Č.Ludvík

Na ACZ je článek, pochopitelně bez možnosti o něm diskutovat, proto se obracím na Vás. Pentagon prý připravil prezidentovi Trumpovi nový plán jak porazit IS bez ruské pomoci. Budou snad USA válčit s Daešem 18 i více let jako s Talibánem v Afganistánu ?

Odpovídá: Daniel Anýž

Především je třeba počkat, jak bude Trumpův postup proti IS ve skutečnosti opravdu vypadat. Prezident Trump se obklopil silnými osobnostmi, ale zatím nevíme, jak moc je bude respektovat. Například ministra zahraničí Rexe Tillersona zatím prakticky "vygumoval". Ale budeme-li předpokládat, že bude platit plán generála Mattise, tak by tím skutečně padla jedna ze základnách premis z Trumpovy kampaně, že jak v Sýrii, tak právě v boji proti IS, by chtěl spolupracovat s Rusy. Ve "válce s terorem", jak George Bush dosti nešťastně nazval své tažení proti Talibánu a Al-Kaidě, se bohužel jeden nepřítel transformuje v dalšího, írácká Al-Kaidá právě v Islámský stát. Nejsem expert na vojenství, ale otázkou, zda přímo na bojišti Američané a Rusové vůbec mohou účinně spolupracovat, když jsme viděli, že i v rámci NATO mají armády problémy s kompaktibilitou. Politická dohoda je v tuto chvíli rovněž dost složitá, v USA si nejdříve musejí vyřešit, jak to bylo s Ruskem a Trumpovou kampaní. Teď už to chtějí vědět i republikáni v Kongresu, proto se mimochodem Jeff Sessions stáhl z vyšetřování.

6. 3. 2017
Ptá se: Ivan Nový

Kdy jste naposledy četl Bibli.

Odpovídá: Daniel Anýž

Celou jsem se pokusil naposledy přečíst, když mi bylo 14 a chodil jsem do Turistického oddílu mládež, jak se tehdy v 70.letech nazývaly skautské oddíly. V posledních letech se k Bibli dostávám jen zprostředkovaně, zpravidla když narazím na citát, který je z "knihy knih", a potřebuji vědět kontext.

6. 3. 2017
Ptá se: O. Novotný

Myslíte, že první Trumpovy týdny byly spíš výjimečné a že se "srovná" a normalizuje, nebo naopak lze očekávat ještě extrémější chování?

Děkuji

Odpovídá: Daniel Anýž

Dobrý den, minulý týden po Trumpově projevu v Kongresu, bych odpověděl, že se uklidňuje ve stylu a že jeho prezidentství bude "normálnější". Po sobotě, kdy opět zamíchal celou americkou politikou svými vzkazy na twitteru, ale musím říct, že nevím. Má to stále stejný průběh, vždy, když si myslíme, že přišla změna, nás prezident Trump záhy vyvede z omylu.

6. 3. 2017
Ptá se: Vilém Vrzala

Dobrý den, myslíte že se dostane prezidentu Trumpovi omluvy ze strany médií za nařčení o "kompru", napojení na Rusko atd.?

Odpovídá: Daniel Anýž

Co se týče konkrétně "kompra", tam je opravdu na médiích, aby věc posunuly buď k rozluštění, zda je něco z toho pravda, nebo naopak přiznaly, že prezidenta lživé informace poškodily. Kauza možného napojení Trumpova volebního týmu na Rusko je ovšem trochu jiná věc a podle mě vše směřuje k tomu, že bude zřízená velká nezávislá komise, která se tomu bude věnovat. Ostatně i sám prezident Trump teď vyzval Kongres, ať prošetří jeho tvrzení, že prezident Obama odposlouchával jeho štáb.

6. 3. 2017
Ptá se: V. Opatřil

Dobrý den,
myslíte, že i přes Trumpovy ostřejší a někdy neuvážené výroky bude jeho politika na Blízkém východě tak tragická jako to bylo za Obamových demokratů? Jako příklad lze uvést politiku vůči Izraeli, jedinému státu s fungující demokracií v zemích MENA, který demokraté v čele s Obamou soustavně podkopávali.

Děkuji

Odpovídá: Daniel Anýž

Lepší bude beze sporu Trumpův osobní vztah s premiérem Netanjahuem, a k dobru věci bude také jeho záměr důsledně hlídat Írán ohledně dodržování jaderné dohody. Co se týče Sýrie a boje s tzv. Islámským státem na konkrétní plány teprve čekáme. Původně chtěl spolupracovat s Rusy, ale jho ministr obrany Mattis uvedl, že v tuto chvíli to není reálné.

6. 3. 2017
Ptá se: Vlastimil Slovák

Dobrý den.
Rád bych se zeptal na vztah republikánských zákonodárců k Donaldu Trumpovi. Lze očekávat, že bude mít jejich podporu, nebo bude muset bojovat i se zákonodárci "ve vlastních řadách"?
Změnilo se v tomto smyslu něco od voleb, resp. jak se na pravní kroky jeho administrativy ve funkci dívají samotní republikáni?
Děkuji.

Odpovídá: Daniel Anýž

Už se ukazuje, že mezi republikány v Kongresu a Trumpem to bude skřípat. Ohledně daňové reformy i ohledně avizované demontáže reformy zdravotnictví. Trump nemá hotové návrhy a v samotném Kongresu jsou rozdílné postoje. Což platí také o investicích do infrastruktury. Směrem k veřejnosti sice republikáni budou s Trumpem ještě nějaký čas "držet basu", ale z amerických médií vyplývá, že v Kongresu už roste nervozita, kdy se Trump a jeho tým dostanou k pořádné práci. Zatím se Bílý dům musí věnovat hašení různých afér a požárů, v administrativě nejsou lidi.

6. 3. 2017
Ptá se: Jenda

Myslíte, že se bude nějak vyvíjet kauza zveřejnění daňového přiznání DT? Před volbami argumentoval, že jej nelze zveřejnit, protože probíhá audit.. ten už neprobíhá (nebo ano?), ale ke zveřejnění se nemá - přitom hádám, že i u jeho podporovatelů by to bylo žádoucí nebo myslíte, že ne?

Odpovídá: Daniel Anýž

Už jsem to nakousl v jiné odpovědi. Donald Trump podle mě zveřejnění oddaluje z jiných důvodů, než říká. Jeho voličům to zatím nevadí. Když se jich na to zeptáte, odpoví, že to je jeho věc, že Trump prý tak jako tak prokázal, že je úspěšný byznysman, tečka. Pokud by byl Trump ekonomicky úspěšný a opravdu například nastartoval ekonomický růst ve slibované výši 3% HDP, daňová přiznání nebudou pro jeho voliče důležitá.

6. 3. 2017
Ptá se: Ondřej Surý

Dobrý den,

zajímalo by mne, co si myslíte o řediteli Comeymu, a jeho "hře". V případě HRC byla jeho komunikace s médii přímá. Nyní WSJ uveřenil jeho neveřejnou výzvu směrem k DOJ, aby se ohradili proti lžím o odposlouchávání Trump Tower. Zároveň je jeden z mála vysokých státních úředníků, který si (zatím) udržel křeslo.

Také by mne zajímalo, jestli Vás nechává v klidu člověk, který přebírá "fakta" z médií typu Breitbart News, a pak je rozkřikuje okolo (#lastnightinsweden) nebo přímo jedná (odposlechy). Jeho impulzivní jednání mi připadá poměrně hodně nebezpečné i pro okolní svět. Některé excesy je demokracie v USA schopna vykompenzovat, ale cokoli co je mimo USA tyto obranné mechanismy nemá.
S pozdravem,Ondřej Surý

Odpovídá: Daniel Anýž

Pro mě je překvapivé, že si James Comey po tom vše, co se stalo v kampani, udržel místo. Odhadoval jsem, že prezident Trump jej vymění. A přiznám se, že Comeyho nedokážu "číst". Nejdříve jsem ho bral jako zastánce zákona "padni, komu padni". To když ještě za George Bushe zabránil, aby ministr spravedlnosti Ashcroft z nemocnice podepisoval prezidentské výnosy. Jeho rozhodování v loňské kampami ve věci emailů Hillary Clintonové mi už přišlo zmatečné, především tedy jeho oznámení pár týdnů před volbami, že věc se znovu otevírá. Současná výzva vůči Trumpovi podle mě neměla zůstat neveřejná, Comey nechtěl jít do médií sám, ale myslím, že chtěl, aby se to vědělo. Lepší odpověď bohužel nemám, jak jsem psal, neumím to přečíst.

ad Breitbart News: jde skutečně o až absurdní uzavření kruhu. Trumpův šéfporadcem je Steve Bannon, který do loňska vedl Breitbart News. A prezident Trump se teď na Breitbart News nepřímo odvolává jako na svůj hlavní (a možná zatím jediný) zdroj informací. A to v tak nesmírně vážné věci, kterou je obvinění předchozího prezidenta z odposlechů. Už jsem to psal v jiné odpovědi, ale prezident Trump si tím sám řekl o opravdu důkladné vyšetřené celé věci - tedy nejen údajných odposlechů, ale i "ruské" aféry. Tohohle džina už nelze vrátit do láhve, už i republikáni v Kongresu chtějí vědět, co se dělo.

6. 3. 2017
Ptá se: Ladislav

Dobrý den, jaký je Váš upřímný názor na Trumpa, jako na člověka obecně ? Myšleno zda jeho jmění a postavení už nemělo kam růst a tohle je absolutní špička kam se dostat, nebo zda to má třeba i další význam ?
Dekuji

Odpovídá: Daniel Anýž

Myslím, že Trump na začátku kampaně neměl přesná plán, kam se chce dostat. V minulosti už se kandidaturou několikrát koketova.Mám pocit, že se v něm spojuje člověk, který je velký showman a extrovert, který však má zároveň potřebu věci, kterého rozčilují a vadí mu, aktivně ovlivňovat a změnit. Nemyslím si, že by se chtěl přes prezidentskou funkci obohatit, ale problém je, že politika není byznys. Ani Česko, a tím méně USA, nelze řídit jako firmu.

6. 3. 2017
Ptá se: Jana

Dobrý den,

četla jsem, že Trump sám neplatil žádné daně, pokud je to pravda, je to v USA možné? Jestli ano, jak je možné, že to ustál a bez ztráty cti se stal prezidentem?

Odpovídá: Daniel Anýž

Hodně se o tom psalo v kampani, z posledních Trumpových daňových přiznání, které jsou známa (myslím, že z roku 1997) vyplývá, že dokáže daně dokonale "optimalizovat", využít všech úlev i děr v daňovém systému, aby platil, co nejméně. Případně, pokud vykáže větší výdaje než příjmy, tak daň naplatit.
Kandidáti na prezidenta nemají zákonnou povinnost daně zveřejnit, ale všichni před Trumpem to udělali. On tvrdí, že jeho přiznání procházejí auditem, ale myslím, že má jiné důvody. Možná není tak podnikatelský šikovný, jak říká, nebo nechce, aby bylo detailně známo portfolio jeho podniků.

6. 3. 2017
Ptá se: Tomáš Vlček

Dobrý den. Vsadil jsem si, že D. Trump skončí v prezidentské funkci ještě letos. Jak vidítě moje šance na vítězství? :-)

Odpovídá: Daniel Anýž

Přiznám se, že jsem patřil mezi ty, kdo prohráli pár lahví whisky, když jsem sázel na to, že Trump se nestane prezidentem. Takže se už zdráhám předpovídat, ale řekl bych, že Vaše sázka je velmi odvážná, a předpokládám, že v dobře výdělečném kursu. Pokud by měl po Trumpovi nastoupit viceprezident Mike Pence, tak bych Vám možná popřál, abyste se trefil

6. 3. 2017
Ptá se: P. Jerula

Dobry den, jaky je vas nazor na spolupraci Trimpovi administrativy s Ruskem v oblasti boju proti tzv. Islamskemu statu?

Odpovídá: Daniel Anýž

Už jsem psal v jiné odpovědi. Spolupráce s Rusy byla Trumpovým záměrem po celou dobu kampaně. Mluvil o tom jako o možnosti a vyplývalo to z celého jeho postoji vůči Moskvě. Jeho ministr obrany generál Mattis teď ale říká, že Washington pro tuto chvíli s ničím takovým nepočítá. V tuto chvíli bych se přikláněl spíše k tomu, že se prosadí Mattisův pohled.

6. 3. 2017
Ptá se: Petr

Existuje nějaký důvod proč by Donald Trump znovu nevyhrál volby?

Odpovídá: Daniel Anýž

Existují přinejmenším dva. Zaprvé, že by vůbec nedokončil svůj první mandát. A za druhé, že by se mu nepodařilo oživit americkou ekonomiku tak, jak slíbil. Pokud lidé, kteří jej volili, nenajdou pracovní místa, která jim slíbil, pokud se nezlepší jejich osobní a rodinná situace, budou hledat jiné řešení.

6. 3. 2017
Ptá se: IvanK

Měli republikáni možnost volit v primárkách lepšího kandidáta? Kde je příčina, že zvolili Trumpa?

Odpovídá: Daniel Anýž

Už jsem na to narazil v jiné odpovědi - Trump se trefil do požadavku doby. Všichni ostatní kandidáti byli "normální" politici, zatímco značná část Američanů (a jak se ukázalo dostačující na vítězství) chtěla někoho zvenčí, kdo "říká věci tak, jak jsou". Tedy jak je vidí právě Trumpovi voliči, kterým se v jejich Americe už nevede dobře. Jinou věcí je, zda Trump může splnit, co od něho čekají.

6. 3. 2017
Ptá se: petrph

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat není takové hodnocení uvedené v článku "..Válčí s médii, svého předchůdce Obamu obvinil z odposlechů a řada jeho dalších kroků doslova otřásá politickou scénou v USA. " příliš jednostranné? Přeci pan Trump byl řádně zvolen prezidentem USA a má tedy pravomoc takové kroky dělat.. (Mimochodem, jak vidno, pokud jsou takové kroky protiústavní, mohou je soudy pozastavit, či zrušit).
Ale co druhá stana sporu? Jak to že americká média, ani elity, ani statisíce demonstrujících občanů nechtějí uznat to že pan Trump byl zvolen americkým prezidentem. a at udělá co udělá protestují a požadují aby odstoupil...Proč se tedy potom tedy konají volby, když je potom "masy" mohou popírat a říkají "my to chceme jinak", ten člověk musí pryč

Odpovídá: Daniel Anýž

Donald Trump byl řádně zvolen prezidentem, o tom není pochyb. A pokud to jeho odpůrci napadají, jsou sami proti sobě. Jinou věci však je, když Trump teď bez důkazů řekne, že Obama jej v kampani odposlouchával. Právě proto, že už je americký prezident, by Trump neměl vyhlašovat tak zásadní obvinění jen na základě toho, co si přečetl na Breitbart News.
Demokraté využívají každé příležitosti, aby šli "Trumpovi po krku". A je zřejmé, že v Kongresu budou jeho kroky sabotovat, co jim jen menšinové síly stačí. Ale pamatujete si na roky 2009 a 2010? Republikáni v Kongresu také nebyli k Obamovi dvakrát vstřícní a na občanské úrovni se zformovalo hnutí Tea Party, které pak v roce 2010 smetlo demokraty ve Sněmovně reprezentantů.

6. 3. 2017
Ptá se: UPADLICE .

Nečeká EU nějaký druh "Mnichova" ze strany Donalda Trumpa (USA) ???

Odpovídá: Daniel Anýž

Donald Trump sice považuje EU za ekonomického konkurenta USA, ale nemyslím, že by chtěl aktivně pracovat na její dezintegraci. Bude jednat s jejími jednotlivými zeměmi a samozřejmě už stranu EU také s Británií.

6. 3. 2017
Ptá se: Jiří Olejníček

Dobrý den. Zpřísní se podle vás pravidla pro vstup na území USA, nebo bude bude zachován současný systém ESTA?

Odpovídá: Daniel Anýž

Záleží na dvou věcech. Pokud budou sami Evropané tlačit na to, aby USA zrušily vízový styk zbylým zemím EU (Polsko atd), které ho zatím nemají (minulý týden k tomu vyzval Evropský parlamant), může to v USA, v Bílém domě a v Kongresu, vyvolat přesně opačnou reakci, přitvrzení režimu pro všechny.
A za druhé, pokud by v Evropě došlo k větším teroristickým útokům, jejichž pachatelé by byli občané zemí EU, mohl by Bílý dům nějakým způsobem systém ESTA zpřísnit.

6. 3. 2017
Ptá se: Roman Janouch

Dobrý den, děkuji za tuto příležitost. Musím se přiznat, že Trump mě dráždí už jen svou vizáží a když otevře pusu, tak mám tendenci přestat se ovládat. Člověka s větší mírou bezbřehé arogance, agresivity, nabubřelosti, buranství a bigotní nenávisti ke každému, kdo mu neleze kamsi, jsem už dlouho nezaregistroval. O Američanech jsem si iluze nikdy nedělal, takže mě nepřekvapuje, že získal podporu poloviny z nich. Ale co nepochopím, je, jak může takový neotesaný multimiliardář, který si politiku plete s nějakou novou celebrity show a úřad prezidenta USA s příležitostí, jak ještě víc zbohatnout a rozšířit své vlastní Trump impérium, fascinovat v pozitivním slova smyslu i Evropany?! Jak mu mohou věřit například dělníci, komunisté či jiní levicově orientovaní aktivisté?! To mi prostě hlava nebere. Nechápu to ani u Babiše, ale ten přece jen aspoň nemá chování řeznického psa. Tohle je ovšem extrém extrémů. Co Vy na to?

Odpovídá: Daniel Anýž

Hodně se psalo o tom, že Donald Trump je projevem obdobného fenoménu, z kterého částečně pramenil i Brexit a který je důvodem renezance extrémů na pravici i levici. Nespokojenosti s tim, že západní demokracie jako celek sice bohatnou, ale celé skupiny lidí mají pocit, že jim ujel vlak. Lépe řečeno, že si do toho vlaku ani nemohli koupit lístek
A je fakt, jak jsem to viděl na straně Trumpových voličů, že se jim vede hůře, než sami sebe viděli před dvaceti třiceti lety. Necítí se ve své zemi "doma". Je samozřejmě paradoxní, že pak dají hlas člověku, který je úplně jiný než oni, žije jiný život a porozumění pro jejich trable z velké části úspěšně předstírá.
Ale oni to tak nevnímají, v prvé řadě vidí někoho, kdo "establishmentu" - politikům a médiím - konečně vytře zrak. Takhle jsem to slyšel od Trumpových voličů a předpokládám, že s jeho evropskými příznivci to je podobné.

 

Právě se děje

Další zprávy