Klobása, bramborový salát a dárky ze Západu. Berlíňan vzpomíná na Vánoce po pádu zdi

Helena Truchlá Helena Truchlá
23. 12. 2019 20:32
Atmosféru předvánočního Berlína si dnes užívají miliony lidí. Před 30 lety, v zimě roku 1989, ale metropole vypadala úplně jinak. Od pádu zdi, která jako součást pohraničního opevnění oddělovala východní Berlín, uplynulo teprve pár týdnů. A Německo stále zůstávalo rozdělené.
Pád Berlínské zdi v roce 1989.
Pád Berlínské zdi v roce 1989. | Foto: Wikimedia Commons - Lear 21 at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0]

Pro Davida Albaniho to byly Vánoce, jaké do té doby ještě nezažil. Jeho rodina se teprve v září 1989 přestěhovala do Berlína z malé vesnice Frauenstein na německé straně Krušných hor. "Vůbec jsme neměli takový ten klidný vánoční pocit, naopak všechno bylo neustále v pohybu," vzpomíná muž, kterému tehdy bylo 16 let. 

Přes hranici bývalého Západního a východního Berlína ve sváteční dny přecházela masa lidí. Braniborská brána, kdysi součást pohraničního opevnění, byla otevřena veřejnosti k průchodu teprve druhý den. Nebyli to ale jen východní Němci, kteří se vydávali na západ. 

Také lidé ze západu vyráželi na návštěvu ke svým východním sousedům a příbuzným, vozili jim jídlo a dárky. V Berlíně si společně pochutnávali na tradičním německým štědrovečerním jídle - klobáse a bramborovém salátu. Jiní obyvatelé spolkové republiky si ale stěžovali, že je tady vítají jako někoho, kdo musí za všechno platit. 

Albaniho celá rodina žila v bývalé komunistické NDR, a příliv dosud nedostupných potravin a zboží ze západu se ho proto nijak nedotkl. "Měli jsme pořád východoněmecké peníze, takže jsme si nemohli západní věci dovolit," popisuje deníku Aktuálně.cz.

Stříhání drátů 

Pouhý den před Vánoci se na hranici mezi tehdejším Československem a západním Německem setkali ministři zahraničí obou zemí. Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher tu 23. prosince 1989 dopoledne slavnostně přestřihli ostnatý drát, který střežil železnou oponu oddělující východ a západ kontinentu. "Tím byl odstraněn další pozůstatek studené války v Evropě," psala tehdy německá média.

Podobné scény tehdy byli svědky také obyvatelé řady berlínských předměstí.  Brzy ráno 24. prosince se otevřel po bezmála třech desítkách let první přechod mezi čtvrtěmi Glienicke a Kladow. V kostele, který se tyčí nad přístavem Sacrow v Postupimi u Berlína, se poprvé po 28 letech konala sváteční mše. 

Od roku 1961 kostel stál v zakázaném pohraničním pásmu a nikdo do něj nemohl. Krátce před třetí hodinou odpoledne na Štědrý den se ve stavbě, zničené vojáky východoněmecké lidové armády, znovu rozezněly zvony. Oslavit Vánoce sem se svíčkami přišly desítky lidí. 

Svíčky a květiny se hromadily také na řadě míst po celém Berlíně. Lidé na spontánních shromážděních vyjadřovali podporu obyvatelům Rumunska, kde povstání proti komunistickému diktátorovi Nicolaemu Ceaušeskovi trvalo i právě během vánočních svátků.

Solidarita s Rumunskem

Na jedno z nich vyrazil i David Albani se svými přáteli z církevního spolku mládeže, kam jako syn pastora docházel. Zůstali ale na východě metropole. "Samozřejmě že hned v listopadu jsme se jeli podívat na západ, a to několikrát. Postupně jsme ale zjistili, že to napínavější se děje na východě," vzpomíná Albani, který v Berlíně už zůstal a dnes tu vyučuje matematiku a dějepis.

Na Štědrý den se společně s dalšími místními lidmi setkali ve východoberlínském Pankowě. "Bylo to venku, stáli jsme se svíčkami a zpívali vánoční písně. To byla forma protestu, jakou jsme znali z NDR," vysvětluje. 

Když rumunského diktátora a jeho manželku o den později, 25. prosince, popravili, byla to pro Albaniho a jeho přátele významná zpráva. "Byli jsme předtím v Rumunsku na dovolené, a tak nějak jsme věděli, že Ceaušescu je ještě horší člověk než tady naše vedení v NDR. Na jednu stranu jsme tak měli radost, že tam revoluce vyhrála, na druhou stranu bylo strašné, že ho zastřelili," popisuje. 

Že by se přechod k demokracii mohl ještě zvrhnout v občanskou válku i ve východním Německu, Albani nevěřil. "Byli jsme spíš zklamaní, jak probíhá znovusjednocení se západním Německem. Představovali jsme si tehdy nějakou třetí cestu, vzorem pro nás byl vždycky Alexander Dubček a jeho pražské jaro roku 1968 nebo Václav Havel," vzpomíná. "Ale po pádu zdi bylo jasné, že se prostě připojíme k západu a tím to bude vyřešené," dodává David Albani. 

Óda na svobodu

Většina východních Němců si tehdy skutečně přála sjednocení se západní Spolkovou republikou. Teprve několik dní před Vánoci, 19. prosince 1989, se tehdejší kancléř Helmut Kohl veřejně zavázal jejich přání respektovat a prosadit znovusjednocení obou polovin německého státu. To se pak uskutečnilo v říjnu následujícího roku. 

Ve stejný čas, kdy v Rumunsku umíral Ceaušescu, se Berlíňané chystali na  koncert světoznámého amerického dirigenta Leonarda Bernsteina. Na vystoupení ve východoberlínské koncertní síni stáli lidé frontu dlouhé hodiny, další desítky lidí ho sledovaly na obrazovkách před budovou. 

Bernstein se rozhodl spontánně změnit slova slavné Beethovenovy symfonie a místo radosti zpívali sólisté v jejím závěru s odkazem na politickou budoucnost východu země Ódu na svobodu. "Jsou to mé nejlepší Vánoce," nechal se před vystoupením slyšet Bernstein.

Video: Koncert dirigenta Leonarda Bernsteina v Berlíně

Video: SuperGMajor7
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy