Jaké bude předsednictví? Za málo peněz hodně euromuziky

Dominik Jandl
7. 12. 2008 21:07
Proti jiným bude to české levné. Vyjde "jen" na 3,4 miliardy
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká republika bude Evropské unii předsedat první polovinu příštího roku. Tedy alespoň oficiálně.

Stačí ovšem nahlédnout pod „pokličku oficiálnosti" a hned je jasné, že přípravné práce trvají několikanásobně déle.

To české začal přípravný tým organizovat a zajišťovat už v roce 2007, kdy vznikl Útvar místopředsedy vlády pro evropské záležitosti, do jehož čela usedl Alexandr Vondra.

Otěže předsednictví v Radě ministrů Evropské unie tehdy držela Spolková republika Německo a do jejich převzetí Českou republikou se vystřídaly ještě v rukou Portugalska, Slovinska a Francie. A v těch jsou dosud.

V souvislosti s předsednictvím vypsal Úřad vlády přes tři desítky výběrových řízení na různé služby a produkty od manžetových knoflíčků přes vytvoření grafického loga až po oficiálního dodavatele piva pro konané akce.

Nejen cukrem, Česko to Evropě ochutí i sladem

Až na několik výjimek je většina z nich uzavřená a jejich vítězové známi.

"Veřejné zakázky na pronájem digitálních radiostanic, multifunkčních zařízení, softwarového vybavení, výpočetní techniky a o dodávky piva jsou jedny z posledních, které jsou ještě v běhu," uvedla pro Aktuálně.cz Michaela Jelínková, mluvčí vicepremiéra Vondry.

Premiér Mirek Topolánek převezme unijní žezlo 1. ledna
Premiér Mirek Topolánek převezme unijní žezlo 1. ledna | Foto: Ondřej Besperát

Centrální sídlo českého předsednictví se bude nacházet v Kongresovém centru Praha, budově vystavěné na obří sjezdy předlistopadové KSČ. I to svědčí o rozměrech celé události.

Mezi poslední řízení, jehož vítěz doposud nebyl vybrán, patří třeba soutěž na oficiálního dodavatele piva.

Při jednáních a doprovodných akcích se totiž podle odhadů úřadu vypije okolo deseti tisíc litrů různých druhů piva. Toto číslo je však podle materiálu, který od vicepremiérova úřadu obdrželo, jen odhad.

"Objemy požadovaných piv jsou předpokládané, odběr by se měl realizovat na základě dílčích objednávek na jednotlivé akce," uvedla Jelínková.

Bude to "low cost". Auta i telefony zdarma

Kromě výběrových řízení již resort postupně představil i oficiální spot, logo a předsednické priority. Jejich existence u každého předsednictví v Unii platí jako nepsané pravidlo.

Evropa podle Česka. Logo vytvořil designér Tomáš Pakosta
Evropa podle Česka. Logo vytvořil designér Tomáš Pakosta | Foto: Vláda České republiky

Celkové náklady vyčleněné vládou přímo pro Útvar evropských záležitostí se vyšplhají na necelé dvě miliardy korun. Dalších 1,4 miliardy korun pak mají k dispozici jednotlivá ministerstva, celkově tedy akce ze státní pokladny spolkne 3,4 miliardy korun.

Na první pohled to je hodně, nicméně ve srovnání s náklady ostatních předsednictví jde o "low cost" cenu. Podobné náklady totiž na své předsednictví vyčlenila i podstatně menší země Slovinsko.

To bylo vůbec první z postkomunistických zemí, která Unii předsedala. Velkou část výběrových řízení na dodávky produktů či zajištění služeb vypisoval Vondrův resort s tím, že jedinou protihodnotou pro jejich vítěze bude proslavení jména daných značek.

Tímto způsobem se podařilo udat například posty oficiálního dopravce. Škoda Auto a její mateřský Volkswagen totiž dodají potřebná auta za pouhou jednu korunu. Paradoxně tak doprava, jedna z nejnákladnějších částí zajištění celé akce, vyjde vládu nejlevněji.

Podobným způsobem vyhrál výběrové řízení i další gigant - Teléfonica O2. Ta bude zajišťovat provoz speciální sítě.

Naostro hned po silvestru. I s „eurovizitou"

První velkou akcí, kterou bude mít Česká republika na "triku", bude jednání Rady pro všeobecné záležitosti, jež se uskuteční 8. ledna v Praze.

Jaký stín za sebou zanechá Česká republika?
Jaký stín za sebou zanechá Česká republika? | Foto: Ludvík Hradilek

Zasedání bude řídit Alexandr Vondra.

Ještě předtím však proběhne rovněž tradiční "vizita" Evropské komise.

Den před jednáním Rady pro všeobecné záležitosti totiž Českou republiku navštíví všichni eurokomisaři včetně předsedy Josého Barrosa.

Návštěva proběhne spíše v uvolněném tempu a na programu budou hlavně kulturní a společenské akce.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy