reklama
 
 

Jaké bude předsednictví? Za málo peněz hodně euromuziky

7. 12. 2008 21:07
Proti jiným bude to české levné. Vyjde "jen" na 3,4 miliardy

Praha - Česká republika bude Evropské unii předsedat první polovinu příštího roku. Tedy alespoň oficiálně.

Stačí ovšem nahlédnout pod „pokličku oficiálnosti" a hned je jasné, že přípravné práce trvají několikanásobně déle.

To české začal přípravný tým organizovat a zajišťovat už v roce 2007, kdy vznikl Útvar místopředsedy vlády pro evropské záležitosti, do jehož čela usedl Alexandr Vondra.

Otěže předsednictví v Radě ministrů Evropské unie tehdy držela Spolková republika Německo a do jejich převzetí Českou republikou se vystřídaly ještě v rukou Portugalska, Slovinska a Francie. A v těch jsou dosud.

V souvislosti s předsednictvím vypsal Úřad vlády přes tři desítky výběrových řízení na různé služby a produkty od manžetových knoflíčků přes vytvoření grafického loga až po oficiálního dodavatele piva pro konané akce.

Nejen cukrem, Česko to Evropě ochutí i sladem

Až na několik výjimek je většina z nich uzavřená a jejich vítězové známi.

"Veřejné zakázky na pronájem digitálních radiostanic, multifunkčních zařízení, softwarového vybavení, výpočetní techniky a o dodávky piva jsou jedny z posledních, které jsou ještě v běhu," uvedla pro Aktuálně.cz Michaela Jelínková, mluvčí vicepremiéra Vondry.

Centrální sídlo českého předsednictví se bude nacházet v Kongresovém centru Praha, budově vystavěné na obří sjezdy předlistopadové KSČ. I to svědčí o rozměrech celé události.

Mezi poslední řízení, jehož vítěz doposud nebyl vybrán, patří třeba soutěž na oficiálního dodavatele piva.

Při jednáních a doprovodných akcích se totiž podle odhadů úřadu vypije okolo deseti tisíc litrů různých druhů piva. Toto číslo je však podle materiálu, který od vicepremiérova úřadu obdrželo, jen odhad.

"Objemy požadovaných piv jsou předpokládané, odběr by se měl realizovat na základě dílčích objednávek na jednotlivé akce," uvedla Jelínková.

Bude to "low cost". Auta i telefony zdarma

Kromě výběrových řízení již resort postupně představil i oficiální spot, logo a předsednické priority. Jejich existence u každého předsednictví v Unii platí jako nepsané pravidlo.

Celkové náklady vyčleněné vládou přímo pro Útvar evropských záležitostí se vyšplhají na necelé dvě miliardy korun. Dalších 1,4 miliardy korun pak mají k dispozici jednotlivá ministerstva, celkově tedy akce ze státní pokladny spolkne 3,4 miliardy korun.

Na první pohled to je hodně, nicméně ve srovnání s náklady ostatních předsednictví jde o "low cost" cenu. Podobné náklady totiž na své předsednictví vyčlenila i podstatně menší země Slovinsko.

To bylo vůbec první z postkomunistických zemí, která Unii předsedala. Velkou část výběrových řízení na dodávky produktů či zajištění služeb vypisoval Vondrův resort s tím, že jedinou protihodnotou pro jejich vítěze bude proslavení jména daných značek.

Tímto způsobem se podařilo udat například posty oficiálního dopravce. Škoda Auto a její mateřský Volkswagen totiž dodají potřebná auta za pouhou jednu korunu. Paradoxně tak doprava, jedna z nejnákladnějších částí zajištění celé akce, vyjde vládu nejlevněji.

Podobným způsobem vyhrál výběrové řízení i další gigant - Teléfonica O2. Ta bude zajišťovat provoz speciální sítě.

Naostro hned po silvestru. I s „eurovizitou"

První velkou akcí, kterou bude mít Česká republika na "triku", bude jednání Rady pro všeobecné záležitosti, jež se uskuteční 8. ledna v Praze.

Zasedání bude řídit Alexandr Vondra.

Ještě předtím však proběhne rovněž tradiční "vizita" Evropské komise.

Den před jednáním Rady pro všeobecné záležitosti totiž Českou republiku navštíví všichni eurokomisaři včetně předsedy Josého Barrosa.

Návštěva proběhne spíše v uvolněném tempu a na programu budou hlavně kulturní a společenské akce.

autor: Dominik Jandl | 7. 12. 2008 21:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama