Poslechněte si, jak zní Mars. Vozítko má i vesmírný mikrofon, vymyslel ho muzikant

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 2. 2021 10:10
Přestože na Mars ještě žádný člověk nevstoupil, povrch planety si dokážeme představit díky fotografiím, které vznikly při nejrůznějších cestách vesmírných průzkumných sond. Dosud ale nikdo nevěděl, jak Mars zní. To se nyní mění díky speciálnímu mikrofonu na vozítku Perseverance. Za nápadem stojí americký muzikant.
NASA zveřejnila úchvatné záběry z přistání roveru Perseverance | Video: NASA

Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance přistála minulý čtvrtek na povrchu Marsu v kráteru Jezero. Vědci akci nazývali "sedm minut hrůzy" kvůli možnosti, že mise po sedmiměsíčním letu skončí neúspěchem.

Kromě snímků z přistání vznikla i zvuková nahrávka. Poprvé v historii vesmírných letů. Krátkou ukázku zvuků z Marsu si můžete poslechnout na SoundCloudu NASA.

O nahrání zvuku při vesmírných cestách se v minulosti pokoušeli sovětští i američtí inženýři, nebyli ale úspěšní. Nyní je předčil Jason Achilles Mezilis, losangeleský muzikant a skladatel bez technického vzdělání.

Šestačtyřicetiletý Mezilis se už odmala zajímal o vesmír. Četl specializované časopisy, pořídil si teleskop, a později dokonce i kus látky ze skafandru Bruce McCandlesse, prvního astronauta zkoušejícího volný výstup do vesmíru. Na střední škole ale vzal do ruky kytaru a rozhodl se, že se bude věnovat hudbě, popisuje jeho příběh časopis Wired

Z univerzity Mezilis odešel jako již zkušený hudebník, který kromě kytary ovládal také hru na baskytaru, piano a klávesy. Brzy začal doprovázet rockové kapely a skládat písně pro své sólové album. Díky tomu spolupracoval i s hudebníky v Česku a produkoval album klávesistovi z Guns N’ Roses.

NASA o vývoji mikrofonu nejprve nevěděla

Mezilise ale vesmír zajímal dál a často si o něm povídal s Josephem Carstenem, specialistou na vesmírnou robotiku pracujícím pro NASA. Když při jedné jejich schůzce v roce 2016 přišla řeč na sondu Perseverance, muzikant zmínil, že by ho zajímalo, jak to vůbec na jiné planetě zní. "Nebylo by to super?" ptal se tehdy.

Protože Carstena téma zaujalo, Mezilis se rozhodl vymyslet, jak by takový vesmírný mikrofon fungoval - a to přesto, že návrh vozítka byl v té době už hotový. Jak takové zařízení sestrojit, aby vydrželo cestu vesmírem a 120stupňové výkyvy teplot na cizí planetě? Jak citlivý by mikrofon musel být a jak by se se zvukem ze sondy pracovalo?

Kromě technických detailů sestavil i seznam důvodů, proč by měla NASA mikrofon chtít. Mezi nimi bylo, že výsledek by byl zajímavý pro veřejnost nebo že by zařízení mohlo včas varovat při různých problémech. "Když slyšíte něco divného u vašeho auta nebo lednice, řeknete si, že se s nimi něco děje," vysvětloval hudebník.

Po několika měsících práce, která nikdy nemusela najít uplatnění, NASA oznámila, že kameru na sondě doplní i mikrofon. Ten měl sloužit především geologům zkoumajícím horniny na Marsu.

Perseverance však měla nést ještě jeden mikrofon - Mezilisův. Ten ale zatím čekal na své sestrojení. "Uvědomil jsem si, že mám jedinečnou příležitost to skutečně udělat. Kdybych mikrofon tehdy nenabídl, riskoval bych, že o ni navždy přijdu," vypráví hudebník o okamžiku, kdy se rozhodl, se svůj plán dotáhne do úspěšného konce.

A to i přesto, že NASA žádné výběrové řízení na konstrukci mikrofonu nevypsala a běžně spolupracuje jen s osvědčenými odborníky. "Muzikant s kytarou a skladatel symfonií, který tráví čas v losangeleských nočních klubech a kamarádí se s tátou kytaristy Slashe, není někdo, kdo by měl realistickou šanci na vytvoření mikrofonu na Mars pro NASA," shrnuje situaci časopis Wired. 

I tak Mezilis poslal agentuře svůj návrh vesmírného mikrofonu s detailním popisem jeho designu, kalibrace i postupu při sbírání dat. O dva měsíce později se mu ozval manažer testování Perseverance David Gruel a řekl mu, že pokud chce mikrofon skutečně vytvořit, bude si muset založit firmu, jinak s ním NASA nebude moci spolupracovat.

"Myslím, že jsi právě získal práci," řekl mu poté zvukový inženýr Caesar Garcia, který mu s návrhem pomohl.

Poslouchat Mars

Výsledný mikrofon váží pouze 102 gramů a je umístěný zvenku sondy u prostředního kolečka na levé straně stroje. K němu je připojený předzesilovač, který pomůže odstranit šum a zesílit signál. Snímání zvuku se na Perseverance zapnulo těsně před otevřením padáku sondy a zastavilo se chvíli po přistání, mikrofon tak nahrával přesně 287 vteřin. 

"Uslyšíte tam brzdící rakety, potom možná kolečka dosedající na povrch," vysvětloval před letem Gruel, na co se mohou lidé těšit, až data dorazí zpět na Zemi. "Až skončí přistávací fáze a zbytek lodi odletí, bude všechno tišší a tišší. Pak zůstanou jen zvuky Marsu, ať už jsou jakékoliv," předpovídal. Celý zvukový záznam přistání NASA zatím nezveřejnila.

"Přidá to další rozměr a Mars se pro nás stane skutečnějším místem," dodává pro server Space.com Nina Lanzaová, která je členkou týmu dohlížejícího na druhý, "geologický" mikrofon.

V NASA budou moci zařízení na dálku znovu aktivovat a zaznamenávat zvuky z Marsu během celé mise, která potrvá nejméně dva roky. Tím ale Mezilisův přínos vesmírnému výzkumu nekončí - NASA mu udělila grant ve výši 650 tisíc dolarů (13,8 milionu korun), aby vyvinul 360stupňovou kameru s mikrofonem použitelnou na Měsíci.

"Je to o tom, vytvářet chvíle, při kterých si pětileté dítě řekne 'Páni, tohle teda děláme ve vesmíru! Je to jako kouzlo, ale skutečné!'," dodává Mezilis.

Video: Podívejte se, jak bude vypadat mise vozítka Perseverance

Nasa Perseverance | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy